Kur’an’ın Tek Kaynak Olmasına Dair Çok Farklı Bir Delil…

Bu yazıda hanif arkadaşlar için , Kur’an’ın tek kaynak olduğuna dair bildiğimiz delillere ek olarak , farklı ve çok güçlü olduğunu düşündüğüm bir delil getireceğim. Sadece bir ayetle.

Kur’an’ın zaten her şeyi açıklayıcı , detaylı , apaçık ve sorumlu olduğumuz tek kaynak olduğunu ve Allah dışında bir hüküm koyucu olmadığını sitede bulunan bir sürü yazıda bulabilirsiniz. Ancak bu yazıda daha önce hiç öne sürüldüğünü görmediğim, fakat gözden kaçmış çok çarpıcı bir argümanı tek bir ayetle anlatacağım. Ayete baktığınızda ”Ne alakası var hadislerle?” diyebilirsiniz.

Kur’an’da peygamberimizin sözlerinin yazılmasına dair , ”Hadisleri rivayet edin, hadisleri kayda geçirin, sağlam bir şekilde yazın” şeklinde hiçbir emir göremiyoruz. Ama bakalım ne göreceğiz ?

Ey iman edenler, birbirinizden belirli bir vade ile borç aldığınızda, onu yazın; aranızda doğrulukla tanınmış bir yazı bilen kişi, onu yazsın. Yazı bilen de kendisine Allah’ın öğrettiği gibi yazmaktan kaçınmasın. Bir de borçlu adam söyleyip yazdırsın, her biri Allah’tan korksun ve haktan birşey eksiltmesin. Eğer borçlu, aklı ermeyen biri yahut küçük veya kendisi söyleyip yazdıramayacak durumda ise, velisi dosdoğru söyleyip yazdırsın. Erkeklerinizden iki şahit gösterin. Eğer ikisi de erkek olamıyorsa o zaman doğruluğuna güvendiğiniz bir erkekle iki kadın şahit olsun ki, biri unutunca diğeri hatırlatsın. Şahitler de çağrıldıklarında kaçınmasınlar. Siz yazanlar da az olsun çok olsun onu vadesine kadar yazmaktan üşenmeyin. Bu Allah yanında adalete en uygun olduğu gibi şahitlik için daha sağlam ve şüpheye düşmemeniz için daha elverişlidir. Ancak aranızda peşin devrettiğiniz bir ticaretse, o zaman bunu yazmamanızda size bir sakınca yoktur. Alışveriş yaptığınızda da şahit tutun, bir de ne yazana ne de şahitlik edene zarar verilmesin. Eğer zarar verirseniz bu mutlaka kendinize dokunacak bir günah olur. Allah’tan korkun! Allah size ilim öğretiyor ve Allah her şeyi bilir.
(BAKARA-282-Elmalılı Hamdi Yazır Meali)

Çok ilginç değil mi ?

Borç konusunda Allah , detaylı bir şekilde yazımının nasıl olacağını , hatta aklı ermeyen biri olması durumunda bile ne yapacağımızı açık açık , bir çocuğun bile anlayabileceği netlikte ayet indirmiştir.

Peki , peygamberimizin sözleri meselesine gelelim. Öncelikle bu meselenin önemine değinmekte, borç meselesiyle karşılaştırma açısından çok büyük fayda var. Dinin kaynağı nedir ?  Allah’ın emirleri nelerdir? Ahirette , sonsuz hayatta bize hangi kitap rehberlik edecek ? Kur’an mı , yoksa Kur’an artı hadisler mi ? Nereden öğreneceğiz bunları ? Bu soruların cevabı tam manasıyla ölüm-kalım meselesidir. Yanlış bir cevap her şeyimizi mahveder, her şeyimizi kaybetmemize yol açabilir. Sonsuz ahiretten bahsediyoruz ! Bu meselenin yanında borç meselesi öyle ufak kalıyor ki , üzerinde bile durmuyoruz.

Sonuç olarak Allah , sünni mezheplere göre, borç yazımını detaylı bir şekilde açıklamış , ancak dinin kaynağı olarak görülen ve muazzam derecede önemli bir mesele olan  hadislerin yazımında hiçbir şey söylememiş oluyor. Bu imkansızdır. Her şeye gücü yeten ve her şeyi bilen Allah inanılmaz bir şekilde bu konuda hiçbir şey söylemeyip, bizi tartışmadan tartışmaya götüreceğine , onlarca ayette hadislerin yazımını çok ince detaylarına kadar anlatması gerekirdi. ”Hadisleri yazın, Ben koruyacağım” şeklinde bir ayet indirebilirdi. Haşa Allah unutmadı ! Böyle bir şeye ihtiyaç yoktu ve bu yüzden bu konuda tek bir ayet bile yok ! Nerden geldiği belirsiz hadislere ihtiyacımız yok. Bu kesin ve net bir şeydir artık.

Allah size Kitap’ı ayrıntılı kılınmış bir halde indirmişken, Allah’ın dışında bir hakem mi arayayım?
(EN’AM-114)


About the Author
Author

Absolutzero

Comments (5)
 • Avatar

  Ozcan Jan 28 2015 - 05:10 Reply

  Gercekten cok guzel bir tespit. Bir kucuk katki da benden; butun hadisler zan’dan ibaret ve Allah zan’in asla hakikatin yerini tutmayacagini bize acikca soyluyor. Bakin ayete, hersey apacik degil mi?

  Onların bu konuda bir bilgileri yoktur, sadece sanıları izlemektedirler ve sanılar gerçeğin yerini tutmaz.

  (Necm – 28)

 • Avatar

  ahmet Feb 1 2015 - 08:11 Reply

  “Hayır, Rabbine andolsun ki aralarında çıkan anlaşmazlık hususunda seni hakem kılıp, sonra da verdiğin hükümden, içlerinde hiçbir sıkıntı duymaksızın (onu) tam manasıyla kabullenmedikçe iman etmiş olmazlar.” (Nisâ, 65)

  “O, hevâdan (arzularına göre) konuşmaz.
  O(nun konuşması kendisine ) vahyedilenden başkası değildir.” (Necm, 3-4)

 • Avatar

  Harbimi Mar 4 2015 - 07:15 Reply

  Nisa 65 te Necm 3-4 te bu konuyla ilgisi olmayan ayetlerder.Necm de ayetleri okuyan peygamberin konuşmasını kastetmaktedir.Nisa da ise islamı yeni kabule razı olan grupların kendi aralarındaki anlaşmazlığa peygamberi hakem kılmaları,peygamber tarafından verilen hükme tam uymadıkça tam iman etmiş sayılmayacaklarını bildiriyor.”Kurandan sorulanacaksınız ” ayeti var iken Hadis diye uydurulmuş ilkel yorumlara ne gerek var?Akletmezmisiniz diye 700 yakın ayet var iken neyi düşünüyoruz…

 • Avatar

  YALÇIN AKYÜZ Mar 17 2015 - 20:11 Reply

  DÜŞÜNEN BİRİ İÇİN GÜZEL BİR ÖRNEK ALLAH C.C. RAZI OLSUN KARDEŞİM

 • Avatar

  Nuri Jun 29 2015 - 13:55 Reply

  Ali Bulaç Meali
  Enam suresi
  Allah’tan başka bir hakem mi arıyayım? Oysa O, size Kitabı açıklanmış olarak indirmiştir. Kendilerine Kitap verdiklerimiz, bunun gerçekten Rabbinden hak olarak indirilmiş olduğunu bilmektedirler. Şu halde, sakın kuşkuya kapılanlardan olma. (114)

  Maide suresi
  Ey iman edenler, siz ihramlıyken avı öldürmeyin. Sizden kim onu kasıtlı olarak (taammüden) öldürürse, cezası, hayvandan öldürdüğünün bir benzeridir. Buna da, Kabe’ye ulaşmış bir kurbanlık olarak içinizden adalet sahibi iki kişi hükmedecektir. Veya yoksulları doyurmak veya onun dengi oruç tutmak olan bir keffaret vardır. Böylelikle işlediğinin vebalini tadmış olsun. Allah geçmişte olanı bağışladı. Ama kim tekrarlarsa, Allah ondan öc alacaktır. Allah üstün ve güçlü olandır, öc sahibidir. (95)
  ALLAH cc kişi ihramlıyken avlanma yaparsa bu şahsın keffareti için 2 adil kişinin hükmetmesine izin veriyor?
  KURAN’I KERİMİ BÜTÜNCÜL OKUMAK GEREKİYOR SANIRIM.

Leave a reply

Name (required)

Website