Allah’ın İlk Emri: “Oku”

OKU…


“Yaratan Rab’binin adıyla  OKU.  O, insanı bir aşılanmış yumurtadan yarattı.”
Alak Suresi 96/1-2

 

Yüce Allah’ın Peygamberimize  vahyettiği  ilk  Ayet ve ilk emir…  OKU!   Ve Yüce Rab’bim emrediyor! OKU!

Anlaman ve  gereğini  yapman için… OKU!

 

“OKU!  İnsana bilmediklerini belleten, kalemle (yazmayı) öğreten Rab’bin, en büyük kerem sahibidir.”
Alak Suresi 96/3-4-5

 

Yüce Allah,   Kur’an’ı  Kerim’in  ilk vahyedilen  yukarıdaki  5 ayetinde OKU’mamızı  emrediyor.  Dinimizin temelini oluşturan  emirleri,  öncelikle OKU’yup anlamamızı  emrediyor. Peki… Bizler böylemi yapıyoruz?

Büyük  çoğunluk adına söylüyorum… HAYIR!

Yıllar öncesi… Cuma namazı için her zaman ki gibi camiye erken gitmiştim. Yaklaşık 200 kişilik küçük bir semt Camii. Namazımızı kıldıran Hocamıza yaklaşarak sordum.

–          “Bizler niye Kur’an okurken surelerin başında Besmele çekeriz?”

Yutkundu… Bunun  bir gerek  olduğunu, ilk Müslümanlardan bu yana böyle olduğunu, Besmele ile başlamanın daha hayırlı olduğunu  v.b  cümleler söylemişti.

Kur’an’ı  anladığım dilden okumaya ve daha doğrusu  okumanın ötesinde anlamaya başladıktan sonra Hoca’nın niye yutkunduğunu ve bana;

–          “Besmele Allah’ın emridir… Alak suresi 1. Ayetinde YARATAN RAB’BİNİN ADIYLA  OKU! diye emretmiştir.”  açıklayamasını  yapamadığını şimdi daha iyi anlıyordum.

Biliyordum ki, Hoca da Kur’an’ı  sadece okuyordu!

Biz İnananlara düşen O’nu  asılı olduğu duvardan indirmek ve anladığımız dilden OKUmak ve ANLAMAKtır.  Düşünerek, anlayarak ve Rab’bimin emirlerini, Rab’bimin istediği gibi Dosdoğru  yapabilmektir.

OKUmalıyız Kur’an’ı… ANLAMAK  için…  ANLADIĞIMIZ DİLDEN.

OKUdukça, anladıkça,  yanlışlarımızı düzeltmemize, yanlışlardan kurtulmamıza  yardımcı ol Rab’bim. Tüm inananları yanlışlarından kurtar. Onları doğru, dosdoğru yola ilet… Senin her şeye gücün yeter.(Amin)


About the Author
Author

Okumush

Comments (9)
 • Avatar

  ugur Aug 24 2012 - 22:30 Reply

  eleştiriye resimden başlayayım bir japon metrosu resmi koysaydınız yanına kitap okumayan göremezdiniz .
  Besmele esirgeyen bağışlayan kollayan koruyan v.s anlamlarındadır kuranı oku çehennemle korkutur 39/23-39/53 ayetlerini okuduğunda besmelenin anlamını daha iyi kavrarsın .İslama genel bakış başımıza gelen musibetler ALLAHIN imtihanı dünyadaki çektiğimiz açılar kabir azabı, srat köprüsü,cehennem korku imparatorluğu.Besmelenin manasını bilerek okuyorsan bunlardan korkmana gerek yok ceza hukukunda bir sürü ceza var hiç birini bilmem ilgilenmemde vergi kacıran yasayı çok iyi bilir hırsızlarda öyle .BEN ALLAHI biliyorsam besmeleye inanıyorsam cennette cehennemde beni ilgilendirmez

 • Avatar

  Fikret Arman Aug 26 2012 - 11:49 Reply

  Uğur Kardeşim,
  Düşüncelerine saygı duyuyorum. Allah razı olsun… Tabiiki “Besmele” çok daha geniş anlatılabilir.
  “Rahman ve Rahim Allah’ın adıyla”… Biraz daha Türkçeleştirirsek, “Merhametli ve Şefkatli Allah’ın adıyla” gibi… Ama ben yazıda “İlk Emir” OKUmayı ve İndirilen ilk ayet emri olması nedeniyle “Allah’ın adıyla” okunması gerektiğinden kısaca bahsetmeye çalıştım. Asıl anlatmak istediğim, “Besmele” değil… OKUmak ve ANLAmaktır.
  Yüce Allah bunu bize onlarca ayette anlatmaya çalışmasına rağmen, bizler anlamamakta ısrar ediyor, başka dilden papağanlar gibi ezberleyip anlamadığımız KURAN’ı , anladığımız dilden OKUmamız ve ANLAmamız gerektiğini vurgulamaya çalıştım.
  Selam ve Dua ile,

 • Avatar

  avram Dec 23 2012 - 15:46 Reply

  yaziniza yapilan elestiri cok itici bir uslupla yapilmis siz birseyler anlatmak istemissiniz eksik fazla elinizden geldigince, tesekkurler.
  ugur arkadasimiz sagolsun yaradani bilmek ve besmeleye inanmaktan gayrisi bos gerekmez demis iyi niyetle yazdigi muhakkak ama din hayatin butun yonlaridir ve ayrica buradaki yasamin bitmersiyle baslayacak olan yeni hayatinda iceriginden haber verir ki onlarida bilmek gerekir. Guzel kardeslerim samimiyetle birseyler yapmak istediginiz kesin lakin iyice arastirip kendimizden daha cok bilgisi olan birileriyle muzakere edersek hem birseyler ogrenmis oluruz hem de daha doyurucu olur.
  hurmet ve sevgi ile…

 • Avatar

  furtano Mar 26 2014 - 20:22 Reply

  Bence okumak aslı öğrenmenin hakikati ve gerçeğidir ALLAH bizim bunu anlayabilmemiz için onca fırsat sunmuşken bizler neden hala doğru iman edemi yoruz anlayamı yorum bence bu konu hakkında daha fazla bilgi verilmesi gerekir

 • Avatar

  arda Mar 11 2015 - 15:58 Reply

  çok güzel tebrik

 • Avatar

  hadise Mar 16 2015 - 15:36 Reply

  çok güzel bence beğendim

 • Avatar

  Umut Apr 4 2017 - 20:57 Reply

  Yeni bir konu açmak istemedim hocam öncelikle Allah razı olsun, Hak kitabımız Kur’an da siz aklınızı kullanmaz mısınız, siz hiç akletmez misiniz (sorgulamaz mısınız) sözlerini iman etmez misinizden çok kullanmıştır buradan da anlaşıldığı üzere bilmeden sorgulamadan bir işi yapmak,doğruyu öğrenmeden körü körüne uygulamak cahilliktir, söyle izah edeyim hepimiz Rabbimizin (subhanallah’u teala nin) karşısına çıkacağız o gün bana neden inandın diye sorarsa ki iman nın şartıdir sorulacak ne diyeceğiz annem babam , akrabalar Müslüman ben de o yüzden müslümanım mi diyeceğiz böyle olmaz mümin kardeşim Allah C.C bilmemizi ve karşısına emin çıkmamızı istiyor, milletimiz namaz kılıyor o da çok az parmakla sayılmaz bile Allah günahlarımızı affetsin mağfiret etsin inşallah,ama sorsan o namaz kılan vatandaşa namaz nedir diye amacı nedir anlamı nedir ? Maalesef bilen sayısı çok az. Hemen kısaca özet geçeyim çok uzatmayayım hocam Namaz Arapça sala dır ezanda geçen Hanyel es Sâla, kılmamızdaki amaç ve önemi ise şükür(hamd) etmektir(hemen burdada bir dip not düşeyim namaz ve şükür farscadir ) ezandan başlamak üzere o namazda okunan surelerin ve söylenen sözlerin anlamını bilmenizi ve öğrenmenizi tavsiye ederim yazmak isterdim buraya ama çok uzun oluyor,kuru kuruya namaz kilip öylece eğilip kalkmak değil arkadaşlar İslam, ahir zamandayiz bilmediğiniz şeyler hakkında yorum yapıp küfüre şirke gitmeyin cahil cahil konuşup nurumuz İslam’ı bu hale getiren haddini bilmezlerle,biad yapanlarla birlik olmayın birisi bir şey söylediğinde hemen inanmayın, okuyun anlayın Allah yolunda olun inşallah dualarım hepinizle hayırlı geceler..

 • Avatar

  İbrahim Dec 8 2018 - 08:01 Reply

  Selamünaleyküm,
  Ayetlerdeki manaları herkesin kalbine bir kavrayışla ilham eder yüce rabbim.Bazısı ilk görünen anlamıyla okumayı emretti der,ilim yapın öğrenin manasındaki okumak fiili…Bazısına da başka türlü kavrartır.Ayetlerin çok yönleri var.Allah kulunu sevdimi başka başka ilhamlar ile kavratır.

  Ben de konuyu açan arkadaşa paralellikte bir kaç kelam edeyim.

  Allahın adetinde(adetullah) mükemmellik vardır.Herşey ilim üzerinedir,eksiksiz,kurallı ve ciddidir.Onun yarattığı herşey mükemmeldir.Usülu da mükemmeldir.

  Cebrail a.s. Allahın emri ile peygamberimiz Hz. Muhammed’e (sav)islam dinini tebliğe geliyor.Hz Cebrail melek…Nefis yok, sadece emir tebliğ eder, yorum katmaz, Allahtan en çok korkan sevimli bir melek.

  İlk hitapta sevgili peygamberime ciddi bir üslupla rica değil,emir tebliğ ediyor.Peygamber Meleği tanımıyor…Korkuyor, telaşlanıyor.Ümmi olan peygamberimize vahiy ile ilk hitabında oku yaradanın adıyla oku emrini tebliğ ediyor.

  Okuma bilmediğini söylüyor.

  Peygamber olarak seçtiği, koruması altında yaşattığı ve ibret olsun diye ümmi olan bir insana kendini tanıtıyor ilk ayette o yüce Allahım.

  Oku Rabbinin adıyla oku…Ne demek bu? Besmele demek…

  Bismillahirrahmanirrahim ( Anamdan babamdan beni çok sevip acıyan,esirgeyen,müminleri bağışlayan Allahın adıyla)

  Bu dünya,yaratılan herşey Allah’ı bilmemiz için var ve herşeyin başında o var. Allah var bir de yaratılan herşey var…Yaratılan şeylerin bir önemi yok.Bizim görevimiz bu dünyada yiyip içip,eğlenmek, çoğalmak değil.Allah’ı bulmak ve ona hakkı ile kulluk etmek.Şu kısacık ömründe cahil bir şekilde Allahını, peygamberini tanımadan ölüp gidenler var.Yazık…

  Bu ilk tanışmada o yüce rabbim her işin başında zatının olduğunu tebliğ ediyor.

  Allah imanlı bir şekilde yaşayıp ölmeyi nasip etsin.Amin.

 • Avatar

  Mitat Oct 19 2019 - 11:20 Reply

  Madem herşeyi biliyorsunuz cenabı Allah yazımı gôndermiş oku diye malesef değil bir rivayete gôre sôzle söylemiş yazıyada yıllar sonra yazılmaya başlanmış yani oku değil ilet olacak

Leave a reply

Name (required)

Website