Nisa Suresi 78-79. Ayetlerin, Bizlerin Dikkatini Çektiği Konular…

Bir kardeşimiz sorduğu bir soruda, Nisa suresi 78 ve 79. ayetlerin, birbirinin tam zıttını söylüyor dedikten sonra, ayette önce iyilik de kötülük de Allah’tandır diye geçiyor, sonra kötülük nefsinden, iyilik Allah’tan diyor ve bu ayetlerin kafasını karıştırdığından bahsediyor.

Arkadaşımız bir örnek vermiş. Yolda saldırıya uğrayan bir adamın hiç günahı yokken, kendi ettiğini bulmuş olması anlamsız geliyor.

Gelin önce ayetleri yazalım ve daha sonra birlikte Kur’an bütünlüğünde, ayetler üzerinde düşünelim. Allah bu iki ayette bizlere, acaba neler anlatmak istiyor ve dikkatimizi çekiyor.

Nisa
78: Her nerede olursanız (olun), ölüm sizi bulur; yüksekçe yerlerde tahkim edilmiş şatolarda olsanız bile. Onlara bir iyilik dokunsa: ‘Bu, Allah’tandır’ derler; onlara bir kötülük dokunsa: ‘Bu sendendir’ derler. De ki: ‘Tümü Allah’tandır.’ Fakat ne oluyor ki bu topluluğa, hiç bir sözü anlamaya çalışmıyorlar?

79. Sana iyilikten her ne gelirse Allah’tandır, kötülükten de sana ne gelirse o da kendindendir. Biz seni insanlara bir elçi olarak gönderdik; şahit olarak Allah yeter.

İlk ayette de dikkat ederseniz, verilen bir örnek var. Burada insanların başlarına gelen güzel şeyler, Allah ile bağlantı kuruluyor ve Allah a nispet ediliyor. Kötü bir şey başlarına geldiğinde ise, bu kötülüğün kendisine düşman, sevmedikleri kişilerin üzerine atılarak, bu senin yüzünden başımıza gelmiştir deniyor. Dikkat ediniz burada, iki kişinin herhangi bir kavgası yok. Kavganın sonucunda meydana gelen, bir kötülük söz konusu değil. Kişilerin kendi başlarına gelen musibetlere, nefislerini tatmin için kanıt, delil arama çabasını görüyoruz.

Örneğin Müslümanlığı kabul etmek istemeyenler, peygamberimize karşı olanlar, başlarına gelen her üzücü olayı peygamberimizin üzerine atıp, tüm bunlar senin yüzünden başımıza geldi demişlerdir. Hâlbuki başlarına gelen tüm musibetler, nefislerinin onları yanıltması ile yaptıklarının karşılığında, Allah tan onlara gelmişti. İşte bunu kabul etmek istemeyenlere, bu ayetler uyarıdır.

Elbette bugün bizler bu ayetlerden çok şeyler öğrenmeliyiz ve ders almalıyız. Çünkü aynı hataları bizlerde günümüzde, farkında olmadan o kadar çok yapıyoruz ki. Başımıza gelem onca musibetleri, Allahtan bilmeyip, kendimizce kanıtlar, deliller üretmemiz düşündürücüdür. İslam âleminin günümüzdeki acıklı halini düşündüğünüzde, sanırım ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Dikkat ederseniz ayetin sonunda Allah, fakat ne oluyor ki bu topluluğa, hiç bir sözü anlamaya çalışmıyorlar diyerek, ayetler üzerinde, Kur’an bütünlüğünde düşünmedikleri uyarısını yapıyor. Tıpkı bugün, günümüzde olduğu gibi.

Devamındaki ayette ise Allah, bu konuya açıklık getiriyor ve başınıza gelen her şey benim kontrolümde gelişiyor, fakat benden gelen iyilik sizlere ödüldür. Musibetler, cezalar gelmiş ise, sizlerin kendi nefsinizden, yaptıklarınızın sonucu yanlışların karşılığıdır, diyerek izah ediyor.

Çünkü Allah bu ayetlerde bizlerin dikkatini çekerek, yaptıklarınızı takip ediyorum ve gereken mükâfatı da, cezayı da ben veriyorum, yani tek hâkim, hükmeden, karar veren benim, anlayışını izah etmeye çalışıyor bizlere.

Hatırlayınız Allah Kur’an da, biz sizleri iyiliklerle, zorluklarla, acılarla imtihan ederiz diyordu. Acaba Allah ın yaptığı imtihan hangi ölçülerde ve bizlerin yaptığı hangi olayların neticesinde oluşuyor? İşte tüm bunlar bilemediğimiz, detay verilmeyen, kendi nefsimizde de, çok fazla değerlendirme imkânımız olmayan konulardır.

Arkadaşımızın verdiği örnekte;

(yolda saldırıya uğrayan bir adamın hiç günahı yokken, kendi ettiğini bulmuş olması anlamsız geliyor.)

Verilen örnek, bizlerin yaşamında ki imtihanlarımızdır. Bu konuyla bahsedilen ayetlerin ilgisi yoktur. Ayette anlatılmak istenen iyiliğin, güzelliğin Allah a nispet edilip cezayı, başımıza gelen musibetleri, başka kişilerin üzerine atılmaya çalışılması yanlışlığının izahıdır.

Bazı olaylar vardır, sebep sonuç ilişkisini bizler kuramadığımızdan, doğru yargıda bulunamayız. Öyle üzücü olaylarla karşılaşmışızdır ki, daha sonra o olayın olduğuna sevindiğimiz bile olur. Bizlerin değer yargısı sınırlıdır. Geleceği bilemediğimiz, göremediğimiz için, çok yanlış değerlendirmeler yapabiliriz.

Allah bir ayetinde; Bazı şeyler vardır sizlere hayır gibi görünür, ama sizler için şerdir der. Yine sizlere şer gibi görünen olaylar, bakarsınız sizler için hayır getirir, bunu bilemezsiniz diye bizleri uyarır. İşte tüm bunların ışığında, bir bütün olarak bunları değerlendirmeliyiz.

Allah tan bizlere hayır ya da şer gelmiş ise, bizlerin yaptıkları sonucunda bizlere ulaşan hükümlerdir. Örnek verelim yaşamımızdan. Kanun koyucu yani Anayasa, toplumda yaşayan her ferdin eşit haklara sahip olduğunu söyler ve yapılan her suçun kararını ben veririm der. Yani işlenen her suçun hükmünü, mahkemede yargılayıp hâkimler verir. Ama neye göre verir, işte burası önemli. Yaptıklarımıza göre elbette.

İşte bizleri Yaratan Rabbimizde, aynen böyle söylüyor. Aranızda yaptığınız her şeyin hükmünü ben veririm diyor. Yalnız güzeli, iyiliği benden bilip, şerri, musibetleri başkasından bilmeyin diyerek, GERÇEK HÂKİMİN BİZZAT KENDİSİ OLDUĞUNU ANLATIYOR AYETLERİNDE BİZLERE.

Sonuç olarak Allah, güzel şeyler yapana mükâfat veririm, ödüllendiririm, kendi nefsine hâkim olamayan, gönderdiğim rehberden uzak yaşayıp suç işleyip kötülükler yapanda, kendi yaptıklarının cezasını görür diyerek, herkesin kendi yaptıklarından, hem bu Dünyada hem de mahşerde, karşılığını göreceğini, hesap vereceğini anlatır bizlere.

Saygılarımla

Haluk GÜMÜŞTABAK


About the Author
Author

halukgta

Comments (4)
 • Avatar

  ugur Mar 3 2012 - 23:34 Reply

  hocam doğa, fizik vs kanunları dediklerimiz hepsi ALLAHIN ayetleri kanunlarıdır .celik bir halatın 10 ton kaldırma güçü varsa 3 ton fazlasını kaldırabilir emniyet payı 3 ton dur bu halat nemli ortamda uzun süre kalırsa paslanır yanar çürür 5 ton kaldırırken kopar ALLAHIN yasasası demir oksitlenerek yanması pas diyoruz özeliğini kaybeder ALLAH katındaki kitapta yazar ALLAH yine kaldırılan yükün düşeceğini altında biri varsa zarar vereceğini bilmekte kitapta yazmaktadır ama bu olayın Ahmetin yada velinin başına gelecek diye yazmamaktadır bizleri böyle niçe belalardan korumaktadır insan aceleci cahil sabırsız bir yaratıktır inat eder başına gelen kötülükleri hak eder bazende başkalarının hatalarının kurbanı olabiliriz şöför hidroliği kontrol etmezse frenler tutmaz kaza olur tesadüf bize denk gelebilir yine ALLAHIN değil şöförün sucudur

 • Avatar

  mehmet oguzalp Mar 16 2012 - 02:24 Reply

  Şu husus çok acıdıki insanların çogu dinimizi tam anlamıylan anlayamıştır buna sebep ise Diyanetin çok tabiki herkese yetişmesi imkansızdır gerçek bilgiler ancak diyanetten ögrenilir bir insanın kendini yetiştirmesi lazımdır bakın ne güzel söylüyor Mübarek Yunus Emre ilim ilim bilmektir ilim kendini bilmektir sen kendini bilmez isen bu nice okumaktır okumaktan mana ne kişi hakkı bilmektir çünkü okudun bilmessin ha bir kuru emektir okudum bildim deme çok taat(ibadet) ettim deme eri hak bilmez isen abes yere ugraştır.4 kitabın manası bellidir bir elifde sen elifi bilmesin bu nice okumaktır 29 harf uçtan uca sen elif dersin hoca manası ne demektir. (bu cümle o zamanın bilgisiz hoca ve alimlerine söylenmiş) burayı okuyanlar elif ALLAH Lafzının baş harfidir son harfi H ise O mubarek Lafzın kişiligini tanıtır Arif oolan kullar bu H harfini Hu olarak bilirler Hu “O” demektir “O” ise ALLAH tan başkası degildir O ALLAH ki bir Tek dir eşi ve çocugu yoktur Ehaddır birdir FATIRDIR hiç olmayanı yaratandır Hallaktır yarattıklarından tekrar yaratandır Basirdir her şeyi görür Semidir her sesi işitir Hayy ve Kayyumdur daima diri ve herşeyi idare edendir ne tarafa dönsen onun Fecrini yüzünü görürsün O size şah damarınızdan dahi daha yakındır.En güzel ibadet mübarek Esmalarlan Zikir yapmaktır.En güzel söz La ilahe İLLAHLAH Muhammeden Resullullahdır.

 • Avatar

  mehmet oguzalp Mar 16 2012 - 02:47 Reply

  ŞİRK affedilemiyecek kadar büyük suçtur suçların ALLAH katında en büyügüdür bir kişinin bilgisi oldugu halde Şirke düşmesi çok acıdır.TV kanallarından bazılarında bazı kişiler yukarıda Allah var diyor.HAŞA bu Şirktir bilmeden ve bilgiisi olmayarak söyleyenleri umulurki Allah affeder çünkü “O” RAHİYM’dir çok bagışlıyandır Türbelerden bir dilekte bulunmakda Şirktir Ancak ALLAH’tan istenir Türbede yatan zattanda bizim için dua etmesi istenebilir.Kur’anda 7 Büyük günahtan bahsediliyor ve bunları sakın yapmayın deniyor bunlarda 1) şirk koşmak 2)yetim hakkı yemek 3)hiç günahsız insanı öldürmek 4) iftira atarak bir insanın cezalandırmasını saglamak 5) Nikahlı bir kadına veya erkege zina suçu atarak Rezil etmek hemde suçsuz oldugu halde 6) Yalancı şahitlik yapmak ve Savaş esnasında kaçmak 7) Kat Kat Faiz alarak Tefecilik yapmak ve insanları perişan duruma düşmesine sebep olmak. İşte bu suçlar var ya ALLAH teala hazretleri Sakın yapmayın diye emrediyor.Ne mutlu yapmayan kullara.

 • Avatar

  misterno Feb 9 2015 - 20:35 Reply

  bir insanin hem hirsiz hemde musluman olabilecegine inanabilecek kadar cahil oldugu bir toplumda istediginiz kadar ayetleri tartisin bir ise yaramaz. Ilkonce insanlari egitiniz zaten gerisi gelir zaten.

Leave a reply

Name (required)

Website