Kadın Hakları

Kadın Hakları

Dünkü cuma namazı hutbesinde kadın haklarından ve kadınlara şiddet konusundan bahsedildi. Hutbede dikkatimi çeken husus, kadınlara karşı nasıl davranılması gerektiğinden bahsedilirken, Peygamberimizin söylediği iddia edilen hadislerden, eşleriyle ilgili rivayetlerden, Hz. Ömer’den rivayetler edilirken konu ile ilgili Kuran ayetlerinin okunmaması ve bu ayetler üzerine konuşulmaması oldu.

Bir diğer önemli ayrıntı da Hanefi mezhebinin temsilcisi olan diyanetin hutbesinde, Hanefi mezhebinin içtihatlarında ve hadislerde kadınlarla ilgili bir yığın olumsuz ifadeden elbette hiç bahsedilmemesiydi. Hâlbuki hadislerde kadınları aşağılayıcı bir çok rivayetin olduğu unutulmamalıdır. Aşağıda buna örnek verdiğim iki hadis var. Bunların dışında da sahih kabul edilen hadis kaynaklarında kadınları aşağılayan onlarca hadis vardır.

Kadınların dinleri ve akılları eksiktir.
Sahihi Buhari

Ey kadınlar topluluğu! Sadaka veriniz ve çok istiğfar ediniz. Çünkü ben Cehennem halkının çoğunun sizler olduğunu gördüm.
Müslim, İman, 34/132, İbn Mace, Fiten 19/4003

Diyanet bu yaklaşımla dinin gerçek ve tek kaynağı olan Kuran’dan hükümler çıkarma ve insanları bu şekilde bilgilendirme yolunu seçmemektedir. Diğer yandan da hadislerin ve Hanefi mezhebi içtihatlarının bugünkü şartlarda tepki çekecek olanlarını hiç gündeme getirmeyerek; kadın hakları ve kadının toplumdaki yeri konusunu sadece Peygamber öncesi cahiliye dönemine yapılan eleştiriler ve ‘kadınlar, Allah’ın emanetidir’ gibi yuvarlak laflarla geçiştirmeye çalışmaktadırlar. Yani günümüzde Diyanet de Sünni İslam’ı savunan pek çok kişi grup ve cemaat gibi Hanefi ve diğer Sünni mezheplerin keskin uçlarını törpüleyerek insanlara sunuyor.

Konu ile ilgili bahsetmek vermek istediğim bir örnek de kadınların boşanma hakkının olup olmadığı konusudur. Sünni mezheplere göre kadının boşanma hakkı yoktur. Mezheplerde sadece hul (muhalaa) denilen bir uygulamadan bahsedilir. Bu uygulamada kadın sadece boşanmayı teklif edebilir. Kabul edip etmeme erkeğin insafına kalmıştır. Yani son söz yine erkektedir. Erkek boşanmayı kabul ederse kadın ondan aldıklarını verir ve ayrılırlar. Ama erkek boşanmak istemezse kadın asla boşanamaz. Dolayısıyla bu uygulamaya kadının boşama hakkı denemez.

Kuran’da ise boşanmadan bahsedilen aşağıdaki ayette açıkça kadınların da erkeklere benzer haklarının olduğu ifade edilir.

226. Kadınları hakkında îlâ yapanlar/yaklaşmamaya yemin edenler için dört ay bekleme vardır. Eğer o süre içinde eşlerine dönerlerse Allah bağışlayan, merhamet edendir.

227. Eğer boşanmaya kesin karar vermişlerse, şüphesiz Allah çok iyi işiten çok iyi bilendir.

228. Boşanmış kadınların kendi başlarına üç âdet ve temizlenme süresi beklerler. Eğer Allah’a ve âhiret gününe inanmakta iseler, Allah’ın onların rahimlerinde yarattığını saklamaları kendilerine helal olmaz. Kocaları, bu süre içinde herhangi bir şekilde barışmak isterlerse eşlerini geri almaya herkesten daha çok hak sahibidirler. Kadınlar, uygun biçimde, sorumluluklarına benzer hakları da vardır. Erkeklerin kadınlar üzerinde bir derece farkı vardır. Allah Azîz’dir, Hakîm’dir.

2 – Bakara Suresi

Kuran’da evlilik ilişkisinde erkekle kadın arasındaki sevgi ve merhametten bahsedilir ve erkek ile kadının birbirlerinin giysileri olduğu ifade edilir. Ayrıca Kuran’da Allah katında ne cinsiyetin ne ailenin ne de ırkın bir üstünlük getirmediği ancak takvanın Allah katında takdir göreceği ifade edilir.

187. Oruç gecesi kadınlarınıza cinsel yaklaşım size helal kılınmıştır. Onlar sizin için giysidir/eştir, siz de onlar için giysisiniz/eşsiniz. Allah sizin öz benliklerinize yazık etmekte olduğunuzu bilmiş, tövbelerinizi kabul edip sizi affetmiştir.

2 – Bakara Suresi

 

124. Erkek olsun, kadın olsun inanmış olarak kim iyi fiiller gerçekleştirirse onlar cennete girecek ve onlar bir çekirdeğin sırtındaki tomurcuk kadar bile haksızlığa uğramayacaklardır.

4 – Nisa Suresi

 

97. Erkek olsun, kadın olsun, her kim inanmış olarak iyi fiiller gerçekleştirirse onu mutlaka güzel bir hayatla yaşatırız ve onların karşılığını, yaptıklarının en güzeliyle mutlaka veririz.

16 – Nahl Suresi


About the Author
Author

ferhat

Comments (7)
 • Avatar

  ugur Nov 28 2011 - 12:31 Reply

  İnsan fanidir neslin sürmesi için üremesi lazım sağlıklı nesiller için hayvanlarda güçlü sağlıklı erkeğe ihtiyaç varken düşünen varlık olan insanda KADININ yeri çok önemlidir çocuk babadan çok gelişimi için anneye ihtiyaçı vardır ispat edilen bilimsel teorilerde ALLAHIN ayetleridir ama önçelik kadına düşmekte duruşuyla konuşmasıyla beden diliyle ben kadınım bana saygı duymanız gerekir demeli çocuklarınıza yapacağınız en büyük kötülük anneye yaptığınız davranışla başlar unutmayın yarın çocuklarımızında hesabını vereceğiz

 • Avatar

  Nazli Nov 28 2011 - 12:51 Reply

  Ferhat kardeşim bu güzel yazı için ellerinize sağlık.. Allah kullarına eşitliği, kadın haklarını öğütlerken maalesef Müslüman erkeklerin pek çoğu uygulamada Allah’ın dediklerinden çok mezhep imamlarının dediklerini uyguluyor gibiler. Sizin gibi Müslüman erkeklerden böyle ifadeler duymak bizim için çok sevindirici. Tekrar teşekkürler..

 • Avatar

  Fikret Arman Nov 28 2011 - 16:47 Reply

  Teşekkürler Ferhat Kardeşim. Gönlüne sağlık. Ülkemizdeki biz Müslümanların büyük bir çoğunluğu halen Arap’ların KADIN’a vermediği değeri bugün de sürdürmekteyiz. Örnek verdiğin ayetlerde kadın ve erkek eşitliğini Rab’bim ne güzel belirtmiş. Diyanet konusundaki görüşlerine katılıyorum. Geçen yıl gittiğim bir Cuma namazında, İmamın, “Cuma namazı kadınlara faz değildir.” demesi üzerine Cuma süresinin 9. ve 10. ayetlerini okumasını, bizlere hatırlatmasını istedim. Bunu yapmayınca “senin kıldıracağın namazda ben saf tutmam.” diyerek çıktım. Benimle birlikte 15-20 kişi daha çıktı. Müslümanlara yazık edildiğini düşünüyorum. Dinde artık KURAN dininden gittikçe uzaklaşıldığını, KURAN dininin yaşanması için çok uzun yıllara ihtiyaç var diye düşünüyorum.

  Selam ve Dua ile.

 • Avatar

  burhan Dec 4 2011 - 00:37 Reply

  Öncelikle Ferhat kardeşimize yazısından dolayı teşekkür ederim.Ve Fikret arkadaşın cuma namazı yorumunu okuyunca,cuma namazlarında imamların hutbelerini dinleyip daha çok günaha girmemek için cuma namazına gitmeyi bıraktığımı belirtmek istedim.Tabi öğle namazına devam.

  • Avatar

   ferhat Dec 15 2011 - 18:28 Reply

   merhaba,
   Kuran`daki dinin yasanmasi gerektigi muhakkaktir. Kuran`daki dinin yasanmasi icin herbirimizin calisip cabalamasi gerekir diye dusunuyorum. Allah razi olsun; bu siteyi yapan arkadaslarda bu yola hizmet etmekteler bence.
   Cuma namazi konusunda; cuma namazi sizlerin de belirttigi gibi Cuma suresinde bizlere emredildiyse mevcut uygulamada hosumuza gitmeyen durumlar olsa bile, uygulamamiz gerektigini dusunuyorum. Bence cuma namazini birakmak yerine cuma namazi kilmasi gerektigini bilmeyen kadinlara bunun gerekliligini anlatmali ve kilmak isteyip kilamayanlara imkan saglanmasi icin calismaliyiz.

   Allah`a emanet

 • Avatar

  orhan Dec 15 2011 - 22:46 Reply

  Ferhat kardeşimize katılıyorum tabiki, onlar yanlış yoldalar diye biz neden Allah’ı anmaktan geri kalalım? Unutmayalım ki, cumaların zorunlu olması, gerçeği gören Kuran Müslümanları için bir sınav da olabilir. Ayrıca o hutbeleri her hafta dinleyerek, milleti nasıl uyuttukları konusunda taze bilgi sahibi oluyoruz. Yoksa benim gittiğim cumalarda da nerdeyse her hafta hocalar Allah hakkında yalan söylüyor, ve O’na iftira atıyorlar. Ne yazık ki benim gibi düşünen, doğru yolu bulabilmiş çok az kişi olduğu için, Cumaları bir araya gelmemiz, bir cemaat oluşturmamız mümkün olmuyor. Ama namazı bırakmak asla çözüm olmayacaktır. Hele ki bir de bu namazın Kur’an’da suresi varsa!

 • Avatar

  Fikret Arman Dec 25 2011 - 20:03 Reply

  Değerli Kardeşlerim,

  Bir bilgilendirme yapmamda yarar olduğunu sanıyorum. Ben yorumumda “İmam’ın doğru olmayan konuşmasını reddettiğim için, onun kıldıracağı namazda saf tutmak istemediğim için (Sadece o gün CUMA) Camiyi terkettim.

  Rab’bimin Farz kıldığı Cuma namazını kılmama gibi bir seçeneğimiz zaten olamaz.

  Allah, Kur’an Dinini yaşama ve yaşatma konusunda hepimize güç versin.(Amin)

  Selam ve Dua ile,

Leave a reply

Name (required)

Website