Yasin Okumak

Yasin Okumak


Ölülere Yasin okumak,  bir gelenektir, din değildir.  Bununla birlikte buradaki mantık ve sonuç asla Kuranla uymamaktadır.

Çünkü,

1-Kitap, dirilere gelmiştir, ölülere değil. Siz hiç anayasayı ölülere okuyor musunuz?  Peki, roman okuyor musunuz onlara? Peki, ahlak öğretiyor musunuz?  Peki bunları hele hele hiç anlamadığınız bir dilde mi yapıyorsunuz?

2- Çoğunluğunun Arapça bilmediği bir toplumda, bilinmeyen bir dilden bir yazı okunmasının ne anlamı olabilir ki? Bir İngilizce kitap  da okunsa ve bir şey anlaşılmasa insanlar buna abes bir iş demez mi?

3- Yasin Suresinde, infak etmekten, Kurana uymaktan, dünyadaki yarattıklarına bakarak hayatı ve ölümü düşünmekten bahseder. Peki, ölü bunlardan hangisini yapabilir?  Yasayı okumanın ne anlamı olabilir ki? Düşünün ki, bir kişi  müebbet hapiste ve biz ona anayasayı okuyup duruyoruz. Bunu ona okumanın ne gibi bir yararı olabilir ki? O yasa hapishanede olmayan, toplumda yaşayan insanlar için yapılmıştır. O yasa, anlaşıldığı, okunduğu ve  uygulandığı sürece insanın hayatını düzenler.

4. Denilebilir ki, tamam dedikleriniz mantıklı ama burada dinden bahsediyoruz. Yani Kuran sonuçta yüce bir şey ve Allah sevap verir bunu yapınca filan…  Oysa, Allah aklı kullanmayı ister. Kurana uymayı ister ve defalarca şunu der, “Kuranı düşünüp öğüt almanız için indirdik, yok mudur öğüt alan?”(kamer 22). Allah, mantıksız olan, akla fikre aykırı olan bir şeyi emretmez. Allah anlamayı, düşünmeyi emreder.

Ancak konu Allah olunca, nedense aklımızı bir kenara atabiliyor ve oradan buradan duyduğumuz hikâyelere uyabiliyoruz. Bir  hastalığımız olduğunda, her önüne gelenin söylediğine uyuyor muyuz? Yoksa  işin doğrusunu, hangi bitkinin ilacın iyi olduğunu mu araştırıyoruz? Allah konuları sağlıktan daha mı az değerli?

Petek FURKAN

 

 


About the Author
Author

petekx

Comments (5)
 • Avatar

  Selozk Nov 17 2011 - 22:16 Reply

  Dediğiniz noktalarda katılıyorum ancak sevdiğimiz bir insanın günahlarının affı için Allah a yalvarırken yanında Kuran okumakta bir sorun olmamalı diye düşünüyorum.

 • Avatar

  petekx Dec 9 2011 - 22:39 Reply

  Amacı bilelim, yanlış uygulamanın insanlara ne yanlış mesajlar verdiğini de.. Ondan sonrası, insanın neyin doğruluğuna inandığıyla iligli bir durumdur. Kuran okunması, arapça bilmeyenlerin yanında arapça okunması ve yanında ağlama ayinleriyle, amacından saptırılmıştır malesef..

  Kitabın sözlerine değer verenlerin mücadelesi de, bu haksızlığı engellemeye çalışmak olmalıdır.. Onun dışında, kimsenin kuran okunmasına bişey dediği yok zaten..

 • Avatar

  selcuk Sep 26 2012 - 13:43 Reply

  “Bu Kur’an Muhammed’e vahyedilmiştir) Ki, diri olanları uyarsın ve inkar edenlere de (azab) söz(ü) hak olsun.” (YASİN SURESİ 70. Ayet)

  başka söze gerek var mı ?

 • Avatar

  gazili4809 Mar 18 2013 - 06:22 Reply

  petekx emeğine sağlık. selçuk kardeşim çok güzel bir ayetle cevap verimişsin seni tebrik ediyorum. keşke bir önceki yani yasinin 69. ayetini de ilave etseydin. 69. ayette biz peygambere şiir öğretmedik zaten yakışmazdı da diye anlatır 70. ayettede noktayı koyar.
  aslında baktığımızda yasin suresini ölülere okunacağını bilen rabbim yine yasin suresinde tokat gibi cevabı vermiştir. ne yazık ki anlamadığımız dilde okunan kitaptan bu öğüdü almamız gayet normal bir sonuçtur. benim naciz hane görüşüm ölüye yapılabilecek en güzel iyilik ölü adına ihtiyaç sahiplerine yardım yapılmasıdır. eğer imkanlar el vermiyor ise ve illa bir şey okuyacaksanız kuranı türkçe okuyun.

 • Avatar

  simsek May 17 2013 - 08:07 Reply

  ALLAH razı olsun.
  selçuk ve gazili4809 arkadaşlara da destekleri için ALLAH razı olsun.

Leave a reply

Name (required)

Website