İsteyelim

 

 

Merhaba,

Kur’an-ı Kerim eğitimi artık orta okullara giriyor seçmeli ders olarak (isteğe göre) ve imam hatip okulları açılıyor. Açılabilir herkesin kendi seçimi olacaktır ancak biz Arapçaya hakim bir millet değiliz.

 

2,3. Apaçık Kitab’a andolsun ki, iyice anlayasınız diye biz, onu Arapça bir Kur’an yaptık.

 

Hükümet talebe göre iş yapmaktadır. Sanıyoruz ki hepsi Arapça biliyorlar o yüzden bizim bilmediğimizi düşünemediler diye umuyoruz. Biz de eğitim için Türkçe Kuran öğretilmesini talep edelim isteyen iman edecekler seçsinler kafirler(anlamak istemeyen,Tümüne iman etmeyen) seçmek zorunda değil dinde zorlama yoktur. Nefslerinin arzularına geçit vermek isteyenleri de Allah bilir onlar Allah’ı kandıramazlar.

Şu anda çok garip bir tartışma daha oluyor tartışmanın konusu Kuran’ı bizim mezhebe göre mi öğretecekler? Elbette öncelikli olarak sözü geçen gruplar sonrasında ise diğer mezheplere maledilmesi muhtemel olabilir bunları gördük.

Kuran ne diyor?

 

6/159:Şu dinlerini parça parça edenler ve kendileri de grup grup ayrılmış olanlar var ya, (senin) onlarla hiçbir ilişiğin yoktur. Onların işi ancak Allah’a kalmıştır. Sonra (O), yapmakta olduklarını kendilerine haber verecektir.

 

Kuranda kesin bir dille her şey belirtilmiştir. Ancak günümüzde hala Türkçe Kuran eğitimi verilmemektedir önce iller sonra ülkeler mezhepleştirilmiştir. Bir de utanmadan dinimize laf söylemeye kalkışmaları yok mu kafirlerin biz gruplaşmamışlara vekil olarak Allah yeter. Kafirlere cehennem yeter.


About the Author
Author

TekGemidenGelenler

Comments (2)
 • Avatar

  burhan Apr 6 2012 - 23:48 Reply

  5 nisan gecesi milli eğitim bakanı Mehmet Ali Birant ın konuğuydu.Belki izlemişsinizdir bakan bey eğitimin nasıl verileceğinden bihaber.Kuran eğitimi nasıl verilecek,meal öğretilecekmi sorusuna Kuranın Arapça okunuşunun öğretileceğini,zaten Fatiha suresinin sanki Türkçeymiş gibi okunduğunu söyleyebiliyor.Kuran ı duvardan indirip okunacak kitap yapmaktan bahsedenlerin OKUMAK tan anladıkları bu işte.İnsanlar zaten bir şekilde Kuran ı bu şekliyle okumayı öğreniyor.Ve ben bu sene ilkokula başlayacak olan torunuma zamanı geldiğinde Kuran ı seçmeli ders olarak seçtirmeyi düşünmüyorum.Milletten birkaç oy fazla alabilmek için dini bu şekilde kullananlar elbet bunun sonuçlarına katlanacaklar zamanı geldiğinde.

 • Avatar

  TekGemidenGelenler Apr 8 2012 - 16:17 Reply

  Okullara Kuran girmesi güzel bir adım oldu ancak bunun yanına Peygamberimizin hayatı diye kaynağı belirsiz olan duyumlar ile derlenmiş bir ders oluşturulması son derece düşündürücüdür.
  Peygamberi kim ne neden anlatıyor Kuranda anlatıldığı halde? Bu dersin kişiler üzerinde bırakabileceği etkiler neler?

  Besbelli ki Kuran dışındaki hükümler hep Peygamberlere dayatılmıştır ve mezhepler oluşmuştur.
  Kuranda her şey vardır, Peygamberimizin hayatı da vardır belirli ve örnek alınması gereken ölçütleri ile vardır. Kişiler aşırı merakları ile bilmedikleri şeylerin ardına düşüyorlar diyor ki bilmesem nasıl düşeceğim şu-bu kişi bunu bize ulaştırdı, böyle olduğunu söyledi mantık(sızlık) bu olsa gerek. Şeytan insanları sapkınlığa sürüklüyor da insanlar bilgilerinin arttığını zan ediyorlar.

  Bu kişiler Peygambere dayatılan örnek alma, sevap kazanma, hüküm verme sistemini adım adım sinsice uygulamakta ve insanları dinin kaynağı Kurandan uzaklaştırmaktadır, başka ilahlar/hüküm koyucular edinmektedir. Kurandan uzaklaşınca da şunu yap sevaptır, şu büyük günahtır dışında bilgisi bulunmayan kişiler her bir soru için alim(bilgili) denen zatların kapısına sığınıyorlar. Bu hep böyle olmadı mı? Hep Kuran imaj kazanmak, güvenilirlik kazanmak için kullanıldı. Öğretiyoruz dendi kandırıldı insanlar. Birbirimize yardım edelim, uyaralım.

  Sonra da bir öneri yapsak, şu siyer dersini yani Peygamber hayatı (denilen) dersi de Arapça olarak okutsanız? Cevap öyle yaparsak kimse anlayamaz ki olur. Peki o zaman neden hep Kuranda yazılanları gizlediniz de Allah’a ortak koşmaya teşvik ettiniz ne için Allah’ın ayetlerini gizleyip devre dışı bırakmak istediniz? Bir sayda Arapça yazıda yol tarifi verseniz, bir ülkeyi anlatsanız o kişi anlayamaz ama onu okur ama bu ne işe yarıyor o zaman. Allah ortak koşulmasını af etmez tek hüküm verici ve hikmet sahibi O’dur dediği halde kaç kişi hocam şu caiz midir ? diye soran bir sürü cahil ve inkarda direten sapmış var hocaya peki neden desek Peygamberimiz … diye başlar ve bitirir.

  Burhan bey siz Kuran’ın içinde yazanları anlayabileceğiniz bir kaynaktan okuyun, başka çevirilerden de bakın (çünkü Kuran okumasın isteyenler var) torununuza da son Peygamberimizin Muhammed ve Kitabımızın Kur’an olduğunu öğretin başka kaynaklara sapmaması için üzerinize düşeni yapınız sonra seçim elbette kendisinindir ..

Leave a reply

Name (required)

Website