Yoksulluk, Şükür ve Siyaset

Yoksulluk, Şükür ve Siyaset

Haksızlığa, Yoksulluğa ve zulme maruz kalan Müslüman toplumlar haline Şükretmeli mi? Dünya’da adaletsiz ve yoksul ülkelerin büyük çoğunluğu Müslüman ülkelerinden oluşuyor. Müslüman toplumu eğitim, kültür, sanat, adalet, teknoloji ve insan hakları bakımından yoksun ve yoksul kalarak, 21. Yüz yılda orta çağ dönemini yaşamalarını, İslami açıdan dinin gereği ve peygamber sünneti yolunu izlediklerine bağlarlar. Kendi içinde kavgaları ve huzursuzlukları ise emperyalist (daha&helliip;)
“Kendini Önemli Zannetmek”

“Kendini Önemli Zannetmek”

Çağımızın en kötü hastalıklarını saymaya kalksak hepimizin aklına ilk önce fiziksel rahatsızlıklar gelir. Oysa günümüzde çoğumuzun karşılaştığı ve hatta belki farkına bile varmadığımız bir hastalıktır; “kendini önemli zannetmek”, kısacası kibir.. İnsanların çoğu, Allah’ın kendilerine lütfettiği birçok özelliği ve sahip olduğu güzellikleri hep kendinden bilir. Güzel ise, güzelliği ile övünür. Zengin ise parası ile büyüklenir. İyi bir kariyeri ve eğitimi varsa, (daha&helliip;)
Oku, Şükret, Çalış, Dua Et

Oku, Şükret, Çalış, Dua Et

Karanlıkların en karanlığına battınız mı hiç? Ben battım. Üstelik etrafta hiç bir tutunacak dal da yoktu. Bir saniye bile dinmeyen acılar içinde diz çöktüm sonunda ve dua etmeyi “öğrendim”; ama öyle yüzeysel bir dua değil bu. Benim tabirimle “alıcı gözle, içten, can havliyle” dua ettim. Sonra Kur’an’a yöneldim, çünkü yönelebileceğim başka bir şey kalmamıştı artık. Okudum ilahi kanunları, sindirdim ve (daha&helliip;)