Reklamlara DİKKAT !

Kapitalist mantıkta, ürünlere olan çekim gücünü arttırmak ve ‘kapitalizmin müridlerini büyük alışveriş mabedlerinde toplamak’ için Allah’ın güzel, cazibe dolu isimlerini çalmaya teşebbüs edilir.

 

İnsan sadece ve sadece Allah’a muhtaçtır.

Materyalist düzen ise insanı, maddeye muhtaç olduğuna inandırmaya uğraşır.

Bunu başarmak için de reklamları kullanır.

Onsuz yaşanmaz, bunsuz yaşanmaz derken insan küçülür küçülür de ‘çaysız yaşayamam, kahvesiz yaşayamam’ gibi paranoyalara girer.

***

Reklamlarda, maddenin tanrılaştırıldığı sloganlar çoktur.

‘Eşsiz’, ‘mükemmel’ gibi kavramlar ile ürünler pazarlanır.

Halbuki eşsiz ve mükemmel olmak Allah’a mahsustur.

Herşey çift çift yaratılmıştır. Allah ise Ehad olandır. Eşi benzeri yoktur. Ve’ La ilahe illallah’ sırrı gereği, Allah’tan başka eşi benzeri olmayan bir varlık da yoktur.

Reklamlarda, Allah’ın Ehad sıfatı ürünlere yapıştırılmakta ve Allah’ın hakkı yenmektedir.

***

Geçen karşılaştığımız bir reklamda ise ürün, ‘Ben Yenilmezim’ sloganı ile ortaya çıkmış.

Ben yenilmezim demek; Allah’ın Kahhar sıfatını çalmaya teşebbüstür.

Yani ürün, ‘Ben Kahharım’ demektedir.

***

Bir meyve suyunun ambalajında ise ‘bu ürünün lezzetinin kaynağı olan Doğa’ya sonsuz teşekkürler’ diyor.

Vallahi yalan billahi yalan!

O lezzetin kaynağı Rezzak olan Allah’tır.

Ama Rezzak sıfatı Doğa adında ne olduğu belirsiz bir tanrıya atfediliyor.

***

İşte böyle!

Allah’ın isimlerinin çekim gücü – yani cazibesi –  kainatı bir arada tutar.

Ezanlar okunduğunda – özellikle bayram günleri – nasıl milyonlar O’nun cazibesine kapılıp bir araya geliyorsa, kainatın her zerresi Allah adına devamlı bir aradadır. Yoksa atomlar dağılır, yıldız sistemleri paramparça olur.

Kapitalist mantıkta ise, ürünlere olan çekim gücünü arttırmak, ‘kapitalizmin müridlerini büyük alışveriş mabedlerinde toplamak için’, Allah’ın güzel, cazibe dolu isimleri çalmaya teşebbüs edilir.

Aynı Mekkeli putperestlerin Kabe’nin cazibesini arttırmak için ne kadar put varsa oraya doldukları gibi.

www.vekuran.blogspot.com


About the Author
Author

vekuran

Comments (1)
  • Avatar

    ugur Oct 8 2012 - 12:38 Reply

    selam ALLAHA yalvarırız doğru yola ,kıvamındaki yola ilet diye bu yol kimisinde srat köprüsü gibi kıldan inçe kimisinde üzerine köşkler kuraçak kadar geniş.kimisi sinema flimmi gibi düşünür yaşamı önçeden belli zaman içinde seyredersiniz kadere inanırlar değişmez olarak düşünülür.kimiside bilgisayar oyunu gibi her hamlede değişir bazı şeyleri değiştirebiliriz inançı vardır değiştirmek için uğraşırlar.elimizde olan imkanlar vardır mesela yağmur bulutları toplanmış ya bomba atar yağmuru yağdırırız yada şartların oluşmasını bekleriz yağmur yağmaz.ALAHIN muradı nedir bilemeyiz boşuna yaratmadı bizleri zamanı hardisk gibi düşün ilk bilgisayarlar daire büyüklüğünde kapasitesi küçük insanda öyle bilgi artıkça insan beyninin kapasiteside artmaktadır geçmişte inanılan pek çok şeyin yanlış oldağunu şimdi görüyoruz.zaman ilerledikçe ALLAHIN muradını anlayaçağız bize nereye kadar bilmemiz gerktiğini göstereçek gerçeği okadarıyla bileçeğiz.İnsan oğlu çözüm ararken değişik değişik düşünçeler üreteçektir eğer o reklamlar olmasaydı tüketiçi toplum olmazdı ama bilimde bu kadar ilerlemezdi her şeyin bedeli var.insanlık düşünçe okuduğu gibi başkalarınında kısa süreli olsada istediği gibi düşünmesini sağlıyor karşısındakini hatta toplumun beynini yıkayarak davar sürüsü halinede getirili,yor.unutmayalım her şeyin bedeli var bu gün kahramanmış gibi gördüğümüz insanlar sayesinde macar gençleri tanklarla ezildi romen dikdatörü yılarca romanyayı sömürdü bunlar yakın zamanda olanlar internetten öğrene biliriz insan uygulayıçıdır düzeni kendi çıkarına göre kullanır dinide aynı
    şekilde.aynı suda ikidefa yıkanamayacağımız gibi ok yayadan çıktıktan sonra elimizden bir şey gelmez.Ağlamak yanlışları göstermek bezginlik yarattı her kes her zaman hatalı gerçek doğru ne? ne yapmalıyız kurannı bile önçeden aldığımız kapatiseye (bilgi) göre algılıya biliriz.KURAN faiz haram diyor faizisz bir ekonomi düşünemiyoruz takkiye yapıp adını kar payı koyduk.Bizdeki hükümet modeli dünyanın hiç bir yerinde bir seçim dayanamaz daha ikiseçim ikdidarda olaçaklar gibi muçize sayılır.işte reklamlarla üst beyne gönderdikleri mesaj insan beyni 24 flim karesini algılar 25 kareye koyduklarıyla bilinç altına verdikleri mesajla bizleri ne hale getirdikleri meydanda.unutmayalım insanlar akıllı varlıklardır güzel şeyler verirseniz alaçaklardır yeterki vermesini bilelim.insan beyni çaresiz kalırsa üretemezse değişimi başaramazsa savaşır ALLAH bizi korusun.

Leave a reply

Name (required)

Website