Uydurma Hadisler

Uydurma Hadisler

 

Hadisler çoğu zaman kur`an-ı kerime eş tutularak kullanılmakta ve bunun sonucunda yalan yanlış şeyler ortaya çıkmaktadır. Şu bilinen bir gerçektir ki hadislerin büyük çoğunluğu uydurma ya da çarpıtmadır. Bu uydurma hadislerin genel sebebi, Kuran-ı Kerim`i değiştiremeyince, kendi dünya görüşlerini ve despotluklarını(genelde kadınlara) geçerli kılmak içindir. Veya aslen islam düşmanlarınca araya sıkıştırılması sağlanmış olması büyük bir olasılıktır. İlk çıktığı dönemden bugüne kadar islamı yok etme çalışmaları hep sürmüştür.

 


Hatta çok sahih kabul edilen buhari, muslim gibi hadis rivayetçilerin eserleri içinde bile bu uydurma hadisler vardır. belki kendileri yaptı bunu ya da belki kendilerinden sonrakiler bu hadis kitaplarına sonradan ekleme yaparak onlar yazmış gibi gösterdiler. Bu hadisler bu kitaplara bile nasıl girmiş olursa olsun insanlar dogmatik bakışlarından artık kurtulmak zorundadır.

Hadisler içerisinde yer alan saçma sapan uydurulmuş ya da çarptırılmış öyle hadisler var ki, çoğu müslüman bu hadislere göre hüküm vermektedir Kur`an-ın yerine. Din alimleri Hz. Muhammed`in, sözlerinin kitap haline getirilmesini yasakladığını(ayetler ile karıştırılacağını düşündüğü için) söylerler ama bir yandan da hadis olayını savunurlar.

Biz Hadislere fazla güvenmeyin, onları ölçü almayın deyincede “peygambere itaat edin” ayetlerini getirirler. iyi de o zaman siz neden itaat etmediniz? Daha bu kişiler itaatsizlik yapmış oluyorlar. Ne? Gerek mi duyuldu bu sözlere? Neden? kuran yetmiyor mu? Akılsız mısınız anlamıyor musunuz yazanları? Öyle iseniz bir sözüm olamaz. Allah akıl fikir versin, ne diyelim?

Elbet hadisler için de yazan saçma sapan uydurma hadisler islam karşıtları tarafından da ballandıra ballandıra kullanılmaktadır, gerçekten söyledi peygamberiniz bu sözleri bakın şuna dercesine. Komiktir ki diğer yandan da mucizevi arz eden hadisleri kabul etmezler, gerçek değil, efsane derler. Bu biraz iki yüzlülük değilde nedir?

Gelelim şu meşhur hadislere. Bazı hadislerin kendi içerisinde çeliştiğini görünce sizler de şaşacaksınız. O zaman şu soruyu sorun kendinize. Nasıl güvenecegiz bu buhari, timriz hadis kitaplarına? cevap basit. Güvenmeyeceksiniz. Kur`an-ı Kerim`e güvenin. Onunla zıtlaşan tüm hadisleri unutun. Bu kadar basit işte. (elbet bunun içinde önce kuranı okumak anlamak lazım. )

“Namaz kılan bir adamın önünden eşek, kara köpek ve kadın geçerse namazı bozulur” (Buhari 8/102; Hanbel 4/86).

“Zina yapan evlilerin taşlanarak öldürülmesini emreden ayet, Ayşe`nin döşeğinin altındaki sahifede yazılı bulunuyordu. Peygamber ölünce Ayşe onun defin işlemleriyle meşgul iken, evin açık kapısından içeri giren bir keçi o sahifeyi yedi ve böylece taşlama cezası Kuran`dan çıktı; ama hükmü devam ediyor” (İbni Mace 36/1944; Hanbel 3/61; 5/131, 132, 183; 6/269).

“Keçinin yemesi sonucu Kuran`dan çıkan taşlama ayetini Ömer Kuran`a tekrar sokmak istedi; ancak halkın dedikodusundan korktuğu için cesaret edemedi” (Buhari 53/5; 54/9; 83/3; 93/21; Muslim, Hudud 8/1431; Ebu Davut 41/1; Itkan 2/34).

“Bir grup maymun zina yapan bir maymunu yakalamış ve taşlama cezasını uyguluyorlardı. Onları bu haklı işte desteklemek için ben de taş atarak yardım ettim” (Buhari 63/27). (şaka gibi zina yapan maymun. evlenmemiş terbiyesizler)

Bu iki hadise dikkat. Zıtlaşma var.

“Peygamber hiç bir vakit ayak üstünde işemedi” (Hanbel 4/196; 6/136, 192, 213).

“Peygamberin ayak üstünde işediğini gördüm” (Buhari 4/60, 62; Hanbel 4/246; 5/382, 394).

“Ureyne ve Ukeyle kabilelerinden bir grup Medine`ye gelerek müslüman oldular. Medine`nin havası onlara dokununca Peygamber onlara deve sidiği içmelerini öğütledi. Adamlar develeri dağıttılar va çobanı da öldürdüler. Peygamber onları yakalattı. Ellerini ve ayaklarını kesti. Gözlerini oydu. Çölde susuz ölüme terketti. Biz onlara su vermek isteyince Peygamber bizi engelledi” (Buhari 56/152, Tıb 5/1; Hanbel 3/107, 163)

“Musa ölüm meleğinden çok korkuyordu. Bir gün ölüm meleği canını almaya gelince meleğin yüzüne tokat atıp bir gözünü çıkardı” “Allah`ın elçileri arasında ayırım yapmayınız. Ben, Yunus peygamberden bile üstün değilim” (Buhari 65/4, 5; Hanbel 1/205, 242, 440; 2/405, 468).

“Ben Adem oğullarının efendisiyim” (Hanbel 1/5; 5/540, 388).

“Hesap günü tüm peygamberler korku içinde canlarının derdinde iken, sadece ben ümmetimi düşüneceğim” (Buhari 97/36).

“Uğursuzluk üç şeydedir, at, ev ve kadın” (Buhari 76/53).

“Peygamber, savaşta kadınların va çocukların öldürülmesinin bir sakıncası olmadığını söyledi” (Buhari, Cihad/146; Ebu Davud 113).

“Dünya balığın üzerindedir. Balık başını sallayınca dünyada depremler olur” (İbni Kesir, 2/29; 50/1).

“Liderler mutlaka Kureyş kabilesinden seçilmelidir” (Buhari 3/129, 183; 4/121; 86/31).

“Tüm kara köpekleri öldürünüz. Çünkü onlar şeytandır” (Hanbel 4/85; 5/54).

“Karga fasıktır” (Buhari 59/16; Hanbel 2/52).

“Allah zamandır” (Muvatta 56/3).

“Allah, ahirette peygamberlere kimliğini kanıtlamak için bacağını açıp baldırını gösterir” (Buhari 97/24, 10/129 ve 68. surenin tefsiri).

“Peygamber 30 erkeğin cinsel gücüne sahipti” (Buhari).

“Peygamber nerede güzel bir kadın görse hemen eve koşar Zeynep`le yatardı” (Buhari, Hibe/.

“Peygamberin izniyle ihramdan çıkıp Mina`da bulunan kadınlarımıza yöneldik.
Zekerlerimizden meni damlıyordu ” (Buhari, Hac/81; Müslim Hacc/141).

“Peygamber öldüğünde, zırhı birkaç kilo arpa karşılığında bir Yahudinin yanında rehin duruyordu” (Buhari 34/14, 33, 88; Hanbel 1/300; 6/42, 160, 230).

“Peygamber, Medine`de bir yahudi tarafından büyülendi. Günlerce ne yaptığını bilmez durumda ortalıkta dolaştı. ” (Buhari 59/11; 76/47; Hanbel 6/57; 4/367).

“Sol elinizle yemeyiniz, içmeyiniz; çünkü şeytan sol eliyle yer içer” (Hanbel 2/8, 33).

Gördüğünüz gibi buraya kadar yazan sözde hadisler Kur`an-ı Kerim`e ters düşen, akla mantığa uymayan saçma sapan sözlerdir. Elbet bunlar sadece küçük bir kısmı.

Hadisi alternatif kaynak olarak görenler (hüküm çıkarmak için.. vs) bir de şu aşağıda ki hadislere baksınlar lütfen.

“Ömer, peygamberden, halkın doğru yoldan sapmamaları için kendisine birşeyler söyleyip yazmasını istediğinde; Peygamber: `Allahın Kitabı bize yeter` dedi” (Buhari İtisam 26, İlim39, Cenaiz 32, Merza 17; Müslim Cenaiz 23, Vasaya 22).

“Kuran`dan başka hidayet kaynağı arayan sapıtmıştır” (Tirmizi 2906).

Kuran bize yeter kardeşlerimiz. Hadisler kaynak olarak kullanılamaz. Kuran bunu yeterince açıklamıştır.

Allah size Kitap`ı ayrıntılı kılınmış bir halde indirmişken, Allah’ın dışında bir hakem mi arayayım? Kendilerine Kitap verdiklerimiz, onun, Rabbinden hak olarak indirildiğini biliyorlar. Sakın kuşkuya düşenlerden olma.

Rabbinin sözü hem doğruluk hem de adalet bakımından tamamlanmıştır. O`nun sözlerini değiştirecek hiçbir kuvvet yoktur. En iyi işiten, en iyi bilendir O.
(Enam Suresi 114-115)

Yemin olsun ki, resullerin hikâyelerinde, aklını ve gönlünü çalıştıranlar için bir ibret vardır. Bu Kur`an, uydurulacak bir hadis/bir söz değildir; aksine o, önündekini tasdikleyici, her şeyi ayrıntılı kılıcıdır. İnanan bir topluluk için de bir kılavuz ve bir rahmettir. (Yusuf Suresi 111)

İşte bunlar, Allah`ın ayetleridir ki, onları sana hak olarak okuyoruz. Hal böyle iken Allah`tan ve onun ayetlerinden sonra hangi hadise/söze inanıyorlar? ! (Casiye Suresi 6)

İşte onlardır Rablerinden bir kılavuzlanma üzere olanlar; işte onlardır gerçek kurtuluşu bulanlar.

İnsanlardan öylesi vardır ki, Allah yolundan bilgisizce saptırmak için hadis/laf eğlencesi satın alır ve onu alay konusu edinir. İşte böylelerine rezil edici bir azap vardır. (Lokman Suresi 5- 6)

Yazar : Ayça Mutlucan

 


About the Author
Author

Dini Yazilar

Comments (36)
 • Avatar

  fatih Apr 29 2013 - 10:07 Reply

  kardeşim helal olsun. emeğine sağlık. yazın çok güzel olmuş. demekki neymiş hadislere güvenmeyeceksiniz. ah bunu birde bizim ülkemizdeki batı empernistti haline gelmiş tüm cemaat ve bubilgilerden bihaber olan hanımlarımıza dedelerimize ve hatta çocuklarımıza anlatabilsek ne ala.

 • Avatar

  ozsahan Jun 7 2013 - 08:15 Reply

  Değerli kardeşim merhaba öncelikler yazınız harika eline sağlık sizden bir ricam var bu uyduruk hadisleri mesela (Peygamber öldüğünde, zırhı birkaç kilo arpa karşılığında bir Yahudi`nin yanında rehin duruyordu” (Buhari 34/14, 33, 88; Hanbel 1/300; 6/42, 160, 230) bu kaynakları ben bulamıyorum bir kaç kitap indirdim buharinin bunları aradım içinden bulamadım bana kaynak yaza bilirmisiniz.Yazarsanız çok sevinirim.

 • Avatar

  fatih danacı Oct 10 2013 - 15:46 Reply

  Arkadaşlar hadisleri ayırmışlar doğru ve yanlış diye. adam 2 milyon hadisten bahsediyor. neymiş bunlar elemişler 5000 e indirmişler. düşünürsek 2 milyondan 5000 e indiğine göre %99,9 u yanlışmış. bu kadar yalan doğruları da inanılmaz yapmaya yeter. Allah’a hep şöyle dua ederim bu konuda; Allah’ım din konusunda yıllarca eğitim almış ilim adamarı bile bir konuda anlaşamazken, benden kusursuz olmamı bekleme. Kur’an-ı Kerim dışında (hadis, şıh, evliya, hacı, hoca vs) hiçbirine inancım yok. Ayette de söylüyorsun Kur’an size yeter. Bana Kur’an yeter.

 • Avatar

  gokhan kosovalı Nov 5 2013 - 05:51 Reply

  Bunu kim yazdıysa eline yüreğine sağlık. Bu hurafeler Milleti dinden imandan soğutuyor. Çoğu insanımızın da araştırma alışkanlığı yok. Çoğunun da imkanı yok. Daha bunlar gibi 100 lerce saçmalık var. Kur’an-ı Kerim ve 100’de 100 emin olunan hadis dışındakilere pekde itimat etmemek gerekiyor. Yıllarca Eğitim almış İlahiyat Prf. leri bile anlaşamazken biz ne yapacaz bilmiyorum.

 • Avatar

  Alemdar Nov 6 2013 - 22:22 Reply

  bu siyah kopekler aklimi karistirmisdi ama yalan olduqunu oyrenmek iyi oldu :)

 • Avatar

  kutay Nov 8 2013 - 08:02 Reply

  helal olsun Allah sizden razı olsun çok güzel yazmışsınız ellerinize sağlık

 • Avatar

  ABİDE Mar 13 2014 - 12:41 Reply

  bu tür hadislere kanmayalım

 • Avatar

  ABİDE Mar 13 2014 - 12:43 Reply

  çok güzel allah sizden razı olsun işime yaradı

 • Avatar

  nursima Mar 24 2014 - 14:11 Reply

  Sen olmasaydin kainati yaratmazdim ya Resulullah. Hadisi sahihmidir.
  Kaynak: Acluni, Mūsned. Hakim , Mevahibül Ledünniye vs.
  Yardimci olabilirseniz sevinirim

  • Avatar

   Ali Jan 10 2015 - 16:31 Reply

   Hayır Nursima hanım o hadis sahih değildir, ayrıca da ağır şirk içerir. Hadis derinlemesine incelendiğinde Hristiyanların Hz. İsa inancına benzer bir manası olduğu ortaya çıkar. Hristiyanlar her şeyden önce Baba-oğul Allah ve kutsal ruhun olduğunu, daha sonra Allah’ın kainatı yarattığına inanırlar. Bu uydurma hadisden de benzer bir mana çıkıyor.

  • Avatar

   Bozkurt Memiş May 29 2015 - 16:01 Reply

   Hayır gardaşım peygamberde bizim gibi bir insan ve bizim gibi bir beşerdir. Allah (c.c.) herkesi eşit olarak yaratmıştır. Bu tür hadisler yanlıştır. Bu devirde Allah (c.c.) ve peygamberle iletişim edemediğimize göre rehberimiz sadece kur´andır. Kur´an okuyarak herşeyi anlayabilirsin gardaşım.

  • Avatar

   Ömer Oct 14 2018 - 08:25 Reply

   Sence sahih yada doğru olabilir mi ?

 • Avatar

  defne Mar 29 2014 - 07:48 Reply

  Çok güzel olmuş, bütün müminler adına size teşekkür ederim.Büyük bir hayır yaptınız. Herkes bunu okumalı. Karşılığı bulması dileğiyle yeni yazınızı, eğer yazarsanız, bekleyeceğim. iyi şanslar. Umarım bu güzel bilgiler hakkettiği değeri bulur.

 • Avatar

  ahmet Aug 21 2014 - 10:31 Reply

  Saol kardeş emeğine sağlık

 • Avatar

  Ahmet Oct 31 2014 - 11:47 Reply

  Bu toplumun neden bu hale geldiği şimdi anlıyoruz. Bunlara inandığımız için doğru Müslüman olamamışız. Müslüman müslümanı neden katlettiğini düşünün.

 • Avatar

  ismail bozdeveci Jan 11 2015 - 18:21 Reply

  Kur’an gercekten bize yeter…eski ummetlerin helak olmalarinin sebebi kendilerine indirilen ilahi kitabi okumayi birakip alimlerinin yazdigi sozde kitaplari okuyup sapitmalari sebebiyledir…kuran bize yeter …

 • Avatar

  Metin Jan 25 2015 - 18:53 Reply

  Bazen eş,dost,arkadaş oturuyoruz onlara diyorumki uydurma hadisler var bunlarda sözde islam alimi diye tanıtılan Buhari,Tirmizi v.s bunlardan geliyor söylüyorum anlatıyorum bir türlü jetonu düşüremiyorlar. İnsanlar aklını kullanmıyor.İhsan şenocak diyorki Buhari çökerse İslam çöker. Bu adam ve bunun gibi Cübbeli Ahmet , Nihat hatipoğlu gibi uydurma hadislere dayanarak din anlatan sözde din adamlarını dinliyorlar ve doğru söylüyor diyorlar.
  Bu arada evliya konusuna gelecem biraz beyin jimnastiği yapalım evliyalık babadan oğula gecermi? menzil tarikatında sistem böyle işliyor. diğer tarikatlar da da vekaletle yani bir insanın evliya olacağına hocası karar veriyor. insanlar biraz aklını kullanıp sistemin nasıl işlediğine baksa sorun çölülecek.

  • Avatar

   Ozcan Jan 28 2015 - 04:50 Reply

   Kuran cokerse Islam cokmuyor ama Buhari cokerse Islam cokuyormus. Bu kafayla neyi tartisabilirsin ki? Aslinda hersey Islamin ne olup ne olmadigi noktasini kavramaktan geciyor.

   Buhari cokerse islam coker diyenlerin Islam tasavvuru, hayatin en kucuk detayini bile Islamin belirledigi gibi bir on kabulden kaynaklaniyor. Halbuki Islamin direkleri ahlak, adalet ve baris. Bunlar cokerse Islam coker. Bu temel direklerin hic biri islam ulkesinde mevcut olmadigina gore, Islam zaten cokmustur, daha dogrusu Musluman dunya cokmus.

 • Avatar

  Ersin Güngördü Feb 11 2015 - 09:13 Reply

  Ellerinize sağlık ! Her yerde karşımıza çıkan, ve malesef ki bahsi geçen bu uydurma hadisler ve bunun gibi uydurma bir çok kafa karısıklıgı yaratmaya açık hadisler, dikkat edersek, buhari, resai, tirmizi, ebu davut gibi kişilerin hadisleri. Efendimiz 632 yılında vefat etmiştir. Bu isimler ise wikipedia dan da takip edebileceğimiz üzere 9. yüzyılda yaşamıştır. Yani yalancı peygamberin ortaya çıkıp kafa karışıklığı yaratılmaya çalışıldıgı dönemlerde.

  Siz de bilirsiniz ki, sürekli yalan söyleyen insan bir yerde ifşa olur. Ancak dogruların arasına yalanlar sıkıştırırsanız, hedeflediğiniz kafa karışıklığını başarmış olursunuz.

  Hz. Aişe anamızın 9 yaşında evlendiğine dair uydurma hadisler de, gösterilen kaynaklar da bu isimlerin ellerinden çıkma. Web sayfanızı özellikle bu isimleri ararken tesadüf eseri buldum. Allah razı olsun.

  Arkadaşlar lütfen bu linki yayalım..

 • Avatar

  MUSTAFA Apr 13 2015 - 13:11 Reply

  insan artık neye inanacağını gerçekten şaşrırır oluyo

 • Avatar

  Tümer Jun 23 2015 - 12:02 Reply

  Eline , yüreğine sağlık tamda istediğim gibi . Bunları okuduktan sonra aklıma “Eleysellahu bi kafin abdehu ?” ayeti kerimesi geldi. çok açık ve net bir şekilde” Allah, (cc) kuluna yetmezmi”

 • Avatar

  Ezgen Dec 15 2015 - 19:53 Reply

  Merhaba arkadaşlar. Tabikide kur’an’a inanmak gerek ama beni yanlış yargılamayın lütfen ben bir yorumumu söylücem size. Aslında hadislerdende doğrular var ama her biri değil mesela kuranda namaz geçiyor ve peygamberimiz bunla ilgili hadis söylemiş evet bu doğrudur. Ama kuranda olmayan bir şeyi biri kalkıp hadis yapıyorsa ben buna inanmayı tercih ediyorum çünkü doğrusunu Allah bilir kurandada geçmeyen şeyin hadisini yapıyorlar..

 • Avatar

  Gökhan Dec 28 2015 - 19:35 Reply

  Ezgen bey söylediğiniz şey iyi bir şey fakat bize emredilen şey hadis savunuculuğu yapmak değil ki. Bize kitaba sarılın diye emredilmiş din bir seçimdir kişilerin seçimleri değişiyor. Şimdi Kur’an-ı Kerim’de geçiyorsa bir söz neden onu tutalım da Kur’an-ı Kerim’i tutmamış olalım ya da neden ona bir ortak düşünmüş olalım. Tümü ile mantıksız bir durumdur bu bana göre. İslamiyet teslimiyettir eğer ki kişiler güvenmiyorsa kitabın eksiği olmadığına , açıklayıcılığına ,
  Yüce Allah’ın sözü olduğuna (…) ve kişilerden umuyorsa medet zaten kitabın içinde bunu söyleyen ayetlere inanmıyordur eğer ki BİLİYORSA bilmiyorsa başka, anlayamamış ise başka en doğrusunu Allah bilir.

 • Avatar

  Gökhan Jan 15 2016 - 09:55 Reply

  Ezgen bey Merhaba Allahın selamı üzerinize olsun unutmuşum karşılık vermeyi heyecanla ya da başka sebeplerden şimdi hatırladım. Arada bir bakarım öyle ben geçmişime düzeltecek bir şey var mı diye iyiki de bakmışım yoksa bir ayeti es geçecektim (selama selam ver +).

 • Avatar

  Rıdvan Köse Apr 21 2016 - 17:04 Reply

  “Peygamber, savaşta kadınların va çocukların öldürülmesinin bir sakıncası olmadığını söyledi” (Buhari, Cihad/146; Ebu Davud 113). Lütfen bunu düzeltin böyle bir hadis yok…yanlışı düzeltirken yanlış yapmayın.

 • Avatar

  Ersin Çoban Jun 26 2016 - 10:36 Reply

  Peygamberin sadece kitabi bilgisi yoktu. Ümmi bu anlama gelir. yoksa 40 yaşına kadar çobanlık yapmadı ticaretle de uğraştı. Eşi Haticenin kervanlarında ya da amcası Ebu Talibin kervanlarını Şama götürdüğü tarihi kaynaklarda geçer. Ticaretle uğraşan birinin kitabi bilgisi olmayabilir ancak okuma yazma hesaplama gibi ticari anlaşmalar gibi uğraşlarla geçim sağladığını göz önüne alırsak okuma yazması yok demek ”bence” hiç mantıklı değil.

 • Avatar

  Umeri Jul 15 2016 - 09:13 Reply

  Arkadaşlar ben bakıp teyit etmek istiyorum ama bulamıyorum… Yardımcı olun lütfen!
  Şu hadisin tam olarak aşağıda yazılanın tersi oduğunu gördüm.
  “Peygamber, savaşta kadınların va çocukların öldürülmesinin bir sakıncası olmadığını söyledi” (Buhari, Cihad/146; Ebu Davud 113)

 • Avatar

  Ayça Sep 15 2016 - 18:17 Reply

  Selamünaleyküm,

  Arkadaşlar, şifremi kaybettiğim için siteye girmeyi vs. bırakmıştım. Buraya da yıllar evvel yazmışım. Gençlik, toyluk zamanım. O dönemler elimden geldiğince üzerinde düşünmeye çalışsam da yazıp çizdiklerimi ben de eksiğim, hatalarım var doğal olarak. Bazı arkadaşlar bir iki hadisin nerede geçtiğini sormuş. O zamanlar yazımda geçen hadislerin her birinin mevcut hadis kitaplarında geçip geçmediğine dair denetlemesini yapmadım. Bundan dolayı can-ı gönülden özürlerimi sunarım. Hadisleri alıntıladığım yer, o zamanlar, güvendiğim bir kaynaktı. Arada hatalı hadisler geçmiş olabilir. Allah affetsin. Fakat düşüncem değişmedi elbette. Ben hadisleri tamamen reddetmiyorum. Aksine hadis okumayı severim zira peygamber demiş dememiş çok doğru sözler var. Elbette burada bahsettiğim nokta hadislerin, ayetin önüne geçmesine engel olmamız gerektiğidir.

  Hepiniz iyi kötü Kur’an okumuş, okuyan insanlarsınız. Orada peygamberimiz bizi (gelecekte) ne şekilde şikayet ediyor Yüce Allah’a? “Ümmetim Kur’an-ı terk etti!” Peygamber döneminde mi ümmet kuranı terk etti? Hayır, onun vefatından sonra olan bitenden bahsediyor. Eh ahir zamandayız. Herkes bu görüşte. Bu durumda son dönem ümmeti olarak bizden bahsediyor. Biz de değilsek kim bunlar yahu? Mezhepçilik ve hadisçilik aşkından vazgeçip Kur’an aşkına dönmemiz gerek. Kastım hadisler terk edilsin şeklinde değil, tekrar ediyorum. Kur’an süzgecinden geçirilsin ve doğru olanlar benimsensin.

  Geçen sene daha başıma geldi. Kur’an da recm yoktur, ayet açık seçik zinaya 100 sopa cezası veriyor diyorum ama karşımdaki kardeşim inatla evlilere recm vardır, peygamber uygulaması budur; hadis var bununla ilgili! diyor. Peygamber nasıl böyle yorumlamış? Neresinden çıkartmış Kur’an’ın diyorum, susuyor. Yani yoruma açık ayet var yoruma kapalı ayet var. Yoruma kapalı bir ayeti “ama hadis var!” diyerek itiraz edip hüküm içinden ayrı bir hüküm çıkartıyor! Yahu İsrailiyet bu, yahudilerde var bu diyorum hala savunuyor recmin varlığını. Yani ben ayet diyorum, o ise ama hadis! diyor… Yani hadisin geçerliliğini Kur’an ile sınayacağımıza ayetin sınırlarını hadisle sınar olmuşuz. Utanmasak bu ayeti doğrulayan hadis var mı? diye sormaya başlayacağız. Allah hepimizi affetsin ve ıslah etsin.

  • Avatar

   Mahmut Feb 3 2017 - 21:38 Reply

   Arkadaşlar şu sureleri okuyun HADİS varmı yokmu görün

   Enam suresi
   6.156.(Onu size indirdik ki:) “Kitap, sadece bizden önceki iki topluluğa (yahudi ve hıristiyanlara) indirildi; biz ise, onların okumasından habersizdik (o kitapları okuyamıyor ve dillerini anlayamıyorduk)” demeyesiniz.
   6.157. Yahut: “Eğer bize kitap indirilseydi, biz onlardan daha çok doğru yolda olurduk”, demeyesiniz. İşte size de Rabbinizden açık delil, hidayet ve rahmet geldi. Allah’ın âyetlerini yalanlayıp, onlardan yüz çevirenden daha zalim kim olabilir? Âyetlerimizden yüz çevirenleri, yüz çevirmeleri sebebiyle azabın en kötüsüyle cezalandıracağız.
   6.158.(İnanmak için) ille meleklerin gelmesini, yahut Rabbinin gelmesini, ya da Rabbinin bazı âyetlerinin gelmesini mi bekliyorlar? Ama Rabbinin (azab) işaretlerinin geldiği gün, daha önce iman etmemiş, yahut imanında bir hayır kazanmamış kimseye, artık inanması bir fayda sağlamaz. De ki: “Bekleyin; biz de beklemekteyiz.”
   Hakka suresi 69

   69.40. Kuşkusuz Kur’ân, şerefli bir peygamberin (Allah’tan) getirdiği sözdür. 69.41. O bir şair sözü değildir, siz çok az inanıyorsunuz.
   69.42. Bir kâhin sözü de değildir, ne de az düşünüyorsunuz!
   69.43. O, âlemlerin Rabbi tarafından indirilmedir.
   69.44. O, bize isnâden bazı sözler uydurmaya kalkışsaydı,
   69.45. Elbette biz onu bundan dolayı kuvvetle yakalardık.
   69.46. Sonra da onun şah damarını keser atardık.
   69.47. O vakit sizden hiçbiriniz ona siper de olamazdınız.
   69.48. O hiç kuşkusuz, takva sahipleri için unutulmayacak bir öğüttür.
   69.49. Bununla beraber biz biliyoruz ki sizden inanmayanlar var.
   69.50. Kuşkusuz bu Kur’ân kafirler için bir pişmanlık vesilesidir.
   69.51. Gerçekten o, şüphe götürmez bir bilgidir.
   69.52. O halde, haydi tesbih et Rabbinin yüce ismiyle

   Hadisle ilgili ayetler

   Bu Kuran uydurulacak bir hadis (söz) değildir. Aksine o önündekini tasdikleyici, her şeyi detaylandıncıdır. İnanan bir topluluk için kılavuz ve rahmettir.

   12-Yusuf Suresi 111

   Şimdi sen bu hadise (söze) inanmazlarsa, belki de arkalarından kendini eritircesine üzüleceksin.

   18-Kehf Suresi 6

   İşte bunlar, Allah’ın ayetleridir ki onları sana gerçek olarak okuyoruz. Hal böyleyken Allah’tan ve ayetlerinden sonra hangi hadise inanıyorlar?

   45-Casiye Suresi 6

   Kimin hadisi (sözü) Allah’tan daha doğru olabilir?

   4-Nisa Suresi 87

   Eğer doğru sözlüler iseler onun benzeri bir hadis getirsinler.

   52-Tur Suresi 34

   İnsanlardan öyleleri vardır ki, Allah yolundan bilgisizce saptırmak ve o yolu oyalanma aracı yapmak için hadis eğlencesi satın alırlar. İşte böylelerine rezil edici bir azap vardır.

   31-Lokman Suresi 6

   Ey inananlar, yemeğe çağrılmadan Peygamber’in evlerine girmeyiniz… Yemeği yiyince dağılın, bir hadise dalmayın. Böyle davranmanız Peygamber’i rahatsız eder.

   33-Ahzab Suresi 53

   Hani Peygamber eşlerinden birine gizli bir hadis söylemişti. Derken o bunu haber verdi. Ayllah da ona bunu açığa vurunca, o da bir kısmını açıklamış bir kısmından vazgeçmişti.

   Bakara suresi 159-160-161. 2.159. İndirdiğimiz apaçık delilleri ve hidayetin kendisi olan âyetleri insanlar için biz kitapta açıkladıktan sonra gizleyenler var ya mutlaka onlara Allah lanet eder. Lanet edebilecek olanlar da lanet ederler.
   2.160. Ancak tevbe edip halini düzelterek gerçeği söyleyenler başka. İşte onları ben bağışlarım. Ben çok merhamet ediciyim, tevbeleri çokça kabul ederim.
   2.161. Ama âyetlerimizi inkar etmiş ve kâfir olarak can vermiş olanlara gelince, işte Allah’ın laneti, meleklerin laneti ve insanların laneti hep onların üzerine olsun. Ali imran suresi 78.ayet. 3.78. Kitap ehlinden öyle bir güruh da vardır ki, siz onu kitaptan sanasınız diye, dillerini kitaba doğru eğip bükerler. Halbuki o, kitaptan değildir. “Bu, Allah katındandır.” derler; oysa o, Allah katından değildir. Allah’a karşı, kendileri bilip dururken, yalan söylerler.

   Nahıl suresi 16.64.(Ey Resulüm!) Biz, sana bu kitabı (Kur’ânı) sırf hakkında ihtilafa düştükleri şeyi insanlara açıklaman için ve iman edecek topluma bir hidayet, bir rahmet olsun diye indirdik.
   Araf 205: Kendi kendine, yalvararak ve ürpererek, yüksek olmayan bir sesle SABAH AKŞAM Rabbini an. Gafillerden olma

   Hut 114: (Ey Muhammed!) GÜNDÜZÜN İKİ TARAFINDA VE GECENİN GÜNDÜZE YAKIN VAKİTLERİNDE NAMAZ KIL. Çünkü iyilikler kötülükleri giderir. Bu, öğüt alanlar için bir öğüttür
   İsra 78: Gündüzün güneş dönüp, gecenin karanlığı bastırıncaya kadar (belli vakitlerde) namaz kıl; bir de sabah namazını. Çünkü sabah namazı şahitlidir

   Kehf suresi 6
   İşte bunlar, Allah’ın ayetleridir ki onları sana gerçek olarak okuyoruz. Hal böyleyken Allah’tan ve ayetlerinden sonra hangi hadise inanıyorlar

   Maide suresi 5.6.
   Ey iman edenler! Namaz kılmaya kalktığınız zaman, yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın. Başlarınızı meshedin, iki topuğa kadar da ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünüp iseniz temizlenin. Hasta iseniz, yahut yolculukta iseniz, yahut biriniz abdest bozmaktan gelmişse yahut kadınlara dokunmuşsanız, su da bulamamışsanız, temiz bir toprağa teyemmüm edin. Bunun için de yüzlerinizi ve ellerinizi o toprakla meshedin. Allah size bir güçlük çıkarmak istemiyor, fakat sizi temizlemek ve şükredesiniz diye de üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor.
   Araf suresi 6
   Elbette kendilerine peygamber gönderilen kimseleri de, gönderilen peygamberleri de mutlaka sorguya çekeceğiz!

   Nahl suresi 89
   16.89. Biz o gün, her ümmet içinde, kendilerinden kendi üzerlerine bir şahit göndereceğiz. Seni de onların üzerine şahit getireceğiz. Bu kitabı da, her şeyi açıklayan ve müslümanlara doğruyu gösteren bir rehber, bir rahmet kaynağı ve bir müjdeleyici olarak indirdik.

   Ali imran suresi 3.78.
   Kitap ehlinden öyle bir güruh da vardır ki, siz onu kitaptan sanasınız diye, dillerini kitaba doğru eğip bükerler. Halbuki o, kitaptan değildir. “Bu, Allah katındandır.” derler; oysa o, Allah katından değildir. Allah’a karşı, kendileri bilip dururken, yalan söylerler.

   Embiya suresi 21.34.
   Ey Muhammed! Senden önce de hiçbir insanı ölümsüz kılmadık, sen ölürsün
   de onlar baki kalır mı? Senin ölmenle rahata kavuşacaklarını mı sanıyorlar?

   Hac suresi 22.8.
   İnsanlardan kimi de vardır ki ne bir bilgiye, ne bir delile, ne de aydınlatıcı bir kitaba dayanmaksızın Allah hakkında tartışır.

   Hac suresi 22.9.
   Allah yolundan şaşırtmak (saptırmak) için büyüklük taslayarak (tartışır). Dünyada ona bir rezillik vardır. Kıyamet gününde ise ona cehennem azabını tattıracağız 22.10. Ona “Bunlar, senin ellerinle kazandığın günahlar sebebiyledir” denir. Şüphesiz
   Allah kullarına zulmeden değildir.

   Hac suresi
   22.51.Âyetlerimizi tartışarak bozmaya uğraşanlara gelince, işte onlar cehennemliktirler. Böyle de ve temennilere uyma.Hac suresi

   Hakka suresi 69.40.
   Kuşkusuz Kur’ân, şerefli bir peygamberin (Allah’tan) getirdiği sözdür. 69.41. O bir şair sözü değildir, siz çok az inanıyorsunuz.
   69.42. Bir kâhin sözü de değildir, ne de az düşünüyorsunuz!
   69.43. O, âlemlerin Rabbi tarafından indirilmedir.
   69.44. O, bize isnâden bazı sözler uydurmaya kalkışsaydı,
   69.45. Elbette biz onu bundan dolayı kuvvetle yakalardık.
   69.46. Sonra da onun şah damarını keser atardık.

 • Avatar

  Emre kurtcu Nov 10 2017 - 08:45 Reply

  Cuma da sunneti seniyye ve Kuran’a tabi olmalıyız dendi geçen hafta 3 Kasım 2017 hutbesi hutbeler bozuluyor 2 tane ayet 10 tane hadis kaynağı veriliyor.Gitmemek hükmü sonuç doğurur mu bu durumda biraz kafa karıştırıcı.Mescitler Allahindir tarikat ve cemaatlesmelerin değil

 • Avatar

  Sıla Jan 1 2018 - 15:46 Reply

  Allah razı olsun, çok güzel yazmışsınız.

 • Avatar

  ali Jan 14 2018 - 12:43 Reply

  buharinin kitaplarına niçin güveniyorlar anlamıyorum.buhari imamı azama kafir diyecek kadar ileri gitmiştir. kaynak yaşar nuri öztürk imamı azam

 • Avatar

  Orhan Feb 6 2019 - 10:21 Reply

  Lokman 5 6 da hadis/lf eğlencesi diye çeviri yok.lğtden düzelttim.

 • Avatar

  Ayşenur Korkut Dec 5 2019 - 19:59 Reply

  Çok değerli kardeşlerim çok Zor durumdayım lütfen yardım edin.islami araştırmaya başladım dinden çıktım.isyandoluyum.ben cahil ama Allah i çok seven Bir bayandim.biraz araştırma yaptım daha doğrusu bazı hocaları dinledim sapittim.Aslinda Allah kadına değer vermiyormus.kadini muhatap bile almiyormus Kuran’da.alsa bile uzaktan ve mesafeli kitaplar varmış.hadislerde şeytandan farksız bir profil var.yalvaririm yardım edin gerçek neyse bileyim Yok hakikat buysa teselli babında bazı şeyleri gizlemeyin nolur yardım edin

  • Avatar

   Dini Yazilar Dec 8 2019 - 18:31 Reply

   Ayşenur Hanım, istanbul Yayınevi’nden çıkan “Uydurulan Din ve Kuran’daki Din”, “İslam ve Kadın”, “Allah’a Öğretilen Din”,”İslam ne değildir” kitaplarını okumanızı tavsiye ederiz. Bunlarla birlikte Kuran meali de kesinlikle okumanız lazım.

 • Avatar

  Ayşe Korkut Dec 9 2019 - 11:01 Reply

  Allah sizlerden razı olsun.bir an evvel sözünü ettiğiniz kitapları alicam.ote yandan sizlerden hak helallik istiyorum.yilllarca belli tarikatların etkisiyle sizlere dinden çıkmış zümre diyordum.arastirip öğrenmek yerine dinimi hocalardan öğreniyodum.inlara karşı gelmekten söylediklerini yargilamaktan çok korkardim.ancak bazı şeyleri oldum olası kabul edemiyordum .ama hep bastiriyordum.tarikate girdikten ve ehli sünnet olduğunu iddia eden hocaları dinleyip amel ettikten SONRA içimde tam Bir kaos oluştu.kime inanıp kime kulluk edeceğimi karıştırdım.durumumu anlatınca bana tam teslim olmadığımı liyakat siz olduğumu söylediler.Hadi kusuru kendimde görüp konuyu kapattım.Sira Allah tanımına geldi bu sefer de kendisiyle çelişen bi dediği bi dediğini tutmayan Allah profili olustu.kuranda kullarım eşittir diyor ama cehennem ayetlerinde erkeklerle eşit olan kadınlar Cennet ayetlerinde huriler konusuyla Bir anda tanım dışı kalıyorlar.. hadislerde de tam tersi cehennem ve kadın ilişkisi müthiş safhada.. İslâm karincayi bile ezmez diye anlatılır lakin Nisa 34 de ucu açık bir şekilde erkeğe vurabilirsin diyor.sinirsiz cariye sınırsız huri derken kim inanacak kadının erkek için yaratılmadigina.. işte bu hezeyanları beni çıldırttı.Allaha isyan ettim.icim kin ve nefret doldu.derdimi açınca bana feminist dediler.teslim olamamışsin dediler iblis gibi olmakla korkuttular.en nihayetinde bende dedim ki eğer siz doğru sözlü iseniz o halde iblis hakliymis.tabi iş inkar etmekle kalmıyor.fitratim inançsız yaşamaya müsait olmadığı için hep bi çıkış aradım.yillarca sovdugum İslamoğlu okuyan ve taslaman gibi hocaları dinleyince sanki birileri yanan vücuduma serin sular döküp atesimi sonduruyordu.onlari dinlerken ağlayıp Allah tan özür diliyordum.bu çok tuhafti oysa bu hocalar delaletteydi öyle anlatılıyordu nasıl oluyordu da bu insanlar vesilesiyle Allah’a donup af diliyordum.iste bu durumum bile aslında kimlerin delalette olduğunu çok açık bir şekilde gösteriyordu.cunku ben onlara canı gönülden bağlı biriydim on yargim falan yoktu buna rağmen saptirdilar.hani kendilerini eleştirenlere karşı cenah mantığı diyorlar oysa ben karşı cenah da değildim.gonulden bagliydim ona sonuç ortada.bu siteyi takip ediyorum her şeyi okuyor imanimi tazeliyorum.yardim istemem ise kafamın karışık olmasından kaynakliydi.Acaba kim haklı diye şüpheye düştügum için yardım istedim.hamdolsun zihnim daha berrak.Rabbim sizlerden razı olsun iyiki varsınız söylediklerim yalansa Allah’ın laneti üzerime olsun…

Leave a reply

Name (required)

Website