Her Anne Babaya İtaat Edilmeli mi?

Her Anne Babaya İtaat Edilmeli mi?

Çocuklarından ilgi görmeyen, yaşlı oldukları için adeta ölmeleri beklenen ve bir yerlere terk edilen çok fazla anne baba var. Özellikle huzur evlerindeki yaşlı insanlar, çocuklarını yıllardır görmediklerini, kendilerini ziyarete gelmediklerini, huzurevi olmasa ne yapacaklarını bilemeyeceklerini anlatırlar. Yalnız olduklarını, ancak huzurevindeki diğer yaşlılarla arkadaşlık ettiklerini söylerler. Birçoğu da çocuklarının yalnızca arada bir telefonla arayarak hal hatır sorduklarından, ancak ziyarete hiç gelmediklerinden şikayetçidir.

Kur’an’da anne babaya nasıl davranılması gerektiği detaylı açıklanır. Güzel ahlaklı, muhterem anne ve babaların el üstünde tutulması gerektiği, özellikle yaşlandıklarında anne ve babayı yük olarak görmenin, onlara “öf” demenin Müslüman ahlakına uygun olmayacağı haber verilir.

Evde yaşlı dedelerin, anneannelerin, babaannelerin olması büyük bir nimet ve güzelliktir. Yaşlı ve ihtiyaç içinde olan aile bireylerini şefkat kanatlarını gererek korumak çok önemlidir. Onlara sahip çıkmamanın ya da bir an önce ölmelerini beklemenin insanlığa sığmadığı açıktır.

İnananların özendiği ve örnek aldığı insanlar, Allah’ın peygamberleridir. Kazanmaya çalıştıkları ahlak da yine onların yaşadığı üstün ahlaktır. Güzel ahlakı samimiyetle yaşamaya çalışan insan akıllıdır; basit insanlara ve basit davranışlara özenmez. Amacı Rabb’inin hoşnutluğudur.

Bu ahlak, merhameti, şefkati, bağışlayıcı ve mütevazı olmayı, sabrı gerektirir. Anne ve babaya olan itaat ve saygının önemini Kur’an,

“Rabbin, O’ndan başkasına kulluk etmemenizi ve anne-babaya iyilikle-davranmayı emretti. Şayet onlardan biri veya ikisi senin yanında yaşlılığa ulaşırsa, onlara: “Öf” bile deme ve onları azarlama; onlara güzel söz söyle. Onlara acıyarak alçakgönüllülük kanadını ger ve de ki: “Rabbim, onlar beni küçükken nasıl terbiye ettilerse Sen de onları esirge.”
(İsra Suresi, 23-24)

ayetiyle haber verir.

Mazlum, kendi halinde olan anneye babaya karşı derin bir koruma hissi, derin bir sevgi ve şefkat beslenir. Hıristiyan da olsa anne baba, Musevi de olsa hatta kumarbaz ya da alkolik bile olsa çocuklarının inancına, dinini yaşamasına karışmıyorlarsa, onlara saygı gösterilir, korunup kollanır, yardımcı olunur, güzel davranılır.

Ancak anne baba Allah’a karşı isyan içindeyse, Kuran’a ve İslam’a muhalif davranıyorsa ya da çocuklarını ibadetten engelliyorsa, Kur’an onlara itaati yasaklar. Müslüman çocuk ya da genç, dine düşman olan, ahlak dışı yaşayan, çocuklarını da kendi gibi olmaya yönlendirmeye çalışan anne babayla beraber yaşayamaz. “Her ne olursa olsun anne babadır, terk edilmez” düşüncesi yanlıştır. Ancak inancına saygı gösteriliyorsa çocuk evinde onlarla yaşayabilir. Kur’an bu konuyu bazı kıssalarında detaylı açıklar; Kehf Ehli, Hz. İbrahim (as) gibi imanlı gençlerin hayatlarından örnekler verir.

Anne babaya karşı gelmemek, merhametli ve yumuşak huylu olmak hem Allah’ın sevgisini kazandırır, hem de huzurlu olmayı sağlar. Kalbi Allah aşkı ile dolu anne baba büyük nimettir. Bizi nasıl korudularsa, biz de onlara karşı sabırlı, alçakgönüllü, cömert, özverili olduğumuzda, Allah’ın nimetlerini yayacağına, bizi daha çok seveceğine ve dost edineceğine olan umudumuz artacaktır.

Süheyl Okur


About the Author
Author

suheylokur

Comments (3)
 • Avatar

  ugur Jan 17 2012 - 11:04 Reply

  selam ne güzel anlatmışsın katılıyorum bu kadar saygı ve sevgiyi kazanmak için bir şeylerde yapmamız gerektiğine inanıyorum nasıl iyi ebebeyn olunur bunun cevabını öğrene bileceğin diyanetin bir kitabı varmı ama liseli çocukları ümreye götürmek için uğraşır çocuklar tatilde camiye gitsin diye hediye dağıtırlar ama ALLAHIN onlara verdiği vazifeyi yapmazlar maaşları verene hizmet ederler. hürmete sevgiye layık ola bilmek için önce iyi bir ana baba olalım

 • Avatar

  selma Jan 19 2012 - 16:10 Reply

  Yazınızda yer alan ““Her ne olursa olsun anne babadır, terk edilmez” düşüncesi yanlıştır. ” savına katılmıyorum.bizlerin anne ve babamızı seçme şansı yoktur.onları terbiye etme şansı da.. onlar bizim için birer imtahandır diye düşünüyorum. İsra suresinde de anne-baba için iyi-kötü ayrımı yoktur.

 • Avatar

  burhan Oct 20 2014 - 20:02 Reply

  İtaat ve saygı kavramlarını ayırmak lazım.Bizim dini veya sosyal görüşümüzle çelişiyor diye annemize babamıza saygı göstermemezlik veya yaşlanıp bize muhtaç olduklarında yüz çevirmek uygun bir davranış değildir diye düşünüyorum.

Leave a reply

Name (required)

Website