Nişanlanmak Doğru mu?

Arkadaşlar birazcık uzun bir konu oldu ama artık vaktinizi helal edin.

” Nişanlanmak evliliğe giden bir yoldur, adımdır. ” derler ama öyle olmayabilir.

Sınavımızda (hayatımızda) bırakamıyorsak bazen hırsımızı bir an önce bırakıp, elimize Kur’an-ı Kerim ‘i alarak inceleyelim düşüncesindeyim çünkü o içinizdeki hırsınızı (nefsinizi) er ya da geç sahibine teslim edeceğiz hepimiz hayırlısıyla da gerçeği görebileceğiz daha iyi sahibimiz Yüce Allahtır. İsterim ki herkes huzur içinde olsun ve ölsün, çok şükür.

Hayatımızın doğrularını bulabilmek için zevkleri bırakıp, ilim (gerçek bilgi / Kur’an-ı Kerim) ile çözüm bulmalıyız, araştırmalıyız ve bilinci yaymalıyız, çok şükür. Çünkü tartışacak ta, anlatacak ta o kadar çok şey var ki inanın çok bilmiyoruz biz hararetlice tartışmamalıyız , en çok bilen Allahtır. Herkeste hemen kusur bulmamalıyız, sabır iyidir kibarlık ta iyidir.

Hata etmeyi sürdürürüz birimiz hata ediyor ise karşıdakine hatasını kibarca göstermek ve sorunun ne olduğunu sormak olmalıdır. Eğer ki kişi derse “ama hatalı olan oydu” aranız açılabilir çünkü Allah ” Mü’minler sadece Mü’minleri dost edinsinler. ” Buyurmuştur eğer ki açılmıyorsa da bilmeden sevinecek misiniz? ” Allah, inkâr edenlere yaptıklarını güzel gösterendir. ”

Gördünüz mü? Tek bir Allah’ın Sözü Ayet’i ne kadar önemli burada kastım kendimizin ile Takvasından/ Allah korkusundan şüphe ettiğimiz kişiler ile aramızdaki mesafeyi ve iletişimi kontrollü tutmanın önemidir diye düşünüyorum. (Hiç namaz kılmayan ve hiç iyilik yapmayan vs.)

Not: Allah korkusu olan insanlar Kur’an-ı Kerim’i okur ve kendini düzeltmeye çalışır, uyarıları alır Kur’an-ı Kerim ile karşılaştırır hissettiğinde Yüce Allah’tan af diler, karşısındaki kişiye de güzel söz söyleyebilir (bana göre). Çünkü af etmeye tek gücü yetende Allah’tır. Mü’min sadece kendisinden özür dilemenizi değil doğru yola girip Allah’a sığınmanızı daha çok diler diye düşünüyorum.

İletişimde olduğunuz kişilere, Allah’ın Ayetlerini hatırlattığınız halde onları önemsemeyen, okumayan kişiler ile birlikte olmanızın karşılığını bu dünyada da görmekteyiz. Kişide hiçbir gelişme olamaz bana göre. Önemli olan kişilerin kendisini düzeltmesi sabretmeliyiz ve sapmamalıyız hırs edip “benden özür dile” demesekte olur çünkü sabredip af etmek daha hayırlıdır çünkü ” Kim Allah’ın bağışlamasını istemez? ” o da hiç bağışlamaktan yana olmaz.

Günümüzde nişanlanmak bir batıl gelenektir diye düşünmekteyim. Diyeceğim o ki “nişanlanmayın” diye bir Ayet yok bildiğim kadarı ile ancak şu var. Eğer ki İslam dinimizin Kur’an-ı Kerim’de yazan gerçeklerini inkâr edip, aksine hareket etmeyecekseniz, yani

Nişanlıyken ;

– (Gizlice) buluşurum.
– (Gizlice) iletişim kurarım.
– Sınırları kaldırırım nasılsa nişanlıyım evlenirim ya da yollarım istediğimde.
– Yanımda görünsün yeter, elini tutarım, sinemaya gideriz.
– ___(lar)da nişanlı. (özentilik)
– Parasını yerim, beni okula da bırakır biz bir çiftiz ne de olsa.

(gibi..)

Diyenlerdenseniz yanlış yoldasınız diye düşünmekteyim. Onlar “aşk” adı altında kendilerini uçuruma sürüklemektedirler. Günümüzde nişan sözde gerçek samimiyet (gibi) algılanabilmektedir ve işin garibi sevgililik denilen kaçakçılıkta sözde nişan gibi gereksiz bir davranıştır bana göre gereksizliğinin ve mantıksızlığının nedeni şudur kendini bile bile ateşin kenarına getirmek. Apaçık bir kayıptır bu. Yinede en doğrusunu Allah bilir, hatam varsa affediniz. Örneklerim yetersiz olabilir ama kul yazısı bir yere kadar.


About the Author
Author

TekGemidenGelenler

Comments (2)
 • Avatar

  ugur Feb 2 2012 - 22:07 Reply

  kardeşim elini viçdanına koy tövbe niçin neden çok tövbe etmemiz isteniyor HZ MUSA kıptiyi öldürmedimi tövbesi kabul edildi peygamber olmadımı eskisi gibi 4kadın üç beş cariye yok tek eşlilik var anlaşmak ömür boyu sürecek birliktelik nişanlanmak caiz değilse nişanlıyken yada cıkarken imam nikağı kıymak cevrende pek çok görürsün bu nu yapanlar tarikat ehli cehennemin baş köşesi onların kuş beyinlerinle ALLAHI kandırdıklarını zannedenler kafirliklerine kılıf uyduranlardır deve kuşu gibi kafamızı kuma gömmeyelim merdivenleri teker teker cıktık geri inmeyelim sen ben biz Van debremini hatırlıyormuyuz ikinçi debremde ölümden dönen JAPONKIZ Vana yardıma geldi yine sen nişanla kafanı yoruyorsun senmi (biz) yoksa japon kızmı ALLAHIN İSTEDİĞİ GİBİ YAŞIYOR sağlıçakla kal

 • Avatar

  TekGemidenGelenler Feb 4 2012 - 23:22 Reply

  Elimi vicdanıma koydum ve üzgünüm benim yapabileceğim bir şey yok kitapta ne yazıyorsa O’dur batıla geçit yok bende de. Bu hatayı yapanlar ancak Allah’tan af dilemelidirler. Bu konuda da ortak koşacak değilim.

  Nikahını yapacak olan elbette daha delilli olanını yapmalıdır resmi nikah buna uygun bana göre de aksini savunmadım. Benim bir konuda tüm hususlara değinmem uzun sürebilirdi bir yerden başlamak gerek gördüğüm gençler arasında olanıydı ve yaygın bir batıl gelenek.

  Van da deprem oldu diyorsunuz Japon kız diyorsunuz konu ile ilgisini çözemedim ancak dünya da neler neler olmuyor ki ve olacakta Allah’ın izni ile kıyamete dek, oldu olaylar iyi-kötü ama bir yerden başlıyoruz her yeni güne hepimiz çünkü bu bir sınav kimi çöküp yas tutarken,tartışırken deprem bölgesinde kimiside yardım için sefer düzenler malzeme taşır hangisi daha faydalıdır tartışan tartışadurur ancak ben tartışanlardan olmak istemiyorum..

Leave a reply

Name (required)

Website