Alimlerin Çoğu Ateist mi?

Bir takım araştırmalarından, okuduğu kitaplardan sonra samimi bir insanın Allah’a inanmaması bence mümkün değildir. Bilim dünyasındaki çoğu kişinin ateist olduğu düşüncesi de son derece yaygın ama tamamen yanlıştır. Ateistlerden çok daha fazla bilim insanı, araştırmacı Allah’a inanmaktadır ancak ateistlerin gerek medyada gerekse internet ortamında çok aktif ve görünür olmaları nedeniyle sayılarının çok olduğunu zannederiz. Allah’a inananların çok büyük kısmı (bilim insanlar dahil) maalesef insanlara dini tebliğ etmeyi görev edinmeyip kendi hallerinde ibadetlerini yapmaktalar. Fakat ateistler her ortamda ve koşulda fırsatını bulup inançsızlığın propagandasını yoğun şekilde yaparlar ve daha çok görünür olurlar. Ateistler inançsızlığı bir marifet zannedip konuşmalarında konuyu hep oraya getirip kendi tebliğlerini yaparlar ama inananlar “dinci”, “gerici” “mürteci” gibi etiketlere maruz kalmaktan çekinip genelde kendilerine dini bir şey sorulduğunda bile konuyu değiştirirler. Benzer bir örnek baş örtüsü konusundaki bir akademik ankette karşıma çıkmıştı. Anket sonuçlarına göre baş örtüsü takan kadın sayısı ve oranı Türkiye’de son 10 yılda azalmış. Ama biz bu sonucu bilmesek baş örtülülerin son yıllarda oldukça arttığını zannederiz. Bunun sebebi eskiden evlerinden pek çıkmazken artık hayatın içine daha çok dahil olmaları, iş bulup çalışmaları ve böylece ortalıkta daha çok görünmeleridir.

 

Ahzab suresi 39:
Onlar ki Allah’ın mesajlarını tebliğ edip O’ndan korkarlar, Allah’tan gayrı hiç kimseden korkmazlar. Hesap sorucu olarak Allah yeter.

 

Buradan çıkan sonuç, biz inananların din adına yapması gereken daha çok şey olduğu, üzerimizdeki ataletten kurtulup dini yaymak için en az ateistler kadar çalışmamız gerektiğidir. Çünkü onlar inandıkları inançsızlıklarını bir hiç uğruna savunurken biz Allah’tan cennet gibi onların umamayacağı bazı şeyleri umuyoruz.

 

Nisa suresi 104:
Düşman topluluğu izlemekte gevşeklik göstermeyin. Siz sıkıntıya düşüyorsanız, hiç kuşkusuz tıpkı sizin gibi onlar da sıkıntıya düşüyorlar; ama siz, Allah’tan onların umamayacağı şeyleri umuyorsunuz. Allah Alîm’dir, Hakîm’dir.


About the Author
Author

Fazil

Comments (2)
Leave a reply

Name (required)

Website