Uydurma Hadisler

Hadisler çoğu zaman kur`an-ı kerime eş tutularak kullanılmakta ve bunun sonucunda yalan yanlış şeyler ortaya çıkmaktadır. Şu bilinen bir gerçektir ki hadislerin büyük çoğunluğu uydurma ya da çarpıtmadır. Bu uydurma hadislerin genel sebebi, Kuran-ı Kerim`i değiştiremeyince, kendi dünya görüşlerini ve despotluklarını(genelde kadınlara) geçerli kılmak içindir. Veya aslen islam düşmanlarınca araya sıkıştırılması sağlanmış olması büyük bir olasılıktır. İlk çıktığı dönemden bugüne kadar islamı yok etme çalışmaları hep sürmüştür.


Hatta çok sahih kabul edilen buhari, muslim gibi hadis rivayetçilerin eserleri içinde bile bu uydurma hadisler vardır. belki kendileri yaptı bunu ya da belki kendilerinden sonrakiler bu hadis kitaplarına sonradan ekleme yaparak onlar yazmış gibi gösterdiler. Bu hadisler bu kitaplara bile nasıl girmiş olursa olsun insanlar dogmatik bakışlarından artık kurtulmak zorundadır.

Hadisler içerisinde yer alan saçma sapan uydurulmuş ya da çarptırılmış öyle hadisler var ki, çoğu müslüman bu hadislere göre hüküm vermektedir Kur`an-ın yerine. Din alimleri Hz. Muhammed`in, sözlerinin kitap haline getirilmesini yasakladığını(ayetler ile karıştırılacağını düşündüğü için) söylerler ama bir yandan da hadis olayını savunurlar.

Biz Hadislere fazla güvenmeyin, onları ölçü almayın deyincede “peygambere itaat edin” ayetlerini getirirler. iyi de o zaman siz neden itaat etmediniz? Daha bu kişiler itaatsizlik yapmış oluyorlar. Ne? Gerek mi duyuldu bu sözlere? Neden? kuran yetmiyor mu? Akılsız mısınız anlamıyor musunuz yazanları? Öyle iseniz bir sözüm olamaz. Allah akıl fikir versin, ne diyelim?

Elbet hadisler için de yazan saçma sapan uydurma hadisler islam karşıtları tarafından da ballandıra ballandıra kullanılmaktadır, gerçekten söyledi peygamberiniz bu sözleri bakın şuna dercesine. Komiktir ki diğer yandan da mucizevi arz eden hadisleri kabul etmezler, gerçek değil, efsane derler. Bu biraz iki yüzlülük değilde nedir?

Gelelim şu meşhur hadislere. Bazı hadislerin kendi içerisinde çeliştiğini görünce sizler de şaşacaksınız. O zaman şu soruyu sorun kendinize. Nasıl güvenecegiz bu buhari, timriz hadis kitaplarına? cevap basit. Güvenmeyeceksiniz. Kur`an-ı Kerim`e güvenin. Onunla zıtlaşan tüm hadisleri unutun. Bu kadar basit işte. (elbet bunun içinde önce kuranı okumak anlamak lazım. )

“Namaz kılan bir adamın önünden eşek, kara köpek ve kadın geçerse namazı bozulur” (Buhari 8/102; Hanbel 4/86).

“Zina yapan evlilerin taşlanarak öldürülmesini emreden ayet, Ayşe`nin döşeğinin altındaki sahifede yazılı bulunuyordu. Peygamber ölünce Ayşe onun defin işlemleriyle meşgul iken, evin açık kapısından içeri giren bir keçi o sahifeyi yedi ve böylece taşlama cezası Kuran`dan çıktı; ama hükmü devam ediyor” (İbni Mace 36/1944; Hanbel 3/61; 5/131, 132, 183; 6/269).

“Keçinin yemesi sonucu Kuran`dan çıkan taşlama ayetini Ömer Kuran`a tekrar sokmak istedi; ancak halkın dedikodusundan korktuğu için cesaret edemedi” (Buhari 53/5; 54/9; 83/3; 93/21; Muslim, Hudud 8/1431; Ebu Davut 41/1; Itkan 2/34).

“Bir grup maymun zina yapan bir maymunu yakalamış ve taşlama cezasını uyguluyorlardı. Onları bu haklı işte desteklemek için ben de taş atarak yardım ettim” (Buhari 63/27). (şaka gibi zina yapan maymun. evlenmemiş terbiyesizler)

Bu iki hadise dikkat. Zıtlaşma var.

“Peygamber hiç bir vakit ayak üstünde işemedi” (Hanbel 4/196; 6/136, 192, 213).

“Peygamberin ayak üstünde işediğini gördüm” (Buhari 4/60, 62; Hanbel 4/246; 5/382, 394).

“Ureyne ve Ukeyle kabilelerinden bir grup Medine`ye gelerek müslüman oldular. Medine`nin havası onlara dokununca Peygamber onlara deve sidiği içmelerini öğütledi. Adamlar develeri dağıttılar va çobanı da öldürdüler. Peygamber onları yakalattı. Ellerini ve ayaklarını kesti. Gözlerini oydu. Çölde susuz ölüme terketti. Biz onlara su vermek isteyince Peygamber bizi engelledi” (Buhari 56/152, Tıb 5/1; Hanbel 3/107, 163)

“Musa ölüm meleğinden çok korkuyordu. Bir gün ölüm meleği canını almaya gelince meleğin yüzüne tokat atıp bir gözünü çıkardı” “Allah`ın elçileri arasında ayırım yapmayınız. Ben, Yunus peygamberden bile üstün değilim” (Buhari 65/4, 5; Hanbel 1/205, 242, 440; 2/405, 468).

“Ben Adem oğullarının efendisiyim” (Hanbel 1/5; 5/540, 388).

“Hesap günü tüm peygamberler korku içinde canlarının derdinde iken, sadece ben ümmetimi düşüneceğim” (Buhari 97/36).

“Uğursuzluk üç şeydedir, at, ev ve kadın” (Buhari 76/53).

“Peygamber, savaşta kadınların va çocukların öldürülmesinin bir sakıncası olmadığını söyledi” (Buhari, Cihad/146; Ebu Davud 113).

“Dünya balığın üzerindedir. Balık başını sallayınca dünyada depremler olur” (İbni Kesir, 2/29; 50/1).

“Liderler mutlaka Kureyş kabilesinden seçilmelidir” (Buhari 3/129, 183; 4/121; 86/31).

“Tüm kara köpekleri öldürünüz. Çünkü onlar şeytandır” (Hanbel 4/85; 5/54).

“Karga fasıktır” (Buhari 59/16; Hanbel 2/52).

“Allah zamandır” (Muvatta 56/3).

“Allah, ahirette peygamberlere kimliğini kanıtlamak için bacağını açıp baldırını gösterir” (Buhari 97/24, 10/129 ve 68. surenin tefsiri).

“Peygamber 30 erkeğin cinsel gücüne sahipti” (Buhari).

“Peygamber nerede güzel bir kadın görse hemen eve koşar Zeynep`le yatardı” (Buhari, Hibe/.

“Peygamberin izniyle ihramdan çıkıp Mina`da bulunan kadınlarımıza yöneldik.
Zekerlerimizden meni damlıyordu ” (Buhari, Hac/81; Müslim Hacc/141).

“Peygamber öldüğünde, zırhı birkaç kilo arpa karşılığında bir Yahudi`nin yanında rehin duruyordu” (Buhari 34/14, 33, 88; Hanbel 1/300; 6/42, 160, 230).

“Peygamber, Medine`de bir yahudi tarafından büyülendi. Günlerce ne yaptığını bilmez durumda ortalıkta dolaştı. ” (Buhari 59/11; 76/47; Hanbel 6/57; 4/367).

“Sol elinizle yemeyiniz, içmeyiniz; çünkü şeytan sol eliyle yer içer” (Hanbel 2/8, 33).

Gördüğünüz gibi buraya kadar yazan sözde hadisler Kur`an-ı Kerim`e ters düşen, akla mantığa uymayan saçma sapan sözlerdir. Elbet bunlar sadece küçük bir kısmı.

Hadisi alternatif kaynak olarak görenler (hüküm çıkarmak için.. vs) bir de şu aşağıda ki hadislere baksınlar lütfen.

“Ömer, peygamberden, halkın doğru yoldan sapmamaları için kendisine birşeyler söyleyip yazmasını istediğinde; Peygamber: `Allah`ın Kitabı bize yeter` dedi” (Buhari İtisam 26, İlim39, Cenaiz 32, Merza 17; Müslim Cenaiz 23, Vasaya 22).

“Kuran`dan başka hidayet kaynağı arayan sapıtmıştır” (Tirmizi 2906).

Kuran bize yeter kardeşlerimiz. Hadisler kaynak olarak kullanılamaz. Kuran bunu yeterince açıklamıştır.

Allah size Kitap`ı ayrıntılı kılınmış bir halde indirmişken, Allah`ın dışında bir hakem mi arayayım? Kendilerine Kitap verdiklerimiz, onun, Rabbinden hak olarak indirildiğini biliyorlar. Sakın kuşkuya düşenlerden olma.

Rabbinin sözü hem doğruluk hem de adalet bakımından tamamlanmıştır. O`nun sözlerini değiştirecek hiçbir kuvvet yoktur. En iyi işiten, en iyi bilendir O.
(Enam Suresi 114-115)

Yemin olsun ki, resullerin hikâyelerinde, aklını ve gönlünü çalıştıranlar için bir ibret vardır. Bu Kur`an, uydurulacak bir hadis/bir söz değildir; aksine o, önündekini tasdikleyici, her şeyi ayrıntılı kılıcıdır. İnanan bir topluluk için de bir kılavuz ve bir rahmettir. (Yusuf Suresi 111)

İşte bunlar, Allah`ın ayetleridir ki, onları sana hak olarak okuyoruz. Hal böyle iken Allah`tan ve onun ayetlerinden sonra hangi hadise/söze inanıyorlar? ! (Casiye Suresi 6)

İşte onlardır Rablerinden bir kılavuzlanma üzere olanlar; işte onlardır gerçek kurtuluşu bulanlar.

İnsanlardan öylesi vardır ki, Allah yolundan bilgisizce saptırmak için hadis/laf eğlencesi satın alır ve onu alay konusu edinir. İşte böylelerine rezil edici bir azap vardır. (Lokman Suresi 5- 6)

Yazar : Ayça Mutlucan

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (25)
 • Avatar

  fatih Apr 29 2013 - 10:07 Reply

  kardeşim helal olsun. emeğine sağlık. yazın çok güzel olmuş. demekki neymiş hadislere güvenmeyeceksiniz. ah bunu birde bizim ülkemizdeki batı empernistti haline gelmiş tüm cemaat ve bubilgilerden bihaber olan hanımlarımıza dedelerimize ve hatta çocuklarımıza anlatabilsek ne ala.

 • Avatar

  ozsahan Jun 7 2013 - 08:15 Reply

  Değerli kardeşim merhaba öncelikler yazınız harika eline sağlık sizden bir ricam var bu uyduruk hadisleri mesela (Peygamber öldüğünde, zırhı birkaç kilo arpa karşılığında bir Yahudi`nin yanında rehin duruyordu” (Buhari 34/14, 33, 88; Hanbel 1/300; 6/42, 160, 230) bu kaynakları ben bulamıyorum bir kaç kitap indirdim buharinin bunları aradım içinden bulamadım bana kaynak yaza bilirmisiniz.Yazarsanız çok sevinirim.

 • Avatar

  fatih danacı Oct 10 2013 - 15:46 Reply

  Arkadaşlar hadisleri ayırmışlar doğru ve yanlış diye. adam 2 milyon hadisten bahsediyor. neymiş bunlar elemişler 5000 e indirmişler. düşünürsek 2 milyondan 5000 e indiğine göre %99,9 u yanlışmış. bu kadar yalan doğruları da inanılmaz yapmaya yeter. Allah’a hep şöyle dua ederim bu konuda; Allah’ım din konusunda yıllarca eğitim almış ilim adamarı bile bir konuda anlaşamazken, benden kusursuz olmamı bekleme. Kur’an-ı Kerim dışında (hadis, şıh, evliya, hacı, hoca vs) hiçbirine inancım yok. Ayette de söylüyorsun Kur’an size yeter. Bana Kur’an yeter.

 • Avatar

  gokhan kosovalı Nov 5 2013 - 05:51 Reply

  Bunu kim yazdıysa eline yüreğine sağlık. Bu hurafeler Milleti dinden imandan soğutuyor. Çoğu insanımızın da araştırma alışkanlığı yok. Çoğunun da imkanı yok. Daha bunlar gibi 100 lerce saçmalık var. Kur’an-ı Kerim ve 100’de 100 emin olunan hadis dışındakilere pekde itimat etmemek gerekiyor. Yıllarca Eğitim almış İlahiyat Prf. leri bile anlaşamazken biz ne yapacaz bilmiyorum.

 • Avatar

  Alemdar Nov 6 2013 - 22:22 Reply

  bu siyah kopekler aklimi karistirmisdi ama yalan olduqunu oyrenmek iyi oldu :)

 • Avatar

  kutay Nov 8 2013 - 08:02 Reply

  helal olsun Allah sizden razı olsun çok güzel yazmışsınız ellerinize sağlık

 • Avatar

  ABİDE Mar 13 2014 - 12:41 Reply

  bu tür hadislere kanmayalım

 • Avatar

  ABİDE Mar 13 2014 - 12:43 Reply

  çok güzel allah sizden razı olsun işime yaradı

 • Avatar

  nursima Mar 24 2014 - 14:11 Reply

  Sen olmasaydin kainati yaratmazdim ya Resulullah. Hadisi sahihmidir.
  Kaynak: Acluni, Mūsned. Hakim , Mevahibül Ledünniye vs.
  Yardimci olabilirseniz sevinirim

  • Avatar

   Ali Jan 10 2015 - 16:31 Reply

   Hayır Nursima hanım o hadis sahih değildir, ayrıca da ağır şirk içerir. Hadis derinlemesine incelendiğinde Hristiyanların Hz. İsa inancına benzer bir manası olduğu ortaya çıkar. Hristiyanlar her şeyden önce Baba-oğul Allah ve kutsal ruhun olduğunu, daha sonra Allah’ın kainatı yarattığına inanırlar. Bu uydurma hadisden de benzer bir mana çıkıyor.

  • Avatar

   Bozkurt Memiş May 29 2015 - 16:01 Reply

   Hayır gardaşım peygamberde bizim gibi bir insan ve bizim gibi bir beşerdir. Allah (c.c.) herkesi eşit olarak yaratmıştır. Bu tür hadisler yanlıştır. Bu devirde Allah (c.c.) ve peygamberle iletişim edemediğimize göre rehberimiz sadece kur´andır. Kur´an okuyarak herşeyi anlayabilirsin gardaşım.

 • Avatar

  defne Mar 29 2014 - 07:48 Reply

  Çok güzel olmuş, bütün müminler adına size teşekkür ederim.Büyük bir hayır yaptınız. Herkes bunu okumalı. Karşılığı bulması dileğiyle yeni yazınızı, eğer yazarsanız, bekleyeceğim. iyi şanslar. Umarım bu güzel bilgiler hakkettiği değeri bulur.

 • Avatar

  ilker Jul 9 2014 - 04:39 Reply

  Sevgili kardeşim emeğine sağlık.

  Mutmaain olmak için hadisleri kontrol ederken,

  “Ömer, peygamberden, halkın doğru yoldan sapmamaları için kendisine birşeyler söyleyip yazmasını istediğinde; Peygamber: `Allah`ın Kitabı bize yeter` dedi” (Buhari İtisam 26, İlim39, Cenaiz 32, Merza 17; Müslim Cenaiz 23, Vasaya 22).

  Olarak yazdığınız hadisin orjinalinde o sözü Ömer (R.A) söylüyor.

  Size ve tüm okurlara, görmeniz için orjinalini aynen buraya yapıştırıyorum:

  Sahih-i Buhari (İtisam) 26 > Şer’î Hükümlere- Muhalefet Etmenin Keraheti (Yânî Çirkinliği) Babı 93: …….Bize Hişâm ibn Yûsuf, Ma’mer ibn Râşid’den; o da ez-Zuhrî’den; o da Ubeydullah ibn Abdillah’tan
  haber verdi ki, îbn Ab-bâs (R) şöyle demiştir: Peygamber(S)’in vefatı yaklaştığı zaman, ev­de içlerinde Umer ibnu’l-Hattâb’ın da bulunduğu birtakım adamlar varken, Rasûlullah (S):
  — “Gelin size, ondan sonra hiç sapmayacağınız bir yazı (bir va­siyetname) yazayım” buyurdu.
  Umer:
  — Peygamberdin hastalığı ağırlaştı. Yanınızda Kur’ân vardır. Bize Allah’ın Kitabı yeter, dedi.
  Bunun üzerine evdeki sahâbîler ihtilâf ettiler ve münâkaşa edip çekiştiler. Onlardan kimi: “Yazacak birşey yaklaştırın da Rasûlul­lah sizler için ondan sonra sapıtmayacağınız bir yazı yazsın” diyor;
  kimi de Umer’in dediği sözü söylüyordu. Nihayet onlar Peygamberin yanında gürültüyü ve ihtilâfı çoğalttıkları zaman, Peygamber onlara:
  — “Yanımdan kalkın (benim yanımda çekişme lâyık olmaz)/” buyurdu.
  Râvî Ubeydullah ibn Abdillah şöyle dedi: İbn Abbâs bu hadîsin
  sonunda:
  — Âh! Ne büyük musibettir o musibet ki, gürültü etmeleri ve ihtilâf eylemeleri yüzünden o musibet, Rasûlullah ile sahâbîler için yazmak istediği bu yazı arasına perde oldu! Dedi.
  (Şerh 126: Umer ibnu’l-Hattâb, Kur’ân’la yetinmesi sebebine İbn Abbâs’tan daha fakîh idi. Peygamber’in Umer’i reddetmemesinde de Umer’in görüşünü doğru bul­duğuna delil vardır.
  Bu hadîslerin bâzı rivayetleri İlim’de,”İlmin yazılması bâ-bı”nda ve Mağâzî’de geçmişti. Bunu Müslim de Vasiyetler’de; Nesâî de İlim’de getirmişlerdir.)

  Bu da kaynak linki: http://enfal.de/buhari/

  Fakat…….!!!! Belki şu ana kadar kimse farketmemiş olabilir! bu hadiste çok önemli bir çelişki keşfettim, ve bunu buradan bütün Alem-i İslâm’a ilan ediyorum, LÜTFEN DİKKAT!
  HANİ PEYGAMBERİMİZ (ASM) OKUMA-YAZMA BİLMİYORDU?
  Peygamberimiz (ASM) “Gelin size, ondan sonra hiç sapmayacağınız bir YAZI YAZAYIM” diyor!

  Ayrıca incelenmesi gereken bir konu Peygamberimiz (ASM)’in “ümmi” olmasının ne demek olduğu. Ama hepmizin bildiği gibi ehl-i sünnetin ortak görüşü OKUMA-YAZMA BİLMEMESİ anlamındadır. Mesela: http://www.sorularlaislamiyet.com/qna/844/peygamberimiz-ummi-miydi-ummi-peygamber-ne-demektir-okuma-yazma-bilmiyorsa-nasil-okuyordu.html

  Tespitimde bir hatam varsa lütfen beni uyarın. Allah’a emanet olun…

 • Avatar

  ahmet Aug 21 2014 - 10:31 Reply

  Saol kardeş emeğine sağlık

 • Avatar

  Ahmet Oct 31 2014 - 11:47 Reply

  Bu toplumun neden bu hale geldiği şimdi anlıyoruz. Bunlara inandığımız için doğru Müslüman olamamışız. Müslüman müslümanı neden katlettiğini düşünün.

 • Avatar

  ismail bozdeveci Jan 11 2015 - 18:21 Reply

  Kur’an gercekten bize yeter…eski ummetlerin helak olmalarinin sebebi kendilerine indirilen ilahi kitabi okumayi birakip alimlerinin yazdigi sozde kitaplari okuyup sapitmalari sebebiyledir…kuran bize yeter …

 • Avatar

  Metin Jan 25 2015 - 18:53 Reply

  Bazen eş,dost,arkadaş oturuyoruz onlara diyorumki uydurma hadisler var bunlarda sözde islam alimi diye tanıtılan Buhari,Tirmizi v.s bunlardan geliyor söylüyorum anlatıyorum bir türlü jetonu düşüremiyorlar. İnsanlar aklını kullanmıyor.İhsan şenocak diyorki Buhari çökerse İslam çöker. Bu adam ve bunun gibi Cübbeli Ahmet , Nihat hatipoğlu gibi uydurma hadislere dayanarak din anlatan sözde din adamlarını dinliyorlar ve doğru söylüyor diyorlar.
  Bu arada evliya konusuna gelecem biraz beyin jimnastiği yapalım evliyalık babadan oğula gecermi? menzil tarikatında sistem böyle işliyor. diğer tarikatlar da da vekaletle yani bir insanın evliya olacağına hocası karar veriyor. insanlar biraz aklını kullanıp sistemin nasıl işlediğine baksa sorun çölülecek.

  • Avatar

   Ozcan Jan 28 2015 - 04:50 Reply

   Kuran cokerse Islam cokmuyor ama Buhari cokerse Islam cokuyormus. Bu kafayla neyi tartisabilirsin ki? Aslinda hersey Islamin ne olup ne olmadigi noktasini kavramaktan geciyor.

   Buhari cokerse islam coker diyenlerin Islam tasavvuru, hayatin en kucuk detayini bile Islamin belirledigi gibi bir on kabulden kaynaklaniyor. Halbuki Islamin direkleri ahlak, adalet ve baris. Bunlar cokerse Islam coker. Bu temel direklerin hic biri islam ulkesinde mevcut olmadigina gore, Islam zaten cokmustur, daha dogrusu Musluman dunya cokmus.

 • Avatar

  Ersin Güngördü Feb 11 2015 - 09:13 Reply

  Ellerinize sağlık ! Her yerde karşımıza çıkan, ve malesef ki bahsi geçen bu uydurma hadisler ve bunun gibi uydurma bir çok kafa karısıklıgı yaratmaya açık hadisler, dikkat edersek, buhari, resai, tirmizi, ebu davut gibi kişilerin hadisleri. Efendimiz 632 yılında vefat etmiştir. Bu isimler ise wikipedia dan da takip edebileceğimiz üzere 9. yüzyılda yaşamıştır. Yani yalancı peygamberin ortaya çıkıp kafa karışıklığı yaratılmaya çalışıldıgı dönemlerde.

  Siz de bilirsiniz ki, sürekli yalan söyleyen insan bir yerde ifşa olur. Ancak dogruların arasına yalanlar sıkıştırırsanız, hedeflediğiniz kafa karışıklığını başarmış olursunuz.

  Hz. Aişe anamızın 9 yaşında evlendiğine dair uydurma hadisler de, gösterilen kaynaklar da bu isimlerin ellerinden çıkma. Web sayfanızı özellikle bu isimleri ararken tesadüf eseri buldum. Allah razı olsun.

  Arkadaşlar lütfen bu linki yayalım..

 • Avatar

  MUSTAFA Apr 13 2015 - 13:11 Reply

  insan artık neye inanacağını gerçekten şaşrırır oluyo

 • Avatar

  Tümer Jun 23 2015 - 12:02 Reply

  Eline , yüreğine sağlık tamda istediğim gibi . Bunları okuduktan sonra aklıma “Eleysellahu bi kafin abdehu ?” ayeti kerimesi geldi. çok açık ve net bir şekilde” Allah, (cc) kuluna yetmezmi”

 • Avatar

  Ezgen Dec 15 2015 - 19:53 Reply

  Merhaba arkadaşlar. Tabikide kur’an’a inanmak gerek ama beni yanlış yargılamayın lütfen ben bir yorumumu söylücem size. Aslında hadislerdende doğrular var ama her biri değil mesela kuranda namaz geçiyor ve peygamberimiz bunla ilgili hadis söylemiş evet bu doğrudur. Ama kuranda olmayan bir şeyi biri kalkıp hadis yapıyorsa ben buna inanmayı tercih ediyorum çünkü doğrusunu Allah bilir kurandada geçmeyen şeyin hadisini yapıyorlar..

 • Avatar

  Gökhan Dec 28 2015 - 19:35 Reply

  Ezgen bey söylediğiniz şey iyi bir şey fakat bize emredilen şey hadis savunuculuğu yapmak değil ki. Bize kitaba sarılın diye emredilmiş din bir seçimdir kişilerin seçimleri değişiyor. Şimdi Kur’an-ı Kerim’de geçiyorsa bir söz neden onu tutalım da Kur’an-ı Kerim’i tutmamış olalım ya da neden ona bir ortak düşünmüş olalım. Tümü ile mantıksız bir durumdur bu bana göre. İslamiyet teslimiyettir eğer ki kişiler güvenmiyorsa kitabın eksiği olmadığına , açıklayıcılığına ,
  Yüce Allah’ın sözü olduğuna (…) ve kişilerden umuyorsa medet zaten kitabın içinde bunu söyleyen ayetlere inanmıyordur eğer ki BİLİYORSA bilmiyorsa başka, anlayamamış ise başka en doğrusunu Allah bilir.

 • Avatar

  Gökhan Jan 15 2016 - 09:55 Reply

  Ezgen bey Merhaba Allahın selamı üzerinize olsun unutmuşum karşılık vermeyi heyecanla ya da başka sebeplerden şimdi hatırladım. Arada bir bakarım öyle ben geçmişime düzeltecek bir şey var mı diye iyiki de bakmışım yoksa bir ayeti es geçecektim (selama selam ver +).

 • Avatar

  Rıdvan Köse Apr 21 2016 - 17:04 Reply

  “Peygamber, savaşta kadınların va çocukların öldürülmesinin bir sakıncası olmadığını söyledi” (Buhari, Cihad/146; Ebu Davud 113). Lütfen bunu düzeltin böyle bir hadis yok…yanlışı düzeltirken yanlış yapmayın.

Leave a reply

Name (required)

Website