Haşr Suresi 7. Ayet (ACTT)

Haşr Suresi 7. Ayet (ACTT)

Ayet Cımbızlama ve Tahrifat Teknikleri (ACTT) dendiğinde akla ilk gelen ayet Haşr suresi 7. ayettir. Bu ayette güya İslamiyet’in yegane ve temel kaynağı olan Kur’an’ın yanında Muhammed peygamberin sünnetinin de 2. kaynak olarak gösterildiği tezidir. Ayet Cımbızlama ve Tahrif Tekniği kullanıldığında gerçekten böyle bir durumun varlığını görebiliyorsunuz. Şimdi ayetin cımbızlanıp nasıl da anlamında bir tahrifat yapıldığını görelim: Adı geçen ayetin

“…Peygamber size ne verdiyse onu alın, neyi de size yasak ettiyse ondan vazgeçin.…”

kısmı alınarak ayetin manası çarpıtılmak istenmektedir. Haşr suresi 7. ayeti bu haliyle yepyeni bir anlam kazanmakta ve ayetin orijinal anlamı kapatılmaktadır. Oysaki ayetin tamamına baktığımız da ayetin ganimet mallarıyla ilgili olduğunu görüyoruz.

Allah’ın, (fethedilen) memleketlerin ahalisinden savaşılmaksızın peygamberine kazandırdığı mallar; Allah’a, peygambere, onun yakınlarına, yetimlere, yoksullara ve yolda kalmışlara aittir. O mallar, içinizden yalnız zenginler arasında dolaşan bir servet (ve güç) hâline gelmesin diye (Allah böyle hükmetmiştir). Peygamber size ne verdiyse onu alın, neyi de size yasak ettiyse ondan vazgeçin. Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz, Allah’ın azabıçetindir.
(Haşr suresi, 7)

Ayetin tamamı göz önüne alındığında, ayette ganimet mallarının paylaşımından bahsedildiğini rahatlıkla görebiliriz. Peygamberin burada müminlere verdiği ve yasakladığı ganimet malları ve o malların paylaşımıdır. Ayetin “…Peygamber size ne verdiyse onu alın, neyi de size yasak ettiyse ondan vazgeçin.…” kısmını yalnız başına baz alalım. Ayette Peygamber’in bize verdiği ve bize yasakladığı tamamen Allah tarafından kendisine vahiyle bildirdiği emirler, yasaklar ve tavsiyelerdir. Bunun aksini iddia etmek, Muhammed Peygamberi Allah’ın hükmüne ortak etmektir. Bu durum vahdete, hanifliğe ters bir durumdur. Peygamber dahil hepimiz Allah’ın kuluyuz, ortağı değil.

Muhittin BOZKURT


About the Author
Author

wejedar

Comments (8)
 • Avatar

  muzaffer şarlı Jan 18 2012 - 17:54 Reply

  Muhittin Bozkurt beyefendi,iyi bir konuya temas etmişsiniz.Gelenekçilerin sıklıkla öne sürdüğü bir ayet.Ya kasıtlı yapıyorlar ya da bilmeden yorumluyorlar.Ama bilmemeleri vahim,kasıtlı yapıyorlarsa daha da vahim.Artık insanları kandıramayacaklar.Çünkü okuyan,araştıran,bilinçlenen bir nesil geliyor.Eskiden sadece camilerde vaazlarda öğrenmeye çalıştığımız dinimizi artık globalleşen dünyamızın öncülerinden olan paylaşım sitelerinin devreye girmesi, daha çok kitlelere ulaşmasıyla öğrenmeye,irdelemeye çalışıyoruz.Var olun,sağ olun.Allah yardımcınız olsun.

 • Avatar

  ahaali Jan 18 2012 - 21:51 Reply

  Güzel bi tespit Allah razı olsun

 • Avatar

  G. Jan 24 2012 - 16:20 Reply

  Gerçekten böyle basit oyunlar ile insanları kandırmaya çalışanların kendilerini soytarı zannettiklerini zannediyorum çünkü onlar gülesim geliyor ve onları rezil etmekten hoşlanıyorum hak ile tabiki aşırı gitmeden yoksa bende hataya düşenlerden olabilirim.

 • Avatar

  Nagehan Su Jan 29 2012 - 19:12 Reply

  Ayrıca Bu ayetin dışında bir de başka ayette 33:21 ”Andolsun, Allah resulünde sizin için, Allah’ı ve ahiret gününü arzu edenlerle Allah’ı çok ananlara güzel bir örnek vardır.” denilmesinin nedeni ayet içinde de görüldüğü gibi Resul’ün dünyevi arzulara bağlı değil de Allah’ı ve ahireti tercih ettiği için örnek alın denir ve bizi iğreti dünya hayatına saplanmamamız Resul örneğiyle anlatılır ne yazık ki geleneksel zihniyet ayeti bağlamından alarak Hz.Peygamber’in kişisel davranışlarını, giyeceğini, yiyeceğini, diş fırçasını, sakalını, yürüyüşünü, yatışını ve hatta tuvalet ihtiyacını bile abartarak(sol ayak vb.) şekli bir amaçla ve ayetle hiç alakasız bir şekilde taklit etmeyi marifet sayanlar, ortaçağda yaşayan Arap, Yahudi ve Bizans örf ve adetlerini Allah’ın dini diye halka sunmuşlardır. Bak 42:21; 60:4.

Leave a reply

Name (required)

Website