Rabbimizin Sorular Sormasındaki Amaç

Kuran’da Yaratıcımızın kullarına sorular sorduğunu görmekteyiz. Bundan dolayı bazı insanlar “Allah zaten herşeyi bilmiyor mu, neden soruyor?” şeklinde itirazlar dile getiriyor.

Yüce Rabbimiz elbette herşeyi biliyor. Hatta gelecekte olacakları bile…

Soru sormasının nedeni öğrenmek değil, kullarına hakettiklerini vermek ve yaşatmaktır.

Bir soru illa ki öğrenmek için sorulmaz.

1- O kişiye hakettiği bir deneyimi yaşatmak için de sorulur.

2- İfadeyi güçlendirmek, düşündürmek, mesaj vermek vb. amaçlar için de sorular sorulur.

Bu bir yana, Allah zaten bu 2 günlük özet imtihan hayatında bizlere hakettiklerimizi yaşattırıp, bizi kendimizle yüzleştiriyor. Ahiret hayatının kendisi böyle “sonucu Allah tarafından bilinen sorular” üzerine kurulu.Dünya yaşantısı bu doğrultuda zaten. Çünkü zaten yüce Rabbimiz, biz bu dünyada sonsuza dek yaşasaydık ne yapacağımızı gayet iyi biliyor ve bunu özetleyen 2 günlük örnek bir imtihan hayatı yaşatıyor. “Kader ve Özgür İrede” başlıklı çalışmamda bunun çözümlemesini ayetler ışığında yapmıştım.

Bakara 260
Hani İbrahim de şöyle yakarmıştı: “Rabbim, göster bana, nasıl diriltiyorsun ölüleri?” “İnanmadın mı?” diye sordu. “İnandım, dedi, ancak kalbimin tatmin olması için …” Allah dedi ki: “Kuşlardan dört tane al, onları kendine ısındırıp alıştır. Sonra her dağın üstüne onlardan bir parça koy. Sonra da onları çağır. Koşarak sana geleceklerdir. Bil ki Allah Azîz’dir, Hakîm’dir.

Tüm bunlar insanları gerçeklerle ve kendileriyle yüzleştirme planına hizmet eden deneyimler. Ve sorular da bunun bir parçası. Bu sayede ahirette itiraz hakkın da kalmıyor.

A’raf Suresi
12 Allah buyurdu: “Sana emrettiğimde secde etmeni engelleyen neydi?” İblis dedi: “Ben ondan hayırlıyım. Beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın.”

Burada yine Rabbimiz yarattığı varlığa hakettiği deneyimi yaşatıyor.

İblis’in kötülerden olduğunu biliyordu ve bunun açığa çıkması gerekiyordu. Ne söylenirse yapıyordu bugüne kadar İblis ama Adem’e secde şıkkını karşısına çıkartırsa bunu yapmayacağını bildiğinden Allah, bu imtihanı karşısına çıkarttı.

Yani kalbindeki kötülükle yüzleştirilip aleyhinde gerekli delil açığa çıkarılmış oldu.

İblis de olayın hemen devamında tuzağa düşürüldüğünü anlıyor ve şöyle diyor:

16. Dedi: “Beni azdırmana yemin ederim ki, onları saptırmak için senin dosdoğru yolun üzerine kurulacağım.”

İblis “beni azdırmana karşılık” derken işte bu tuzağa düşürülmekten bahsediyor. Çünkü İblis’in özgür iradeyle neyi yapmayacağını ve nerde gerçek yüzünü göstereceğini iyi bildiğinden Allah, bu İblis’in kötülüğünü sergileyeceği imtihanı karşısına çıkartıp zalimliğini sergilemesini sağladı.

Kısacası Rabbimiz burada aslında yine sorusunu birşey öğrenmek için değil, tam tersine birşey öğretmek ve deneyimletmek için soruyor. Yani hakettiğine kavuşturuyor…

Sebe-
40. Hepsini topladığı gün meleklere, ‘Şunlar mı size tapıyordu?’ der.
41. Dediler ki, ‘Sen yücesin, velimiz (dostumuz) onlar değil, Sensin. Hayır, onlar cinlere tapıyorlardı. Çokları onlara inanıyordu.’

İşte yine burada da aslında Allah bilmediği birşeyi sormuyor, zaten en iyi O biliyor.

Yine Kullarına hakettikleri deneyimi yaşatıyor.

Ayrıca bu ayetlerde cinlerin-şeytanların nasıl melek , ruh vs. kılığında insanları saptırdığını da anlatmakta, insanları bu oyunlara karşı uyarmakta.

Maide Suresi
116 Allah şunu da söyledi: “Ey Meryem oğlu İsa! Allah’ın yanında beni ve annemi de iki tanrı olarak kabul edin diye insanlara sen mi söyledin?” İsa dedi: “Hâşâ! Tespih ederim seni. Hakkım olmayan bir şeyi söylemek benim haddime değildir. Eğer onu söylemişsem sen onu elbette bilirsin. Sen benim içimde olanı bilirsin ama ben senin zatında olanı bilmem. Çünkü sen, evet sen, gaybları çok iyi bilensin!”

Yine aynı şekilde Rabbimiz İsa’ya merak amaçlı sormuyor, cevabı bildiği gibi, İsa’nın ne cevap vereceğini de kelimesi kelimesine zaten biliyor.

Ayrıca Yaratacımızın ifadeyi güçlendirmek, kullarını düşündürmek amaçlı sorduğu sorulara örnekler:

ENBİYÂ
(30) İnkar edenler, göklerle yer bitişikken, bizim onları ayırdığımızı ve diri olan her şeyi sudan meydana getirdiğimizi görmediler mi? Hâlâ inanmayacaklar mı?

FATIR SURESİ
27. ALLAH`ın gökten bir su indirdiğini görmedin mi? Onunla çeşitli renklerde ürünler çıkarırız. Hatta dağlarda bile beyaz, kırmızı veya rengarenk katmanlar vardır. Bazı yollar ise siyahtır.
28. Aynı şekilde, insanlar, hayvanlar, çiftlik hayvanları da çeşitli renklerdedir. Bundan dolayıdır ki kulları arasında ALLAH`ı gereği gibi sayanlar bilim adamlarıdır. ALLAH Üstündür, Bağışlayandır

TUR SURESİ
35. yoksa onlar hiçbir şeysiz mi yaratıldılar? yoksa bizzat kendileri mi yaratıcıdır?
36. yoksa gökleri ve yeri onlar mı yarattı? Hayır, onlar gerekli bilgiye ulaşamıyorlar!
37. yoksa Rabbinin hazineleri onların yanında mı? yoksa güç ve egemenlik sahibi onlar mı?

***

Dediğim gibi, yüce Rabbimizin bu dünyada bizleri imtihan etmesi de aslında O’nun açısından sonucu bilinen bir “kulları kendileriyle yüzleştirmedir”. Bu sayede hem kulların ahirette itiraz hakkı kalmıyor, hem de bazı küçük ceza ve mükafatları daha bu dünyada tatmış oluyorlar.

Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için ayrıca “kader ve özgür irade” başlıklı çalışmama da göz atabilirsiniz.

http://emre1974tr.blogspot.com/2011/07/kader-ve-ozgur-irade.html

Selam ve sevgiler


About the Author
Author

Emre_1974tr

Comments (1)
 • Avatar

  ugur Feb 3 2012 - 08:40 Reply

  evlenmeyi teşfik eden ayetlerde evlenın ben sizi birbirinize ısındıracağım diyor
  evleniyorsunuz sonra ayrılıyorsunuz çocuk çocuk perişan tinerci filan oluyor ALLAH bunun kurallarını koymuş bunların olacağını biliyor bu olay binlerce kişinin başına gelebilecekken
  bir kaç kişinin başına geliyor yoksa tanrı bütün yolları deniyor çoğunluk kurtuluyormu MUSA kıssalarını oku bir sürü mucize anlatılıyor denizi geçiyorlar daha 41 gün olmadan puta tapıyorlar bir kısmı doğru yolu buluyor bıldırcın yumurtası kutred helvası veriyor bir müddet sonra soğan sarmısak istiyorlar yine içlerinden şükredenler var binlerce peygamber geldiğini söylüyor kuran tamamını düşün insanı tekamülüne erdirmek için tanrı sabırla uğraşıyor meryem oğlu isa ayetini kullanmışsın tanrı üç asır tek tanrıya inandıklarını isayı peygamber olarak gördüklerini 300yılda alanya konseyinde üçlemenin kabul edildiğini biliyordu başka türlüde ifade edebilirdi kuran ümmi bir peygambere cahil bir topluma indirilmiştir onları anlaya bileceği bir dille anlatılmış bizim anlayamayacağımız kadarda derin bu kadar gelişmiş teknolijiye rahmen yaşanan yada görülene göre yorumlumak ne kadar doğrudur müslüman,hıristiyan.ateist ,budist toplumda doğanlar
  aynı imtihandanmı geçeçek yoksa yanlız müslümanlarmı cennete girecek senedin varmı
  kuranda hıristiyan ve museviler için geçiyor ayetlerde tamam ALLAH benim nasıl düşüne ceğimi nelere kadir olduğumu önceden biliyor bazen cesaretimi kırarak bazen başka şeyleri görmemi sağlayarak bazende ayağımı kaydırarak günahtan uzak tutuyor hayrı şerri ALLAH bilir tövbe etmemi bekliyor hayır işlememi dua etmemi ihtiyacımı varki istiyor çünkü yaradırken beni ona muhtaç yarattı karşılığında cenneti bahşetti dünyada bir sürü kötü olaylar yaşana bilinir bun lar lev-hi mahfuzda yazılıdır oyunun kuralı ama bunlar önçeden bilinmez yaşanmaması için tanrı cok mücadele eder bizim çahilliğimizden inatçılığımızdan başımıza gelir ayettede yazıyor ALLAH GÜZELLİKLER BAHŞEDER KULUNA BAŞINA GELEN MUSİBETLER KENDİ ESERİMİZDİR kuran ayetlerinde kadere imandan bahsedilmezken ısrarla bu konunun üzerine gidiyorsun cennetten bahset ölümsüzlük yurdu nasıl bir yer kuranda anlatılan gibimi yoksa idrak edebilmemiz için öylemi anlatılmış orada şeytan olmayacak bu dünyadaki gibi yaşam yok her gün kudret helvası bıldırcın yumurtası olupta üç gün sonra isyan etmeyelim yahudiler gibi bu sorulara cevap veri
  lemiyor Havvanın yaradılışı sır kainatın yaradılışı bilinmiyor bunlara cevap verildiğinde gerçekler ortaya cıkacak ALLAH nasip edinçe sırası var sinema filmi gibi değil bilgisayar oyunu gibi düşün dünya hayatı bir oyundeğilmi oyunu yapan tanrı her şeyi biliyor ama hamle yapmayı sana bırakmış ister yüz puanla bitirirsin ister on puanla şu islam ülkelerinin haline bak sebebi kader inançıyla uyutulmaları kadının on çocuğu olmuş sekisi ölmüş kader nazar toprak sevmiş dünyalar güzeli çocuklar hepatit b taşıyıcısı çocukların kanları değişse yaşayacaklardı bilinmiyordu kadermi cehaletmi kader dersen böyle yerinde sayarsın ALLAHA katındaki kitapta her şey yazılı okuyanlar aya gidiyor okuyamayanlar kuranda yazıyordu bak diyorlar

Leave a reply

Name (required)

Website