Muhkem mi, Müteşabih mi?

Kuran Allah’ın eseridir ve ESER SAHİBİ Allah kitabının nasıl okunacağı ile ilgili KILAVUZ ayeti Ali imran 7 de açıklamış. Benim kitabımı okuyacaksanız bu kitabın ayetlerinin bir kısmı MUHKEM dir ( kelime kökü ile bakın HKM= hüküm ayetlerdir. İkinci anlamı yoktur, HÜKÜM verdiği için tek anlamlıdır.

Diğer kısım ayetlerde MÜTEAŞABİHlerdir. yine kelime köklerine bakarsanız TŞBH= teşbih yani benzetmelerle anlatılan, içinde mecaz ,ironi, kinaye gibi edebiyatın en üst seviyesi ile anlatılmış ayetlerdirki. Kuran ZAMAN üstüdür hem 14 asır evvelin cahil toplumuna hem bu yüzyıla hemde gelecek uzay teknoloji çağına hitap eder. Bunuda benzetme sanatı ile yapar.

Örneğin o yüzyılda şayet mikrop u anlatacaksanız daha icat edilmemiş MİKROP diye anlatamassınız benzetmelerle anlatılır sonra bir zaman gelir ve mikrop bulununca hımm bu ayetler aslında mikropu anlatıyormuş dersiniz. Yine bir örnek versem = Sıra sıra odalar biribirini kovalar desem bu gün ilkokul çağındaki bir çocuk dahi TREN der. peki zamanın gerisine 1000 yıl evveline gitseniz o yüzyılda bu sözü etseniz yada TREN i nasıl anlatırdınız. Şimdi soruyorum. Allah MUHKEM ve müteşabih ayırımı yapmışken bana hangi ayetler muhkem hangisi müteşabih söylermisiniz ? Yada böyle ayırım yaparak anlatan TEFSİR yada tefsirci gördünüzmü ?

ALİ İMRAN SURESİ
7. AYET : Ey Peygamber ! Allah sana bu Kur’an’ı indirdi. Onun bazı ayetleri kesin anlamlıdır / açık seçik herkes tarafından kolaylıkla anlaşılır ( muhkem ) – ki, bunlar kitabın anasıdır -. Diğer bazıları da çok anlamlıdır ( müteşabih ). Çok anlamlıları bilgi sahibi olmayanlar kavrayamaz. Kalpleri ve düşünceleri kötü niyetli olanlar, insanları şaşırtmak ve kafaları karıştırmak için, çok anlamlı olan kelimeleri bile bile yanlış anlamlandırırlar. Halbuki onların uygun anlamlarını bir Allah, bir de ” Ey Rabbimiz ! Ona inandık, hepsi Rabbimizin katındandır ” diyen, gönülden Allah’a bağlanmış, derin bilgi ve bilince erişmiş bilim adamları bilir. Bu inceliği akıl,bilim ve düşünce sahiplerinden başkası kavrayamaz.


About the Author
Author

metafizik199

Comments (1)
Leave a reply

Name (required)

Website