Kuran’ı Arapça Okumak…

Kuran okumak ve anlamak için Arapça bilmek şartmı ?

Arap ülkelerinin hepsi arapça biliyor yani Kuranı okumak için başka bir LİSAN bilmelerine gerek kalmıyor. Peki kuranı arapça okumak Kuranı anlamak için yeterli olsa idi bu ARAP ülkelerinin uygulamalarnı,yaşantılarını beğeniyor musunuz? Örneğin Kuranda olmadığı halde kuranda ZİNAnın cezası belirlendiği halde RECM uygularlar ve (allahü ekber ) nidaları ile taş atarlar mıydı ? Ya o Şeyhler topraklarının altına ALLAH bir servet bırakmış ve bu toplumun refahı için kullanılması gerekirken neden halkı aç ve çaresiz ?

 

İnanın Kuranı okumamış biri olsaydım ve şayet bir başka ülkede örneğin bir hristiyan olarak doğsa idim ve bu arap ülkelerinin uygulamalarını görüp de hayatta İSLAMİYETE gelmezdim.

Kuran kelimelerinin nasıl okunduğunun önemi yoktur. Yada çok azdır. Önemli olan oradaki yazıların ANLAMI yani MANA sıdır. Manadan noksan okunan Kuran ancak yaptıkları gibi ölülere okunan kurandır hemde kuranda ölülere okunması ile ilgili hiç bir AYET yokken…. Kuran Dirilere hayatının ROTASını çizsin ve yaşasın ve cenneti hak etsin diye KILAVUZ olarak indirilmiştir. Amel defteri kapatılan Ölülerin Kurana ihtiyacı yoktur.

 


About the Author
Author

metafizik199

Comments (4)
 • Avatar

  Gökhan Oct 16 2012 - 16:36 Reply

  Daha çok insana ulaşabilmesi dileklerimle

 • Avatar

  Mürüvvet Çalışkan Oct 16 2012 - 17:40 Reply

  Kur’anı hem Arapça hem Türkçe okuyabilen bir kişi olarak yazdıklarınıza heh katılıyorum hem katılmıyorum. Kur’an Rabça bir hitaptır. Hiçbir kelime ayette tesadüfen orada var değildir. Günümüzde konuşulan arapça lisanı da değişmiştir . Herşey gibi sürece tabi olan herşey deşip gelişir. Yada yozlaşır.
  Diller de değişip gelşir Arapça kursuna Arpça öğrenmeye gittiğimde bu gerçekle karşılaştım.. Her dil gibi Arapça lisanı da zamanla değişikliliğe uğramıştır.
  Nebi- Elçimiz zamanında nasıl ki herkes ayetleri gayet iyi anlayıp uygulamıyor idi ise yada iman etmiyorsa günümüzde de aynı tutumlar sergileyen kişilerin olması çok normaldir Allah isteseydi herkes iman ederdi… Kur’an okuyan herkes bilirki Çok şükür Rab bizi andakılatımızdan sorumlu tutar.
  En doğrusunu ben anladım sana anlatayım tuzağından da Rabbe sığınırım. İstişare etmek böyle birşey…
  Saygılarımla.

 • Avatar

  demirbey Oct 16 2012 - 17:59 Reply

  İnsan ölmekle amel defteri kapanmaz. Bıraktığı eserlerin iyi ya da kötü olarak kendisine etkisi devam edecektir. Nisa suresinin 85 ayetinde ‘’Kim güzel bir işte aracılık ederse, ona o işin sevabından bir pay vardır. Kim de kötü bir işte aracılık ederse, ona da o kötülükten bir pay vardır. Allah’ın her şeye gücü yeter.’’ dendiği gibi, Nahl suresinin 25. Ayetinde de ‘’Böylece kıyamet gününde kendi günahlarını tam olarak, bilgisizce saptırdıkları kimselerin günahlarının da bir kısmını yüklenirler. Dikkat et, yüklendikleri ne kötüdür.’’ Denmektedir. Yani insanlık ve Allahın yolu için zararlı ve okuyanları yoldan çıkaracak bir kitap yazarak ölmüş olan yazarın, kitabını okuyarak Allah yolundan uzaklaşmış olanlardan dolayı her halde defterine günah ve hata yazılacaktır. O kitap kıyamete kadar okunduğu sürece de günahlar yazılmaya devam edecektir. İyi eser bırakan içinde elbette ki iyilikler ve sevap yazılacaktır.

 • Avatar

  ugur Oct 18 2012 - 12:41 Reply

  anlamadığım nokta 1500 yıldır alimler ulemalar hep tartışmışlar belirli dönemlerde birileri haklı diğer dönemlerde diğerleri haklı görülmüş islam ülkelerinin durumunu göz önüne alırsak havanda su dövülmüş bir arpa boyu ileri gidilmemiş.tanrının sözlerinden çok insanın sözüne önem verilmiş.Mülk ALLAHINDIR bunu almış azıçık aşım gaygısız başım demiş ilimde bilimde geri kalmış uyanıklar soyup soğana çevirmişler şimdide mülk ALLAHINDIR deyip sosyolizim probagandası yapıyorlar.tamam mülk ALLAHINDIR. du dünyada kullanma yetkisini kuluna vermiş çok kazan çok dağıt demiş aklını kullan demiş insanlara faydalı ol ingilizce bilmiyorsan bir eşyanın kullanma kulavuzunu istediğin kadar oku faydası ne kadarsa anlamını bilmeden okuduğun kuranda okadar faydalı kimseye sorma kendin karar ver çok denemişimdir insanların duymak istediklerini söylediğimde çok akıllı olduğum söylendi kendi doğrularımı söylediğimde akılsız oldum

Leave a reply

Name (required)

Website