Noel ve Kuran

Noel ve Kuran

Noel Bayramı,bildiğiniz gibi Hristiyanların Hz. İsa’nın doğumgününü geleneksel olarak kutladığı yıllık tatildir.Hz. İsa’nın doğuşunun ‘rivayet’lere göre 2012. yılına ulaşmış bulunmaktayız.

Noel Bayramı, başta Hristiyanlık olmak üzere ülkemizin de dahil olduğu geniş bir kitle tarafından,ALLAH’ın çizdiği sınırlar çiğnenerek çılgınca kutlanıyor.Özellikle son yıllarda ‘Müslüman’ bir ülke olan ülkemizde,Hristiyanların bu çirkin ‘NOEL’ geleneğine en az onlar kadar sahip çıkıldığını üzülerek görüyoruz..Gerçekten inanılır gibi değil..! Zinanın,aşırıya gitmenin,alkol tüketiminin zirve yaptığı Noel;”BEN MÜSLÜMANIM” diyen,rehberi KURAN olan bir insanı nasıl rahatsız etmez? Rahatsızlık duymamak bir yana;nasıl bu cahilliğin bir parçası olabilir?

ALLAH’ın elçileri arasında şüphesiz ki ayrım yapmıyoruz.Hz. İsa’nın doğuşunu bir Müslüman tabiki uygun şekilde anıp,hatırlayabilir.Ama bu hatırlamanın ALLAH’ın yasakladığı işlere bulaşarak,azgınlık içerisinde yapılması net bir şekilde KURAN’la çelişir.

Çözüm açık ve net.. Sapkın Hristiyan geleneklerinden Noel’i adeta söküp alan bir topluluğun,KURAN’ı rehber edindiğinden nasıl bahsedebiliriz? Dinimizin dejenere olan her zerresinde de,problemin KURAN’ı rehber edinmemek;tabiri caizse devre dışı bırakmak olduğunu düşünüyorum,Noel’de olduğu gibi..Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in,KURAN’da ümmetinden ‘tek’ şikayeti bakın nasıl yer alıyor..ALLAH’ın huzurunda toplanıldığında ümmetinin bir bölümünden şikayeti ayette aynen şöyledir:

”EY RABBİM,BENİM TOPLUMUM BU KURAN’I DEVRE DIŞI TUTTULAR.”
25-Furkan Suresi 30.

KURAN’ın musikisi yerine manası,üfürülmesi yerine okunması,ölülere hitabı yerine canlılara hitabı asıl olmadıkça;bu rezaletler ne yazık ki devam edecektir.
”Ben Hristiyanların bozulmuş dinlerinin,geleneklerinin savunucusuyum” demiyorsanız,bu yazdıklarımın sizin için bir önemi olsa gerek.

”ALLAH PİSLİĞİ AKILLARINI KULLANMAYANLARIN ÜZERİNE YAĞDIRIR”
10-Yunus Suresi 10.

KURAN’ın rehberliğinden hiçbir konuda ayrılmamamız,taklidi değil aklımızı esas alabilmemiz dileğiyle..
Yazan : Ayhan SÜLÜN


About the Author
Author

ayhansulun

Comments (4)
 • Avatar

  burhan Jan 1 2012 - 01:47 Reply

  Ayhan Bey,bu yazdığınız yazıyı eleştirerek Hz.İsayla alakası olmayan fakat ona atfedilen hristiyanlığı savunduğum anlaşılmasın.Bu yazıyı yazmadan önce hristiyanların noel i nasıl kutladığını araştırsaydınız, o gece yani 24 aralık gecesi kiliselerde veya evlerinde dua ettiklerini görürdünüz.Yani o gece hiçbir hristiyan içki içip çılgınca eğlenmez.

 • Avatar

  gizem Jan 1 2012 - 14:57 Reply

  “Zinanın,aşırıya gitmenin,alkol tüketiminin zirve yaptığı Noel;”BEN MÜSLÜMANIM” diyen,rehberi KURAN olan bir insanı nasıl rahatsız etmez?”

  -Zina, asiriya gitmek, alkol tuketmek Noel’in “geregi” degildir cunku.
  Istediginiz seyi benimseyip sevme veya kinama ozgurlugunuz var tabi ki. Ama kendi dusuncelerinizi Islam’a uygun, karsi dusunceyi de Islam’a uymayan olarak gostermissiniz ki bu da bence yanlis olmus.

  Eger “insanlar” yeni yili bu kotu isleri yaparak kutluyorlarsa, burada kinanacak olan gene o insanlardir. Gerci bu bile bize dusmez cunku herkes kendinden sorumludur.
  Baska bir acidan bakarsak; Islam’da var diye masum insanlari oldurerek cihad yaptigini dusunenler, yine Islam’da var diye zina edeni taslayanlar var biliyorsunuz. Simdi bu hareketleri gorup Islam’i ve muslumanlari kotuleyemeyiz degil mi? Cunku gercekten Islam bu kotu davranislari ogutlemez, ve su anki konuya donersek, yeni yil kutlamalari da bu davranislari gerektirmez.

  Aslinda cevremde kutlayanlar arasinda yeni yila dini bir bayram gozuyle bakani da hic gormedim! Kaldi ki mantikli bakacak olursak, dini bir bayramsa bu, inancli insanlar olarak butun dunyanin kutladigi seyin bir peygamberin dogumu olmasindan rahatsiz olmamiz sacma olur.
  Beni rahatsiz eden bu degil kutlanis sekli derseniz eger, bir musluman bunun parcasi olmamali demeyin. Musluman herhalde bilir zinanin, ickinin ve asiriya gitmenin yanlis ve gunah oldugunu. Yeni yilin bir parcasi olmak bu davranislarin da parcasi olmak anlamina gelmiyor. Bunu yazmama gerek var miydi? Cok basit aslinda neyi tartisiyoruz?

  Yilbasi olsa da olmasa da icki icenler icki iciyor, zina yapacak olan yine yapiyor. Bunun bir cok nedeni olabilir ve bu tartisilabilir. Ama yeni yil kutlamak, yani kutlamak derken o gun belki akrabalarinla veya arkadaslarinla biraraya gelmek, yemek yemek ve geri sayim yapmak, belki hediye almak, hic sanmiyorum ki zinanin, ickinin nedeni olsun! Sirf yeni yili kutluyor diye siz bir insana bu isleri de yapiyordur gozuyle mi bakiyorsunuz? Eger oyleyse sizde bir sorun var demektir. Hayir bu gozle bakmiyorsaniz, sorun ne?

 • Avatar

  ugur Jan 9 2012 - 11:43 Reply

  noel kapitalizmin bayramı coco colanın reklamıyla başlayan tüketiçi çılgınlığı aynı sevgililer günü annaler günü babalar günü gibi ama din motifi kullanıldığından daha başarılı olmuş

 • Avatar

  Mustafa G.Soyusatıcı Dec 31 2013 - 04:35 Reply

  Mükemmel bir yorum!

Leave a reply

Name (required)

Website