Cuma Namazı, Kadınlar ve Allah’ın Dinini Öğrenmek…

Bugün Cuma namazına yetişmek için acele içinde ilerlerken çevrede rahat rahat gezinen başörtülü kadınları görünce bir kez daha üzüldüm. Kimse yanlış anlamasın lütfen niyetim kimsenin imanını, tercihlerini sorgulamak değil. Hele hele bu kişilerin samimi olmadıkları gibi bir şeyi söylemek aklımdan bile geçmez. Beni üzen bu kadınların yanlış bilgilendirilmiş olmaları, yani aslında bilgisizlikleri.

Hepimiz biliyoruz aslında. Aynı durumda tanıdıklarımız da var hepimizin. İnançlı ancak dinini bilmeyen, diğer bir deyişle dinini birilerinden öğrendiği için gerçek dini bir türlü öğrenemeyen Müslümanlarla dolu ortalık

Allah’ın Cuma namazı ile ilgili ayeti son derece açık;

 

Ey inananlar! Cuma günü, namaz için çağrı yapıldığında, Allah’ı anmaya koşun! Alış-verişi bırakın! Eğer bilirseniz bu sizin için daha hayırlıdır.
(62 Cuma Suresi – 9. ayet)

 

Ayet açıkça inananlara sesleniyor, erkekler, kadınlar diye bir ayrıma gitmiyor. Yani cuma namazı hepimize farz. Ancak bu gerçek yıllarca herkesten saklanmış. Bambaşka bir din anlatılmış insanlara. Cuma sadece erkeklere farzdır kadınların kılmasına gerek yok denmiş. Hatta Peygamberin Cuma hutbesinde kadınlara da seslendiğini anlatan hadisler de göz ardı edilmiş. Yani hadislerden de öte, kültürel, sosyal istekler Allah’ın emirlerinin önüne geçmiş.

Bu nasıl bir cesarettir ki Allah’ın emrini değiştirip bir grup insan için geçersiz hale getirmeye kalkıyorlar. Bu vebalin altından nasıl kalkarlar orasını Allah bilir. Ancak şunu da özellikle vurgulamak gerekir. Kadınlarımız da suçu, kendilerine dini böyle yarım yamalak öğretenlere atarak kurtulamayabilirler. Allah Kuran’da

 

“Biz onu sana, aklınızı çalıştırasınız diye, Arapça bir Kur’an olarak indirdik.
(12 Yusuf Suresi -2)”

 

diyor. Yani bu kitabı ben sizlere, tüm inananlara indirdim, okuyun, anlayın ve uygulayın diyor. Öyle hocalar, şeyhler daha iyi bilir, gidin onlara sorun demiyor. Sizin aklınız var, aklınızı işletip doğruyu bulun diyor. Oysa onlar ne yapıyor, cami imamlarına, hatta belki şeyhlere sorup onların dedikleri ile yetiniyorlar. O zaman da Allah’ın emirlerini en doğru halleri ile öğrenemeyebiliyorlar. Yani iş aslında dönüp dolaşıp inananın kendisinde, bu durumda kadınlarda bitiyor.

Her müminin görevi, Kuran’ı okuyup anlamak ve ona göre yaşamak. Ülkemizde de kadınlar için şartlar son yıllarda önemli derecede geliştirildi. Daha birkaç yıl öncesine kadar cuma namazı kılabilmek için kilometrelerce yol gitmemiz gerekiyordu. Şimdi her ilçede kadınların cuma namazı kılabildiği bir cami var. İlçe müftülüklerinden bu camileri öğrenebilirsiniz. Ayrıca cami imamlarına gidip namaz kılma isteğinizi anlattığınızda da pek çoğu size yardımcı oluyor. Yani Allah’ın emrini yerine getirmek istiyorsanız bunu gerçekleştirmek için bir yol bulmak mümkün. Yeter ki kadınlarımız öncelikle bilgili ve sonra da gerçekten istekli olsunlar.

Ha bu arada zaten erkekler zor sığıyor diyenlere de şunu söyleyeyim, bu ibadet erkeklere olduğu kadar kadınlara da farz ise “öncelik” de erkekte değildir. Yani madem sığılamıyor o zaman cuma namazı yarım saat aralıklarla 2 kerede kılınabilir. Avrupa’da bunun örnekleri mevcut. Dedim ya yeter ki çözüm aramaya, Allah’ın emrettiği yolda yürümeye istekli olalım. Çıkış yolları bulmak kolay.


About the Author
Author

Yagmur

Comments (14)
 • Avatar

  ORHAN Nov 14 2012 - 20:16 Reply

  Süpersiniz yağmur bacı, severek takip ediyoruz, Allah razı olsun.

 • Avatar

  SELMA Nov 16 2012 - 15:25 Reply

  Çok güzel bir hususa değinmişsiniz. Allah razı olsun. Arabistanda kadınların cuma namazına kucaklarında çocukları ile geliyorlar.Ülkemizde bu bilinci yerleştirmek çok zor. işyerimdeki mecliste kadınlar için yer ayrılmış olmasına rağmen cuma günleri o bölüm de erkeklere tahsis ediliyor.sanki kadınlara keyfi ibadetmiş gibi…..
  Cuma günleri bir devlet tv kanalında canlı yayın olarak cuma namazı verilse ve evlerindeki kadınlar bu namaza katılsalar cuma namazı yerine geçer mi?.

 • Avatar

  Ayhan Nov 16 2012 - 20:51 Reply

  Kaleminize ve yüreğinize sağlık.. ;}

 • Avatar

  tuğrul Nov 17 2012 - 17:02 Reply

  Kadının din dışı uydurmalarla toplumsal hayatın dışına itilmesinin sonuçlarını, Fas’tan Bangladeş’e kadar genel hattıyla çizilebilecek İslam ülkelerinin gelişmişlik durumundan görmeniz mümkündür. Görüp hüzünlenmek ise mümkünden de ötedir.

 • Avatar

  st3792 Dec 23 2012 - 15:04 Reply

  Konuşmak güzel. Ben Müslüman kadınlara bir öneri getireyim. En az ikiniz bir araya gelin, bir cami bahçesinde safa durun. Büyük olasılıkla engellenmeyeceksiniz. Engellenirseniz, haftaya tekrar gidin, aynı yerde durun. Üçüncünüz de ileride zumlu bir kamerayla olanları kaydetsin. Kaydı ne yapacağınız size kalmış. Bu noktadan sonra öneri getirmiyorum. Seçenekler önünüzde…
  1400 yıldır aklı dışladığımız için camiler hep sorun üretmiş. Cumayı iki seferde kılmak bir çözüm. Cami diye bir kavramın varlığı bile tartışılır. Kapalı otoparklar, semt pazarları, işyerlerinin yemekhane benzeri salonları, üzeri kapalı her yer kışın, üzeri açık her boşluk da yazın cuma namazlarında kullanılabilir. Hutbe katılımlı değilse ve hayatta hiç bir işe yaramayan masallar anlatılıyorsa Selma’nın dediği gibi fiziksel olarak bir arada bulunmak bile gerekmez. Evden kılınır.

 • Avatar

  Fikret Arman Dec 24 2012 - 15:37 Reply

  Gönlünüze sağlık Yağmur Kardeşim… Güzel bir şekilde özetlemişsiniz.

  Ben bu ülkedeki iki yüzlü, “müslümanım” diyenler için birkaç cümle yazacağım. Yazacaklarımı hepimiz biliyoruz ama, belki bir okuyana faydası olur.

  “Müslümanım” diyen, fakat, Kuran’ı anladığı dilden okumadığı ve dolayısıyla Kuran’ı anlamadığı için şeyhlerin, şıhların, imamların, hocaların söylemleri ile kafasını örten hanımları hepimiz biliyoruz… Zamanı gelipde işaret verildiğinde (Kuran’da emredilmediği halde) başötüsü, türban, giyim, kuşam, özgürlük v.s adlar altında sokaklara düşen bu sahtekarlara Cuma Namazı yasak(!)… Şeyhleri, şıhları, imamları, hocaları, önderleri CUMA NAMAZINI YASAKLAMIŞLAR! Yüzyıllardır bu böyle… Din önderlerinin(!) kulları, köleleri olmuşlar! Allah’ı unutmuşlar.

  Din adına başlarını örten bu hanımlar, neden Cuma Namazlarına gitmiyorlar?
  Cuma Suresi 9. Ayet: Ey İNANANLAR! Cuma günü, namaz için çağrı yapıldığında, Allah’ı anmaya/Allah’ın zikrine koşun. Alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz bu sizin için daha hayırlıdır.

  Yüce Rab’bim böyle emrediyor… “Ey inananlar” diyor…

  Cuma Suresi 10. Ayet : Namaz kılınınca hemen yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan nasibinizi arayın! Allah’ı çok anın ki, kurtuluşa erebilesiniz.

  Yüce Rab’bim diyor ki; namazdan sonra dağılın, nasibinizi arayın, “KURTULUŞA ERESİNİZ”…

  Bakarmısınız! Cuma namazını kılın ki KURTULUŞA ERESİNİZ…

  Yani; Şeyhleri, şıhları, imamları, hocaları, önderleri tarafından kul, köle yapılmış bu kadınlar kafalarını örtmeyi biliyorlar da, nasıl KURTULUŞa erecekler bilmiyorum.
  Sahi… Başörtüsü için binlercesi sokaklara dökülen bu bayanlardan, Allah’ın emri olan CUMA NAMAZI için sokaklara döküleni gördünün mü?

  Bunun adı iki dinsizliktir… Bunun adı iki yüzlülüktür.

  Selam ve Dua ile,

 • Avatar

  musa Dec 25 2012 - 11:43 Reply

  benim bu konuda sorum olacak açıklarsanız sevinirim.

  cuma namazı heryerde yani her devlette kılınırmı ?bu sorum türkiye içinde geçerlidir.

  bize denilen cuma namazı devlet namazı devlet islam olmasa bu namaz kılınmaz.

  cevaplarsanız sevinirim

 • Avatar

  Fikret Arman Dec 27 2012 - 12:23 Reply

  Musa Kardeşim,
  Haddim olmayarak yazıyorum… Ne demek Cuma Namazı her devlette kılınır mı?

  Din, Allah ile Kul arasındadır. Yukarıdaki yorumumda Kuran ayetini yazdım. Cuma namazının 9. ayeti… Tekrar tekrar oku… Cuma namazı kılmak, “Müslümanım” diyen, “inanan” herkes için FARZdır. Bu emrin memleketi olmaz. İngilteredeki müslümanlar (şayet bulurlarsa) Cuma günleri bir camiye giderek bu emri yerine getirirler. Burası hıritiyan ülke diyerek bu emri yerine getirmekten kaçınamazlar.

  Selam ve Dua ile,

 • Avatar

  zeynep Dec 27 2012 - 15:45 Reply

  yalnız ayette camiye gidip ,toplulukla kılın diye bir ibare geçmiyor.yanii kadınlar veya erkekler cuma günü bir şekilde evlerinde tek başına veya alışverişdeyse ,çarşıdaysa camiide kılabilir.öyle değil mi?

 • Avatar

  musa Dec 27 2012 - 23:41 Reply

  fikret arman kardeş
  sağol da bu konuyu biraz açmak lazım şimdi ben buğün bu ülkede bu imamların arkasın da cuma namazımı kılacağım.adamlar yani imamlar veya hocalar burda anlatılan dinle uzaktan yakından hiç alakaları yok hocalara nasıl güveniriz de arkasında namaza dururuz.ben çok hoca bilirim.sahtekar dolandırıcı hatta işki içenide bilirim.şimdi bunlar güvenilir kişilermi ki arkasında namaz kılalım.hatta dinayet işleri başkanının arkasında nasıl olur da namaz kılabiliriz.din diye bize neler yutturuyor.daha geçengün bur da bir yazı okudum.giydiği cübpe takke kur a nın simgesimidir ki bunu bu giysiyi bizim dinimize soktular.
  sen şimdi bunların arkasında cuma namazımı kıl diyorsun.
  yoksa zeynep kardeşimizin dediği gibi evde de kendimiz kılabilir miyiz.

  bu cuma meselesine açıklık getirilmesi lazım.

 • Avatar

  Fikret Arman Dec 28 2012 - 16:28 Reply

  Musa Kardeşim, Kuran dininden yoksun olanların arkasında saf tutmanın sancısını bende bilirim . Yanlışlarımız için Allah cümlemizi affetsin. İmam dediğimiz kim ki? Paralı cami imamı sadece bizim ülkemizde var zannedersem… İçinizden bir kişinin İmametinde bu işi kendi aranızda da yapabilirsiniz diye düşünüyorum. Allah namazlarınızı kabul etsin…

  Selam ve Dua ile,

 • Avatar

  musa Dec 29 2012 - 20:45 Reply

  fikret arman dostum.sağol cevap verdiğin için.ama sorunu çözemiyorum.ve ben cuma kılmıyorum.nedeni yukarıdaki yazdıklarım.ve senin dediklerin bu adamlar para almasalar bu namazı kıldırmazlar.hadi para almadan kıldırıyor olsunlar.adamların din diye anladıkları ve anlattıkları uydurma hadisler bir sürü yalan allah adına atılan iftiralar ve resüle olmadık yakıştırmalar.sizde bilirsiniz.
  benim sıkıntım cuma namazını nasıl anlamam ve yerine getirmem yukarıdaki şartlara göre birinin arkasında kılmam kendimi kandırmış olurum.düşün birkere oto galerici olan hoca akıllara zarar yalanlar.takla atmış arabaları ve kilometrelerini oynayarak yeni gibi göstererek satan bir hocanın arkasında kılınan cuma namazı nasıl olurdu dersiniz.?

 • Avatar

  st3792 Dec 31 2012 - 01:48 Reply

  Musa’nın endişelerini paylaşıyorum. Ama benim derdim kesinlikle imamın günahkarlığı değil. Herkesin günah işleme hakkı var. İmamın maaşlı olması çözemediğim bir ikilem. Zaytung.com’da dalga geçmek için yayınlanan “Ateist İmam” haberi aslında ibret verici, “neden olmasın?” dedirten bir fıkra gibi. Gerçekten de, imamlar kariyerlerinin hiç bir noktasında ömür boyu Müslüman kalacaklarına dair bir söz vermiyorlar. Devenin “nerem doğru ki?” demesi geliyor aklıma. Benim endişem Y.N.Öztürk’ün de kitaplarında ve röportajlarında dile getirdiği endişe. Camiler Allah’a hizmet bilinciyle kurulmuyor ve işletilmiyor. Caminin duvarında Allah’a ortak koşuluyor, hutbede Allah’a ortak koşuluyor, imamın amin dedirttiği duada Allah’a ortak koşuluyor. Ankara’daki camilerde protokol sırası var. Üstüne bir de kilisedeki gibi “para verin” deniyor, tam oluyor. Cuma toplantılarında Atatürk’ün dediği gibi birbirimizin yüzüne bakmadan, bir şey paylaşmadan yatıp kalkıp dağılıyoruz. Atatürk cemaatle kılınan namazın işlevinin bu olmadığını anlamış, ama dinciler ve diyanet anlayamadılar. İslam tarihçileri Cuma’nın ilk başlarda böyle kılınmadığını yazıyorlar. Ben de nasıl olması gerektiğini bilmiyorum, çünkü bilebildiğim kadarıyla Kuran’da beraber kılınmasının gerekçesi açıkça belirtilmiyor. Ben Cuma’ya her gidişimde umarım yanlış bir şey yapmıyorumdur diye içimden geçiriyorum.

 • Avatar

  şimşek Oct 31 2013 - 07:40 Reply

  KUR’AN DA cuma namazı varmıdır.?
  cuma toplantı günümüdür.?
  cuma namazı olarak bildiğimiz namaz orta namazmıdır.?

  Ey inananlar, cuma (toplantı) günü namaza çağrıldığınızda ALLAH’ı anmak için acele edin ve alışverişi bırakın. Bilseniz, bu sizin için daha iyidir. cuma süresi 9

  haftalık eğitim ve öğretim için toplantı günü olan cuma günü çağrıldığımızda yaratıcının bize gönderdiği kitabı KUR’AN ile birbirimizi ALLAH’ı daha iyi anmak için yanlışlarımızı ve doğrularımızı konuşmak için yaratıcı haftada bir gün bir araya gelmemizi emrediyor.gün olarak cuma günü vakit olarakta öğlen vakti yani orta namazda buluşmamızı ön görüyor.

  saygılarımla

Leave a reply

Name (required)

Website