İKİ YÜZLÜ MAUN MÜSLÜMANLARI

Keşke  “ÖNCE İNSAN” diyebilsek!..

Müslüman (!) ülkelerin dünyadaki konumuna ve durumuna bir bakın! Hepsi perişan… Hepsi yoksulluk, hatta sefalet içinde… Hepsinde kargaşa ve savaş var… Neden?

Allah Kuran-ı Kerim’de bizleri; OKUYUN diye uyarmasına rağmen, defalarca helak ettiği kavimlerden örnekler verip “ders alın” demesine rağmen, defalarca “aklınızı kullanın” demesine rağmen, defalarca “ibret alın” demesine rağmen, defalarca, “birbirinize yardım edin, destek olun” demesine rağmen; bizler Okumadığımız için, bizler ders almadığımız için, bizler aklımızı kullanmadığımız için, bizler ibret almadığımız için, bizler yardım ve dayanışma içinde olmadığımız için, bizler O’nun yanına hep birilerini koyduğumuz için, özetle, bizler İKİ YÜZLÜ Müslümanlar olduğumuz için Yüce Rab’bim Peygamberimizin Ümmetini cezalandırmaktadır. Hala düşünmeyecek miyiz?

Şu son Mısır olayları…

Darbe ve Katliam… Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Lanet olsun yapanlara!

Dünyanın lider ülkeleri iş başında! Ama Allah’ın tek dini İSLAMİYET LİDER değil! Olamaz da! İslam ülkelerinin büyük dediğimiz ülkelerden çok eksiği  var. Anladıklarımı dilim döndüğü kadar açıklamaya çalışacağım. Neden büyük olamayız?

En büyük nedenlerden birisi  ve bence en önemlisi İKİ YÜZLÜLÜĞÜMÜZ… İki yüzlülüğümüzde sınır tanımıyoruz… Mısır örneğinden gideceğim… Mısır’da şu ana kadar (inşallah bundan sonra yükselmez.) 900 civarında insan katledildi! Tabii ki üzüntülü, acılıyız. Keşke olmasaydı. Hepsine tekrar Allah’tan rahmet diliyorum.

Mısır’daki katliamdan sonra inanılmaz bir Mısır sevgisi başladı! Gıyabi cenaze namazları… Gösteriler… RABIA!..

Diyorlar ki, oturup seyredecek miyiz? Tepki göstermeyecek miyiz? Biz Müslüman değil miyiz?

Altını çizerek yazıyorum…Yukarıdaki soruları soranlar sonuna kadar haklı ve kesinlikle onları destekliyorum… Kimse yanlış anlamasın… Benim sorgulayacağım Mısır halkı için neden bunların yapıldığı değil!.. Bu tepkilerin neden diğerlerine yapılmadığıdır!.. Bu  iki yüzlülük neden? Bu tepkileri veren Mısır sever Kardeşlerimiz;

–          Irak’ta 1,5 milyon insan katledilirken neredeydi?

–          Doğu Türkistan’da Müslüman Türkler katledilirken neredeydi?

–          Reyhanlı’da 150 ye yakın insanımız teröre kurban giderken neredeydi?

–          İnsanlık sadece Mısır’lı vatandaşlar için mi geçerli?

–          Bu olaylar olurken RABIA henüz doğmamış mıydı?

–          Palalarla insanlar kovalanıp öldürülmeye çalışılırken, mermilerle insanlar öldürülür, gözleri çıkarılırken  siz neredeydiniz?

Pardon… Pardon… Ülkemdeki insanlardan, hele hele bu arkadaşlardan söz etmek anlamsız… Çok pardon…  Onlar bölücü. Onlar ne idüğü belirsiz çapulcular… Onlar marjinal!.. Onlar Müslüman bile değil… Onların Mısır’lılar gibi demokratik hakları olamaz… Çünkü onlar bu memleketin insanları!

Maide Suresi 8. Ayeti hiç mi okumadınız? Nerede sizin adalet anlayışınız? Allah size böyle mi emretti? Adaleti böyle mi gözetip kolluyorsunuz?

Aşağıdaki soruları da sormam gerekiyor… Kuran-ı Kerimde yeri olmayan, uydurulmuş dinin namazlarından;

–         Gıyabi cenaze namazı kılınması için kaç kişinin katledilmesi gerekiyor?

–         Gıyabi cenaze namazları sadece Araplar için mi kılınır?

–         Gıyabi cenaze namazları kendi ülke insanları için kılınabilir mi?

–         Demokrasi için hakkını arayan kişi Türkiye’de ölmüş ise gıyabi cenaze namazı kılınabilir mi?

–         Allah’ın dinine sokulmaya çalışılan gıyabi cenaze namazı Kuran-ı Kerim’in neresinde geçiyor?

Bu sorular çoğaltılabilir. Konuyla ilgili en büyük sükseyi yapan ise RABIA! Öyle bir hal aldı ki, el selamı ile, yazılışı ile ( R4BIA ) gündemin baş köşesine oturdu. Zannederiz ki İslamiyet bu sefer kurtulacak! Futbolcusu gol atar 4 parmak selamı… Siyasetçisi sahne alır 4 parmak selamı… Yazar yazısını yazacak, en başta 4 parmak fotoğrafı. Sanırım bundan sonra 3-5 çocuk lafı edilmeyecek… 4 ÇOCUK. Kızların adı R4BIA olsun.

Ne yaptığının ya da yapmadığının farkında olmayan benim iki yüzlü Müslümanlarım! Keşke Mısır’lılar ülkelerini sizlerin Mısır’ı sevdiği kadar sevebilse!  Ya da, Sizler keşke  dili, dini, ırkı gözetmeksizin ÖNCE İNSAN’ı sevebilseniz!.. Nerede olursa olsun!

Yüce Rab’bim  doğrusunu bilendir… Ve Rab’bim iki yüzlüleri uyararak diyor ki;

“Yazıklar olsun o namazları kılanlara.” (Maun Suresi 4)

 

Selam ve Dua ile,

Fikret ARMAN


About the Author
Author

Fikret Arman

Comments (3)
 • Avatar

  şimşek Aug 28 2013 - 20:10 Reply

  sevgili arkadaşım.
  konu ismi güzel
  izah tarzı yanlış
  kızğınlığınız ve üzüntünüz sizi yanlış kişilere tepki verdiriyor.

  ben mısırlı kardeşlerim için ne yaptım.bakın benim gücüm,yapabileceklerim şunlardır.
  bir gün içerisindeki yaptıklarım.

  sabah ve akşam
  Gündüzün iki tarafında ve geceye yakın saatlerde namaz kıl! Güzellikler kötülükleri silip süpürür. İşte bu, Allah’ı ananlara bir öğüttür.11/114

  öğlen (orta)
  Namazları ve orta namazı koruyun. Tam bir saygıyla Allah’ın huzurunda kıyam edin. 2/238

  bu vakitlerde sıkıntılı ve bir o kadarda zülüm ve işkence çeken mısırlı kardeşime bu VAKİT lerde abdesli salat ettiğim.vakti belli olan benim için özel ibadetimde mısırlı kardeşlerime hem KIYAM da hem RUKU da ve SECDE yaparken DUA ettim.
  ayrıca
  Artık, onların söylediklerine sabret; Güneş’in doğuşundan önce de batışından önce de Rabbini överek tespih et! Gecenin bazı saatleriyle gündüzün iki ucunda da tespih et ki, hoşnutluğa erebilesin. 20/130
  bu vakti belli saatlerde mısırlı kardeşlerim için ALLAH a tesbih ettim.dua ettim.
  ( tesbih derken budistlerin icat ettiği boncukla sayı saymayı kastetmedim )

  birde
  evimin penceresine dört parmak olan R4BIA işaretini yapıştırdım.
  benim gücüm,desteğim,yapabileceğim,kabiliyetim.bu kadar,elimden gelen bu…tankım,topum,tüfeğim,uçağım vardıda sizdenmi esirgedim.ALLAH aşkına…

  sevgili fikret ARMAN kardeşim.SEN NE YAPTIN.
  saygılarımla

 • Avatar

  prenszuko78 Aug 29 2013 - 12:30 Reply

  Merhabalar…Öncelikle belirtmem gerekir ki, yazılarını her zaman beğeni ile okuduğum Kardeşimizin bu son yazısı hiç beklemediğim bir tarzda ve tamamıyla negatif enerji yüklü olarak karşıma çıktı.
  Bu yazacaklarıma katılanlar da olabilir ama katılmayanda…Bu gayet normaldir fakat ben bu yorumu yapma ihtiyacı hissettim….

  Kardeşimiz bize kabaca Müslüman dünyasının neden adam olamayacağını, kendince yazdığı sebeplerle izah etmeye çalışmış.. Kendisine kesinlikle katılmakla beraber, kendisinin de düştüğü bir yanılgıyı bende izah etmeye çalışayım… En başta Müslümanın Müslümanı yaptığını kimse yapmıyor…Kardeşimizin bu yorumu eğer tüm İslam alemi gerçekten İslam’ı tam anlamıyla yaşıyor olsaydı kabul edilebilirdi. Fakat kendisinin isyan ettiği ve ikiyüzlülükle suçladığı insanlar bu yaptıkları eylemleri kendi İslam anlayışlarına göre yapmakta ve buna göre reaksiyon göstermekteler..ve kendilerine göre samimidirler..Eğer burada suçlanacak birileri varsa da bu kişiler onlar değil, hayatını Kur’an’a göre yaşamaya çalıştığını iddia eden bizlerdedir…Sadece doğruyu bizim bildiğimizi zannedip,insanların hepten cahil olduklarını düşünmek çok acımasızca bir davranıştır. Çünkü birilerinin yürümeyi bilmeyen insanlara yürümeyi öğretmesi gerekir, oysa biz sadece bir seferde anlattığımıza,yazdıklarımıza inanıp onların da aynı düşünmesini bekliyoruz…Bu çok kolaycı bir yöntem,sadece burada yazı yazmakla,Kur’an’dan ayetlerle izah getirip,zaten bu konuyu bilen insanlara bunu söylemek bence çok da getirisi olan bir şey değil…Burada binlerce yılın bilgi kirliliğinden,ve hele ki eğitimini bu arkaik dine göre yapan bir sistemden bahsediyorsak…Durum daha da zor olmalı bence…bu insanlar durduk yere ikiyüzlü olmuyor. Zihin ve algının hızlı bir şekilde yönlendirildiği ve insanlara düşünülme fırsatı verilmeyen bir zamanda yaşıyoruz..Eğer olaya sosyolojik açıdan değilde direkt hepimiz ikiyüzlüyüz,niye bunlara da tepki göstermiyoruz,niye herkes Kur’an’a göre hareket etmiyorla girerseniz kusura bakmayın ama size katılamam…Siz bile bunda 10 yıl önce bu yazıları yazamayacağınız veya bu şekilde düşünemeyeceğinizi biliyorsanız,ve şimdi bunları yazabiliyorsanız,demek ki Zamanın Ruhunda da bir değişiklik olmakta…Eğer buna siz direkt ikiyüzlülük deyip kesip atarsanız kusura bakmayın ama kimse bizi dinlemez.Önce karşı tarafı dinleyin ki oda sizi dinlesin…

  Ayrıca bence kimsede bir Mısır veya Arap sevgisi olduğu filan yok.Ben Bodrum da yaşıyorum ve kimsede bir Arap veya Mısır sevgisi görmedim ama bir uyanışa duyulan mutluluğu,ve bu direnişe karşı olan sempatiyi de gördüm. Rabia işaretine gelince,herkesin bir sembole ihtiyacı olduğu muhakkak,bunu da çok görmesek diyorum…
  Ve son olarak,bu siteyi takip eden ve yorum yapan,yazılar yazan herkes biliyor ki,Kur’an da gıyabi cenaze namazı geçmez,siz bu soruyu bu sitede bu yazıyı okuyan ve bunu bilen insanlara değil,dışarıda bunu bilmeyen,ve öğrenmeye ihtiyacı olan kardeşlerimize sorun,yoksa bize bu soruyu sormanız bizde herhangi bir değişime sebep olamayacak..

  Asıl sorunumuza da bu işte…Bilen bilene anlatmayacak,bilen bilmeyene anlatacak…

  Selametle ( prenszuko78 )

 • Avatar

  Fikret Arman Aug 30 2013 - 08:52 Reply

  Değerli Kardeşlerim,

  Katkılarını, düşüncelerini kaleme döken Kardeşlerime teşekkürlerimle başlamak istiyorum. Allah razı olsun.

  Bir olay ve o olaya verilen bir tepki varsa, isteyenler tepkilerini, düşüncelerini yazıya dökebilirler. Benim bu yazım bir tepki yazısıdır! Yazı acımasız da olabilir… Başlıktan belli… Ben bu yazıyı genel yazdım… Kesinlikle kendimi dışlamadım. Sadece tespitlerimi dile getirmeye çalıştım. Sadece İSLAM ALEMİ’nin ve insanlarımın İKİYÜZLÜLÜĞÜNÜ vurgulamaya çalıştım. Yazdıklarımın sonuna kadar arkasındayım.

  İslam Aleminin bu düşünce yapısıyla hiçbir zaman BÜYÜK olamayacağını yazdım. Yanlış mı yazmışım?

  Mısır’ın kendi ordusunun yaptığı darbeyi “demokrasi adına” lanetleyen bizler değil miyiz? Suriye’ye de “demokrasi” adına HAÇLI ORDULARINI davet eden bizler değil miyiz? Nerede islam alemi? SURİYE’yi HAÇLI ORDULARINA teslim eden İKİYÜZLÜ İslam Alemi değil midir?
  Bir tarafta Mısır’da, ülkesinin ordusu lanetlenirken, diğer tarafta Suriye’ye haçlı ordularını davet etmek ikiyüzlülüğünü vurgulamaya çalıştım.

  Yazımda ikinci olarak da “nabza göre şerbet” ikiyüzlülüğünü fazla derine girmeden vurgulamaya çalıştım…

  Teröristlerce ateşe verilen otobüste cayır cayır yanarak ölen Serap’ımız için gözyaşı dökmeyenlerin “ağlama” ikiyüzlülüğünü vurgulamaya çalıştım.

  Recm edilircesine dayaktan öldürülen Ali İsmail Korkmaz ve hak arayanlar diğerleri için gözyaşı dökemeyenlerin “R4BIA” ikiyüzlülüğünü vurgulamaya çalıştım.

  Daha verilecek çok örnekler var! Ben, merhametin, şefkatin, acımanın, üzüntünün ve benzeri duyguların “KALBEN” olacağı düşüncesindeyim. İnananlar bunu zaten kalben yapar. İşaret, sembol ve diğer benzeri görünenler bana taklit ve yapmacık geliyor. Bu benim düşüncem. Düşüncem yanlış olabilir… İnandığımı yazdım.

  Yürekten inandığım o İlk cümleyi tekrar yazıyorum… “KEŞKE ÖNCE İNSAN OLABİLSEK!..”
  Değerli Şimşek Kardeşim,

  Mısır’da hayatını kaybeden insanlarımız için neler yapabildiğini yazmışsın. Çoğumuzun yapabildiği sizin yaptıklarınız… Rab’bim dualarınızı kabul etsin. Ben, yazıda, insanlarımızın Mısır için neler yapabildiğimizi sormadık ki? Tam tersi!.. Diğer İNSANlarımız için ne yaptık?
  Ben yazımda ne yazmışım… Birlikte hatırlayalalım!

  “Altını çizerek yazıyorum…Yukarıdaki soruları soranlar sonuna kadar haklı ve kesinlikle onları destekliyorum… Kimse yanlış anlamasın… Benim sorgulayacağım Mısır halkı için neden bunların yapıldığı değil!.. Bu tepkilerin neden diğerlerine yapılmadığıdır!.. Bu iki yüzlülük neden?”

  Mısırdaki olayları ve yapanları lanetleyen ben, Mısır’daki İNSANlarımızı hatırlarken yurdumuzdaki İNSANlarımızı unutmanın İKİYÜZLÜLÜĞÜ nü anlatmaya çalıştım. İNSAN’ları unutmayanlara zaten sözüm yok. Ayrıca, benim insanları sorgulamak gibi bir HAD’dim yok… Sadece tespit ettiğim ve adına “İKİYÜZLÜLÜK” dediğin olguyu buraya taşıdım. (Kendimi ayırmadan).

  Ben Mısır’daki Kardeşlerimiz için sizden daha fazlasını yapamadım. Sizin taptıklarınızın aynısı! Sadece DUA… Hatta sizden eksiğim var… Evimin penceresine hiçbir şey asmadım.
  Görüş ve değerlendirmeleriniz için tekrar teşekkür ediyorum. ALLAH razı olsun.

  Prenszuko78 rumuzlu Kardeşim,

  Yazıma negatif bir şey yüklemedim… Sadece gevelemeden düşündüklerimi, inandıklarımı söyleyeceklerimi yazmaya çalıştım. Gıyabi namaz konusunda çok haklısınız… Bu sitemizdeki Kardeşlerimizin artık ezberlediğimiz o hatırlatmaları belki yazmamalıyız, hepimiz bunları ezberledik. Ancak yazım, sitemizin dışında daha birçok siteye de gönderildiği için ayırım şansın olmadı.

  Size de tekrar teşekkürlerimi sunuyorum Değerli Kardeşim… Allah razı olsun.

  RAB’bim, zulüm gören tüm İNSAN’larımız için yapılan duaları kabul etsin. Zulmedenleri LANETLESİN!

  RAB’bim İslam alemini İKİYÜZLÜLERDEN KORUSUN!..

  Selam ve Dua ile,

Leave a reply

Name (required)

Website