Yeterince Şükrediyor muyuz?

Yeterince Şükrediyor muyuz?

Şimdi başımıza çok büyük bir bela gelse ve sonra Allah bizi kurtarsa; dermansız bir hastalığa yakalansak da Allah şifa verse ya da 1 senedir hazırlandığımız o sınavı başarıyla atlatsak şu cümleyi kesin kurarız değil mi: “Çok şükür Allah’ım”.. Şükretmek zorlu bir süreç atlatıldığında yerine getirilen bir şey gibi oldu desem yeridir. Sanki illa birşeyleri atlatmalıyız da o zaman teşekkür etmeliyiz..Oysa ki o kadar mühim bir konudur ki, yine de çoğu zaman unutur da Allah’a nadiren şükreder oluruz.

“Yemin olsun sizi yeryüzüne yerleştirdik ve sizin için orada, geçiminize yarayacak nimet ve imkanlara vücut verdik. Ne de az şükrediyorsunuz!”
A’raf-10

O kadar çok sebep var ki günün bir saatinin şükretmeden geçmemesi için. Nefes alabildiğimiz, yürüyüp koşabildiğimiz, gülebildiğimiz ağlayabildiğimiz, mutlu olabildiğimiz, konuşabildiğimiz, dua edebildiğimiz hatta şükretmeyi unutmadığımız her anımız için tekrar tekrar şükretmeliyiz Allah’a. Ne kadar da etsek az olduğunu bilerek..Çünkü O’nun bize nasip ettiklerinin karşılığında O’na kulluktan başka verebileceğimiz hiç bir şey yeterli olmayacaktır. Bedelsiz nimetlendiriyor Allah bizi.

“Anın beni ki anayım sizi! Şükredin bana, sakın nankörlük etmeyin!”
Bakara-152

Başımıza her gelenin Allah’tan olduğunu bilmek, kötü zamanlarda dahi şükretmekten vazgeçmemek de gerekir tabii. Sürekli sahip olamadıklarımızla şikayet etmek, soluduğumuz havanın kıymetini bilmemek, bir parça eksik alınan giysi için oflamak, oram böyle buram şöyle diye sızlanmak nankörlükten başka bir şey değildir aslında ama çoğumuz sürekli yaparız bunları günlük hayatta. Ancak şükretmeyi bir alışkanlık haline getirir, bu bilinci oturtabilirsek içimizde, bu tip ağız alışkanlıklarımızdan bile kurtulabileceğimize inanıyorum. Çünkü bizden beklenen isyan etmek, nankörlük etmek değildir. Sadece iyi günde şükretmek değildir. Her anımızda her şeyin Allah’tan olduğunu bilerek O’na teşekkür etmektir; iyi için de kötü için de.

“…..Ve sizin şükretmeniz umulmaktadır.”
Bakara-185

“İnanır, şükrederseniz Allah size azabı ne yapacak? Allah da teşekkür eder; her şeyi gereğince bilir.”
Nisa-147

Sanırım saniye başı şükretsek bile az kalacak bir başka konu da, inançlı insanlar olarak hayatımıza devam ediyor olmamızdır. Yolumuzu bulmamız, O’na iman edip kul olma çabasına girmemiz için bizlere gerekli hidayeti veren Allah’a sonsuz şükürler olsun.


About the Author
Author

zeynep t.

Comments (5)
 • Avatar

  ugur Jan 9 2012 - 23:02 Reply

  yazılarınızı beğeniyle okuyorum şükrü söz ile değil amellede yapmalıyız ye iç tıkabasa sonra şükür olmaz paylaşırsan şükrede bilirsin başımıza gelen belalar kendi eserimizdir bir güzellik dokunursa ALLAHIN ödülüdür onun içinde şükretmeliyiz bir iyilik yaptığımızda bize nasip ettiği için şükretmeliyiz tabii sizin yazdıklarınızda dahil ALLAH daima şükreden kullar olmamızı nasip etsin

 • Avatar

  burhan zorlu Jan 12 2012 - 12:26 Reply

  yazılarını okuyor ve aydınlanıyoruz bir çok konulara daha ihtiyaçlarımız var yolunuz açık alsun Allah yar ve yardımcınız olsun

 • Avatar

  duran demir Jan 19 2012 - 05:56 Reply

  Net ve duru anlatılar.Ayrıca kur an esas alınarak olayların değerlendirilmesi ne kadar öz ve güzel.İşte doğru dini anlayış ve islamın özü, size teşekkür ediyor ve çalışmalarınızın artarak devamını diliyorum. Allah yardımcınız olsun.

 • Avatar

  selma Jan 19 2012 - 14:24 Reply

  namaz sonrası çektiğimiz tesbihlerde (elhamdulillah tesbihinde) her tesbih öncesi ne için şükrettiğimi düşündüm önce, sağlığım, çocuklarım, annem babam vs derken 33 tesbihin yetmediğini farkettim… farkettim ki tesbih çekebildiğim için bile şükrüm var Allaha… tesbih çekmek böylece ezberi bir hareket olmaktan da çıktı anlam kazandı.sonra , elhamdulillah sadece namaz sonrası yapılan bir ibadet olmaktan çıktı hayatımın her anına yerleşti…tavsiye ederim.

 • Avatar

  G. Jan 21 2012 - 11:13 Reply

  Çok teşekkürler. Şükür çok türlü oluyor bildiğim kadarı ile hepsinde ayrı bir hayır, güzellik vardır diye düşünüyorum. Yardım etmek, kalp ile dil ile şükretmek, şükrü paylaşarak şükür etmek, besmele ile başlayıp şükretmek, gülümsemek şükretmek, selam ile şükretmek ve düşünemeyeceğimizce şükür etmek. İyilikte yarışarak şükür etmek bize en uygun olanı :) her işte bir hayır vardır sabır, şükür ve devam etmek şükrün ve Allah’ın desteğinin delilidir. :) Çok şükür.

Leave a reply

Name (required)

Website