İnsanların “Haberdar Olma” Hakkı.

İnsanların “Haberdar Olma” Hakkı.

Allah’ın izni ile bu gün başladığım bir uğraş hakkında size bir takım görüşlerimi aktarmak ve haktan yana isem hak ile sizden de günlük hayatınızda haklı bulduğunuz görüşleri savunmanızı ve uygulamanızı rica ederim.

Hayatımızda edindiğimiz her tür davranış ve düşünceyi oluşturan ilimi (bilgiyi) ancak, tek eksiksiz ve doğru olan Kur’an-ı Kerim’den öğrenebiliriz diye düşünüyorum.Bunun içinde onu anlamamız o dilde okumamız da gereklidir. Bunu bilene ve aynı zamanda Allah’ın öğütlerine uygun yaşayanların Allah’ın izni ile Allah’tan başka hiçbir şey maadur edemez görüşündeyim.

Bunun haricinde, Kur’an-ı Kerim’in dışında öğreneceklerimizi muhakkak kontrolden geçirmeliyiz ki hataya düşmeyelim. Çeşitli kaynaklardan güzel hatırlatmalar edinebiliriz örneğin bu sitede güzel hatırlatmalar mevcut.

Günümüzde muhabbeti sağlamak (uyum) ve olanı biteni (gündemi) takip edebilmek için hepimiz televizyon, radyo, ve daha çok interneti kullanmaktayız. Televizyon hakkında yazı mevcut o yüzden bende internet’e değinmek istedim.

Çoğu zaman, sadece haber okumak için ekrandaki çeşitli sitelere giriyorum fakat bana göre haber dışı olan birçok uygunsuzluk karşıma çıkıyor bu uygunsuzluklar günümüzde site reklamları olarak da aşırıdır, olur olmaz her şeyde dikkat dağıtırlar.

Dinimizce uygun olmayan içeriklerin, (korkusuzca!) haberlerin arasına katılması ve buna çeşitli adlar ve bilinçlendirme, moda denilmesini doğru bulmuyorum. Aslında haber veren kuruluşlar birtakım oyunlar ile bizleri avutmakta diye düşünüyorum.

Bunlar çıplaklık ile yapılan eylemlerin kınanmaması, insanın özeli olan durumların ortalık yerde konuşulur olması bunu sağlamak için sözde kusurlar öne sürülmesi.

Bu konularda gereken yerlere, haberler konusunda güvenli internetin yetersiz kaldığını ve haber sitelerinin (tümünün) haberlerini değişik bölümlerde yayınlamaları veya yaşa göre ayırmalarını (filtreleme) yapmalarını önerdim ayrıca bu herkes açısından daha iyi herkesin ne istiyorsa ona daha rahat (toptan) ulaşabileceği bir öneriydi diye düşündüm. Ne de olsa doğru ile yanlış bir değil.

Bunu önermemdeki amaç çocuklar da dahil bir çok masum insan haber sitelerine rahatça girebilmekte ve haram’a teşvik edilmektedir. Çıplaklığa ve haram olan her şeyden kaçınmam ve kaçınan insanların bazı olanaklardan daha rahatça faydalanmasını sağlamaktı sizde bu hususta gereken yerleri arayıp talepte bulunursanız çok memnun olurum.

(Site yapımcılarına ve okuyucularına teşekkür ediyorum.)


About the Author
Author

G.

Comments (2)
 • Avatar

  ugur Jan 22 2012 - 12:39 Reply

  dürüstlük emin olunmak müslümanın özelliğidir ya göründüğü gibi ol yada göründüğün gibi ol hayatımda yaptığım en güzel şey ailemin içine yalanı sokmadım çocuklarıma sigara içiyorsanız korkmadan bana söyleyin başkalarından duyarsam üzülürüm dedim yalana teşvilk etmedim onlarda kullanmadı gerçekten yasaklarla bir yere varamayız bakın insanlar gurup guruptur ortak noktalarda birleşiyor yanlış yada doğru ihtiyaç meselesi baskıyla değil ikna ile doğruları gözterirsek temel doğru olur ben çocuklarıma sarılır şakalaşır öper koklarım babam ne yaşadı nede bana yaşattı bunları yasaklar sayesinde erkek adam bebek taşımaz böyle bir sürü yanlış arkadaşım çocuğun sana müslüman olmam için bir neden söyle derse çevabını düşün islamı bu duruma düşmesinin nedenlerini düşün yanlışları doğru göstermek yanlış dediğinde seni dinsizlikle suçlamak selam

  • Avatar

   Gökhan Apr 11 2012 - 14:58 Reply

   Baskıyla bir süre oldu zan edersiniz dahada körüklenir benzin ile ateş söndürmeye benzer bu yara varsa ilk önce kişiyi sakinleştireceğiz sonra mikroplar kırılır-dikenler temizlenir.. bir sırası vardır.

   İnsan böyledir aile iyilik ile inançlara ve isteklere zorla-yaptırımda bulunmadan hoşgörülü olur ve daima hoşgörüyü ve adaleti ayakta tutup düşünceli olursa Allah’ın izni ile güzel olur herşey. Biz gençlere baskı yapmak doğru değil ancak çokta paralandırıp hiç uyarmamak ta doğru değil bu sorumsuzluk olur. Ben bana yapılanların ancak farkına varıyorum çok şükür aileme bile öğreten bir hale geldim Allah’ın izni ile.

Leave a reply

Name (required)

Website