Camiler Neden Kapanır?

 

Geçen akşam sahur için İstanbul’un kalabalık yerlerinden birine gittik. Biraz dolaştıktan sonra yemeğe oturmadan önce yakında bulunan bir camide namaz kılmak istedik. Camiye yaşlaktıkça koca avlu kapısının kapalı olduğunu gördük. Belki yan taraftaki kapı açıktır diye o kapıyı da kontrol ettik ama onun da kilitli olduğunu gördük ve neticede namaz kılamadık.

Müslüman bir ülkede, ibadetlerin en yoğun yaşandığı bu dönemde İstanbul’un kalabalık semtlerinden birinde namaz kılmak isteyip de caminin kapılarının kapalı olduğu için bunu başaramamak bana, bir müslüman olarak hiç de doğru gelmiyor.  Kelime manası olarak toplayıcı, toplayan, kaplayan, Müslümanların ibadet gayesiyle toplandıkları yer, ma’bed anlamına gelen camilerimizin namaz vakitleri dışında neden kapalı tutulduğunu zaten hiç bir zaman anlamış değilim. Özellikle de çok ücra köşelerde olmayan, etrafı insanlarla dolu camilerin gündüz vakti bile kapatılması ibadeti zorlaştırmaktan başka bir işe yaramaz. Zira camilerin sadece cemaat namaz kılarken açık bu zamanların dışında kapalı olmasının sonucu ancak bunu getirir.

Camilerin zarar görmemesi için kapatıldığı savunması da bana hiç tatmin edici gelmiyor. Parkların, bahçelerin her köşesine kadar kamera koyan yetkililer camilerimizi de kamera sistemi ile korumaya alabilir, gireni çıkanı ve zarar vereni kaydedebilirler. İçinde bulunduğumuz bu çağda camileri bu manada koruyamamak diye bir şey kabul edilemez.

Hepimiz bu konuda biraz daha duyarlı olur ve isteklerimizi yetkililere iletirsek belki camilerimizi daha uzun süre açık tutmayı başarabiliriz.


About the Author
Author

Feryal

Comments (5)
 • Avatar

  Güray TEKİN Jul 16 2013 - 07:58 Reply

  KURAN’DA ALLAH’IN ”DÜNYANIN HER MEKANINI İBADET YERİ OLARAK BİZLERE BAHŞETTİĞİNE”DAİR BİR AYETİNİN OLDUĞUNU BİLİYORUM.BENİM MERAK ETTİĞİM BİR HUSUS VAR;EVDE BİREYSEL OLARAK KILINAN NAMAZLAR KABUL EDİLMİYOR MU?VEYA CAMİDE CEMAATLE KILINAN NAMAZLARDA KİŞİLERE BONUS MU (EK SEVAP)VERİLİYOR?

 • Avatar

  yasar Jul 16 2013 - 09:04 Reply

  Güzel bir tespit .Böyle bir olay benimde başıma gelmişti.Hemde gündüz vakti saat 14:00 de.
  Selam dua ve sağlıçakla kalın

 • Avatar

  Fikret Arman Jul 16 2013 - 17:58 Reply

  Gönlüne, emeğine sağlık Feryal Kardeşim. Allah razı olsun.

  Camiler neden Kapanır? Yaşadığım bir örnekle anlatmaya çalışayım. Sanırım 1993 yılı. Müşavirliğini yaptığım şirkete Pakistan Radyo ve TV Genel Müdürü geldi. Ankara’ya… Önce Anıt Kabire gitmek istedi… Gittik. Sonra Hacı Bayram Camiine… İçeriye girip namaz kılmak istedi. Sanırım ikindi öğle-ikindi arası bir vakit. Abdestimizi aldık, merdivenleri çıktık ki, G.Müdürün sesi yükseldi. İngilizcesiyle “Kameram!” dedi ve 15 metre arkasına abdest aldığımız yere baktı. Bizden başka abdest alan olmamasına rağmen abdest aldığı yerin yanındaki oturağın üzerine koyduğu Fotoğraf Makinesi yoktu yerinde… 20 saniyede yok olmuştu.

  Misafirimizi ertesi gün Kocatepe Camiine götürdüm… G. Müdür çantasını ve değerli eşyalarını bizim ofiste bırakmıştı… Yanına hiçbir şey almadı!

  Allah’ın evi dediğimiz mabedlerdeki halıları, avizeleri, hatta hatta ibadete gelen inananların ayakkabılarını, aklına ne gelirse, bunları çalanlar bu milletin insanları değil mi?
  Cuma namazlarına gittiğimde ayakkabılarını, ayakkabılığa koyup “kilitlemeyen” nadir inananlardan birisiyim. Ben inanıyorum ki; Allah’ın evinde “ayakkabılarımı çalmasınlar” diye düşünen ve bunun için önlem alan birisinin ibadeti ne kadar doğrudur bilemiyorum. Doğrusunu Allah bilir.

  Selam ve Dua ile,

 • Avatar

  ziyaretci Jul 17 2013 - 21:34 Reply

  @Fikret Arman
  Selamlar. Zaten ülkemizde hakiki olarak, dini yalnızca Allah’a özgüleyen ve samimi Kur’an mümini olan ve Allah’ın dinine onun emrettiğinden başka bir şey sokmayan kişiler ne kadar çoğunlukta? Ve camiye gelen cemaatin kaçı bu çoğunluğa girer? Bunu düşününce insanların yanlışlığı apaçık bir şekilde ortaya dökülüyor.
  Bir de şunu eklemek isterim, Allah’ın evi tabiri de camiler için kullanılır ancak bu Kur’an’da geçer mi, Kur’an’a uygun mudur bunu da gözden geçirmenizi tavsiye ederim.
  Selam.

  • Avatar

   Fikret Arman Jul 18 2013 - 07:15 Reply

   Tavsiyeniz için teşekkürler Ziyaretci Kardeşim… Yorumumdaki “Allah’ın Evi” kavramını geleneksel bir ifade olduğu için “dediğimiz” eklentisiyle yazdım. Her yer Allah’ındır.
   “Nahl Suresi 52 : Göklerde ve yerde ne varsa O’nundur. …….”

   Selam ve Dua ile,

Leave a reply

Name (required)

Website