Regaib Kandili ve Mantığı Üzerine

Gelenekler, dinleştirilmediği sürece ve Kuranla çelişmediği sürece, devam ettirilmesinde hiçbir sorun yoktur. Ancak, Regaib ve diğer Kandiller konusunda ciddi delili ve akli sorunlar vardır:

1- Filanca Arapça sözleri şu kadar sayıda okursan, şu kadar sevap diyerek, Allah’ın asla söylemediği bu davranışları Allah sevap verecek diye insanlar kandırılmaktadır. Allahın vermeyeceği sevapları, Allah adına sanki cennetten arsa kiralama mantığında insanlara sunulmaktadır. Bu Allaha iftiradır ve Allaha iftira atmak, ciddi bir konudur.

2- Allahın demediği bir şekilde, bazı günler diğer günlere üst tutularak, insanlar milli piyango mantığına alıştırılmaya çalışıyorlar. Genel dinde her alanda yapıldığı gibi,şunu yap şukadar yıllık günahların gider vs diyerek, insanların sorumlu yaşamalarının önüne engeller koyulmaktadır. İnsanlar sorgulayarak ve doğruyu araştırarak, uygulayarak gösterecekleri sorumluluğu, bu tür gecelerle adeta avutmaktadırlar. Bunda en büyük etken de, onlara böyle empoze edilmesidir.

3- Ne Peygamberin kutladığı, ne sahabenin yaptığı, ne de Kuranda herhangi bir şekilde yazan bugünü kutlama gibi bir şey söz konusu değilken, Peygambere övgü adı altında Peygamberin istemediği, anlamı bilinmeyen sözlerin tekrar edilmesi bir çelişkidir. Peygamber, Kuran okunsun anlaşılsın diye indi, ne kendi doğrum gününün kutlanması, ne de kendisine salavat çekilsin de şefaatler dilensin diye değil…

4- Peygamberin ana rahmine düştüğü gece denilerek, Peygamberin anne karnına düşmesini bile kutlar hale getirilmektedir. Oysa, ortada ciddi bir sorun vardır; Peygamberin anne karnına düşmesi demek, Amine ile Abdullah’ın ilişkiye girdikleri ve Aminenin hamile kaldığı gece demektir. Bir övgü gibi anlatılan, ana rahmine düşme olayı aslında bu demektir. Bunun da hiçbir elle tutulur ve anılmaya değer bir tarafı olmasa gerektir. Doğum günü bile, mübarek sayılamazken, bunu özel bir gece haline getirmenin ne akli ne dini hiçbir delili yoktur.

Ayrıca, bugünkü teknolojide bile, bir anne kendi çocuğunun hangi gece rahme düştüğü bilinemezken, 1400 yıl önceki Peygamberin ne annesi ne Peygamber ne de başkaları bunu bilemezdi. Yüzyıllar sonraki insanlar bunu nereden biliyorlardı acaba diye sormak gerekir.

 


About the Author
Author

petekx

Comments (4)
 • Avatar

  burhan May 25 2012 - 22:52 Reply

  Yazınızda Peygamberimizin doğum günü kutlanmasının abes olduğundan bahsediyorsunuz.Fakat ne yazıkki bir günle yetinmiyenler KUTLU DOĞUM HAFTASI adı altında Hristiyanlara özenerek adeta NOEL kutlaması yapmaktalar ve Peygamberimizi de ŞİRK lerine alet etmektedirler.

 • Avatar

  simsek May 13 2013 - 12:22 Reply

  aklına sağlık kardeşim.
  asırlardır KUR’AN dan uzaklaştırmak adına olmadık yakıştırmalar uydurdular.
  peygambere peygamberlik verilmeden önce neydi düşünen yok.
  ALLAH peygamber seçmesiyle,vahiy gelmesiyle muhammet peygamber oldu.
  muhammet peygamber KUR’AN ile mekkeli müşrikleri yola getirdi.düzeldiler,müslüman oldular.
  matematik artışıyla şu sözü şu kadar söylersen şu kadar sevap işlersin mantığıyla cennete gidivereceğini zannedenler.kutlu doğum haftası adı altında kutlamayla kendilerini kandıranlar.yaz tatillerini nerde ne şekilde kutlama yapanlar.yanlarındaki işçilerine hafta da bir izin yapmalarına mani olan bu iki yüzlü kandil kutlayıcıları senenin bir kaç günü maskeli yüzlerle bizleri kandıracağını zannediyorlarsa yanılıyorlar.
  saygılarımla

 • Avatar

  petekx May 20 2013 - 20:27 Reply

  Şimşek, katılıyorum yorumunuza, katkılar için teşekürler.

  Burhan Bey, evet Kutlu Doğum adı altında, Peygambere övgüler dizilmekte ve bu övgüler ilahlaştırmaya kadar gitmektedir. Zaten Hristiyanların yanlış yapma nedeni, Hz. İsayı övgü adı altında ilahlaştırmaları değil miydi?

  Örnek;

  Alemlerin Efendisi Kimdir? Haşa “Alemlerin Efendisi Hz. Muhammed” deniyor.

  Alemlerin Efendisi (Rabbi) Allah’tır.

  “Övgüler, ALEMLERİN RABBİ/EFENDİSİ olan ALLAH’a mahsustur.” (1/5)

  • Avatar

   Pattinson Stew May 25 2014 - 16:20 Reply

   Ve -haşa- ALLAH’ın oğlu olduğuna inanmaları ve kutsal ruh üçlemesi..yaz yaz bitmez kardeşim maalesef.Şükürler olsun ki rabbim bize islam gibi bir din nasip etti.

Leave a reply

Name (required)

Website