Allah’ın Sınırlarını Gözeterek Deniz Keyfi…

Allah’ın Sınırlarını Gözeterek Deniz Keyfi…

Sosyal çevrenin, toplum içinde zaman içinde üretilen baskın fikirlerin üzerimizdeki etkisini yok saymak imkansız. Hepimiz zaman zaman son derece saçma ve anlamsız da olsa sosyal değerlere, öğretilegeldiğimiz normlara uymak zorunda hissediyoruz kendimizi. Daha acısı bazen bunlar Allah’ın değerleri ile çatışıyor ve kimimiz halen sosyal değerleri reddetmekte zorlanıyor.

Yaz sezonunu geride bırakıyorken, aklımdaki örnek hanımlar için sosyal bir dayatma olan mayo/bikini ile denize girme meselesi. Bu öylesine yerleşmiş ki hiç kimse bir an olsun üzerine düşünmüyor bile. Sanki insanoğlu var olduğundan beri bikini varmış da deniz kenarındakiler hep bu kıyafeti tercih ederlermiş gibi. Halbuki anneannelerinize sorun hem de denize girenlerine, nasıl bir kıyafet tercih ediyorlarmış denize girerken. Yok yok öyle elbise ile girenlerden falan bahsetmiyorum gerçekten deniz kenarına tatil için gidip denize girenlere sorun. Ben anneanneme sordum, kendi diktirdikleri, altı şort gibi uzun, üstü bir bluz kadar kapalı mayoları giyiyorlarmış.

Zaten günümüz insanı da bir an durup düşünse, şöyle plajda etrafına bir baksa durumun garipliğini anlayacak, bu kıyafetin normal şartlarda insan içinde giyilmesi mümkün olmayan bir şey olduğunu görecek. Bir çoğumuzun iç çamaşırı takımlarından bile daha açık olan bu kıyafetle dışarı çıkmayı, bu kıyafetlerle insan içinde oturup konuşup, yemeyi, içmeyi normal sayacağını sanmıyorum.

Ama biliyorum hiç durup düşünmeyince normal gibi geliyor insana çünkü ne de olsa normal aslında “çok kişinin yaptığı” demek değil mi bizler için. İyi de herkes yapınca bir şey doğru olmaz. Müminler olarak bizler yaptığımız her hareketi Allah’ın koyduğu sınırlar çerçevesinde düşünmeli ve sorgulamalıyız.

Siz bakmayın benim şimdi böyle kendimden emin, büyük büyük konuştuğuma. Daha birkaç sene önce ben de hiç düşünmeden bikinimi giyip plaja gidiyor, uzun uzun güneşleniyordum. Sonra Kuran okudukça Allah’ın kapanma sınırlarını keşfettikçe, şehirde uyguladığım bu kuralları deniz kıyısında da uygulamam gerektiğini anlayınca bir an durup düşündüm. Şimdi ne yapacaktım?

Allah’ın mümin kadınlardan istediği kapanmanın sınırları Kuran’da (aşağıya alıntıladığım ayetlerde) açıkça ifade edilmiş. (Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için şu linki ziyaret edebilirsiniz: http://www.kurandakidin.com/2011/10/22-basortusu-ve-kapanma-2/)

 

Ey ademoğulları! Size avret yerlerinizi örtecek giysi ve süs kıyafeti indirdik.
(7- Araf Suresi 26)

Mümin kadınlara da söyle: Bakışları ölçülü olsun ve cinsel organlarını korusunlar. Süslerini, kendiliğinden görünenler hariç açmasınlar. Örtülerini yaka açıklarına koysunlar. Süslerini şu kişilerden başkasına göstermesinler: Kocaları, yahut babaları, yahut kocalarının babaları, yahut oğulları, yahut kocalarının oğulları, yahut kardeşleri, yahut kardeşlerinin oğulları, yahut kendi kadınları, yahut ellerinin altında bulunanlar, yahut kadına ihtiyaç duymaz olmuş erkeklerden kendilerinin hizmetinde bulunanlar, yahut kadınların mahrem yerlerini henüz anlayacak yaşa gelmemiş çocuklar. Gizledikleri süsleri bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey müminler, hepiniz topluca Allah’a tövbe edin ki kurtuluşa erebilesiniz.
(24- Nur Suresi 31)

 

Oysa çevremize baktığımızda iki tip insan görüyoruz ya bikini ile rahat rahat denize giren ya da haşema ile başı dahil tüm vücudunu kapatmış kadınlar. Ben ikisini de yapmıyordum. Zamanla benim gibi kaygıları olan, her iki yolu da tercih etmeyen insanlarla tanıştım, ki onlar da denize girmemeyi tercih ediyorlardı. Tabi bu da bir tercih ama denizi ve yüzmeyi benim kadar sevenler için pek de değil.

En sonunda ben de kendi sınırlarıma göre kendi deniz kıyafetimi kendim oluşturmaya karar verdim. Altıma şort mayo üzerime yakası kapalı sporcu atletleri. Bunlar hem ıslandığında pamuklu giysiler gibi vücudu belli etmez hem de Allah’ın emrettiği yerleri kapatmamı sağlar diye düşündüm. Sanırım yaklaşık 5 yılı geçti, bu şekilde gittiğim her yerde denize giriyorum. 5 yıldızlı otellerin sahillerinde bile. Ayrıca istediğiniz modelde mayo diktirmeniz de mümkün.

Haa meraklı bakışlar mı? Bilmem… Ben onlarla hiç ilgilenmiyorum. Eğer onlar iç çamaşırlarıyla herkesin içinde gezmekten utanmıyorlarsa benim vücudumun istediğim kısımlarını saklamaktan utanmamı beklememeliler diye düşünüyorum.

 

Ey inananlar! İçinizden kim dininden dönerse şunu bilsin: Allah, yakında, kendilerini sevdiği ve kendisini seven, müminlere karşı boynu bükük, kâfirlere karşı başı dik bir topluluk getirecektir. Bunlar Allah yolunda tüm gayretleriyle didinirler, hiçbir kınayanın kınamasından korkmazlar. Bu, Allah’ın, dilediğine yönelttiği bir lütuftur. Allah, yaratılışı ve yarattıklarını genişletir, her şeyi bilir.
(5 Maide Suresi -54)

 


About the Author
Author

Yagmur

Comments (13)
 • Avatar

  ferhat Sep 8 2012 - 10:43 Reply

  mukemmel yazi…

 • Avatar

  Erol Sep 8 2012 - 22:25 Reply

  iste bu kadar,helalll …

 • Avatar

  oyan Sep 8 2012 - 23:26 Reply

  Yagmur kardes bende yillardir senin gibi dusunuyorun neden erkekelere dize kadar sort mayo varda kadinlara yok diye neden kadinlar don gibi mayo giymek zorunda birakiliyorlar? dedigin gibi sartlanmisliktan baska bi sey degil, bende senin gibi erkek sort mayo ile denize giriyom gayette rahat her firsatta cevreme ve yakinlarima bu suali soruyorum neden böyle giyindiklerini inanin bir cogu dusunmeye basladi ben bu suali sorunca ve bana hak verdiler , bana göre insan iki nedenden böyle giyinir ya vucudunu göstermek icin ya da bilincsiz bir sekilde bu böyle diye dogrusu bende daha önce hic düsünmüyordum bunun nedeni kimse bu konuda bir sey söylemedigi icin beni düsündürücek bir sual etmedigi icin .

 • Avatar

  A.C. Sep 11 2012 - 10:13 Reply

  Çok güzel bir yazı, kimsenin farkında olmadığı bir yanlışı açıklamışsınız.
  Ben de kendime bayan olsaydım nasıl yüzerdim diye sorduğumda, Allah’ın sınırlarını gözeten kılıklar hakkında sizle benzer şeyler düşünmüştüm. Etrafta gerek benim yaşımda üniversite çağlarında, gerek yetişkinlerden, normal zamanda kolsuz bile giymeye öykünüp denize rahatça bikiniyle giden çok fazla insan var. “Denize bikiniyle girilir” kavramı tabulaşmış, sorgulanmıyor. Yabancı bir mizah sitesinde bu durumu “Kadınlar onları bikiniyle görmemizi yadırgamıyorsa, neden iç çamaşırlarıyla görülmekten ödleri kopuyor?” diye değerlendirmişlerdi. Buradaki tutarsızlık çok açık, bir bayan olarak bunu farketmeniz çok takdire değer.

  Üstelik “herkes böyle giyiyor” sözü giyilen elbiseyi meşrulaştırmaya yetecekse, insanların çoğunun çıplak girmekten öykünmediği bazı dünya ülkelerinde denize çıplak girmenin neden yanlış olacağını açıklayacak bir temelimiz de kalmıyor, sonuçta yine “herkes öyle giyiyor”.

  Giyilen sporcu atletleri ve bir şort, deniz gibi diğer çoğu bayanın bikinili olduğu bir ortamda art niyetli bakışları sizden uzaklaştırmaya çok yardımcı olacaktır diye düşünüyorum, Allah’ın bizden beklediği de bu. Kendileri gibi olmayanı yadırgayan, konformist kesimler gözlerini diledikleri gibi dikebilirler, ne de olsa biz müslümanlar kafa sayısıyla doğrunun bulunamayacağını kitabımızdan çok defa öğreniyoruz.

  Erkekler için bikini hakkında konuşmak çok kaygan bir zemin, bir bayana gidip bikiniye muadil bir şort ve üst giysisinin neden daha uygun olduğunu açıklamaya kalktığınızda erkeksi güdüler ve cinsellikten kısmen de olsa bahsetmeniz gerekiyor, bu da bir erkek bir bayana konuşurken hiç kolay olmuyor. Sayenizde bikini konusunda arkadaşlarımıza önerebileceğimiz harika bir yazı olmuş, Allah razı olsun.

 • Avatar

  petekx Sep 14 2012 - 21:41 Reply

  İnsan aklı düşününce her şeyi bulabilir.. Yeter ki doğruyu yapmak istesin…

  Geçen yıl tatile gittiğimde, pek çok farklı deniz kıyafeti ve haşema türü gördüm. Muhafazakar ailelerin başı açık ama kıyafeti normal kızları kapri ve üzerine etekli ve sıfır kol diyebileceğimiz bir deniz kıyafeti- haşema giyiyorlardı. Yine, 35 40 yaşlarındaki bikini giyse vücudunun kötü yerleri belli olacak kadınlar da benzeri haşemalar bulmuşlardı. Farklı kapalılıkta haşemalar olması bence de güzel bir gelişme.. Böylece iki uç arasında kalınmış olunmuyor..

  Ayrıca, normal ful haşemaları birkaç kesim ve dikim işlemiyle istediğimiz kapalılıkta yapma şansına da sahibiz…

 • Avatar

  ugur Sep 20 2012 - 12:06 Reply

  ne giyerseniz giyin kendinize yakıştırdıktan sonra mesele yok nasıl mutlu olaçaksanız öyle olsun.Bana göre ayaklarınızın üzerinde duruyormusunuz kumarbaz içkiçi dayakçı koçanın kahrını çekmek meçburiyetinde değilseniz ailenizden desdek görüyor yada kızlarınıza desdek veriyorsanız. iyi evlat yetiştire biliyorsanız gerisi tevaruat .Din açısından düşünürken samimi olun .benim korkum sizin çocuk ve torunlarınızda bu gün denizde böyle giyineyim yarın dışarda böyle giyineyim sizin kimi giyinen kızınız yarın kumalığı 12 -13 yaşında evliliği dinde bu vardiye kabul ederse üzülürüm eskisi gibi değil şimdi her şey meydanda bakın islam ülkelerine
  kararınızı kendiniz verin .polarized gözlük tanıtıyorlardı bir resme gözlüksüz baktım birde gözlükle .gözlükle baktığımda resmin ortasında görünen at resmi gözlüksüz gözükmüyordu
  yazılarda böyle güzel görünür iyi anlatılırsa bazende at resminde olduğu gibi alt beyine sinyaller gönderir.unutmayın meleklere size secde ettiren ALLAH size nekadar çok değer veriyor ona layık olalım

 • Avatar

  ayşe May 7 2013 - 13:29 Reply

  peki 5 yıldızlı otelde havuza da girdiniz mi şort ve yüzücü badiyle bir sorun oldu mu
  diktirebileceğimiz bir yer önerebilir misiniz kumaşı nereden temin edebilirim

 • Avatar

  ayşe May 7 2013 - 13:30 Reply

  yağmur hanım cevap bekliyorum teşekkürler

 • Avatar

  Serpil Aug 19 2013 - 08:22 Reply

  Yazdığınız, Kuran açısından söylediğiniz şeyler doğrudur. Fakat bu şart, sadece kadınlara ait değildir. Erkekler içinde geçerlidir. Lütfen kadınlar üzerinden pirim yapmayı bırakalım. Allah herkese akıl vermiş, isteyen istediği gibi giyinsin. Yeterki Şirk ve Riyanın olmadığı,adalet duygusunun içinde olduğu bir dünyada yaşayalım.

  • Avatar

   mehmet Aug 19 2013 - 16:46 Reply

   Yanılıyorsunuz serpil hanım, erkekler yaka açıklarını (ceyb) örtmek zorunda değiller. Şayet öyle olsaydı ayet kadınlara değil tüm müminlere hitap ederdi.

   • Avatar

    sertac May 14 2015 - 18:43 Reply

    Erkekler de bakışlarını indirmeli ve ırzlarını korumalıdır.

    24-Nur 30: “Mümin erkeklere söyle: Bakışlarını yere indirsinler. Cinsel organlarını/ırzlarını korusunlar. Bu onlar için daha arındırıcıdır. Kuşkusuz, Allah, yapmakta olduklarınızdan haberdardır.”

    Irzlarını korusunlar emrinden karşı cinsi tahrik edecek uygun olmayan şeylerden (giysi, tavır davranış vb.) sakınmayı da kapsadığını düşünüyorum.

 • Avatar

  Serpil Aug 19 2013 - 09:04 Reply

  Söylediklerinize kısmen katılıyorum, ancak örtünmede sadece kadına değil erkek içinde aynı şarlar vardır. Allah herkese akıl vermiş, bırakın insanları nasıl istiyorlarsa öyle davransınlar. Biryerleri örterken diğer yerleri açmaya ne söyleyebilirsiniz?Bu olay zurnanın son deliği. En nemli şey şirk, riya ve adaletir.

 • Avatar

  Serkan Dec 3 2015 - 22:17 Reply

  Güzel bir yazı bende bir erkek olarak Pınar evrende nikli arkadaşı imrenerek takip ediyorum ama şunu unutuyoruz. Sahilde ister istemez çıplak vücutlarla ahlaksızlıklarla karşılaşıyoruz .yabancı turistleri aratmayacak sahneler..bu bile ruhumu kirletiyor şahsen ben bir erkek olarak Hanif olarak kimsenin olmadığı yahut tenha saatleri tercih ediyorum.Allah rızasını arayan insanların rahatla işinin olamayacağını helal dairedede olsalar rahattan ziyade rızayı gözetmeleri gerektiğini savunuyorum.

Leave a reply

Name (required)

Website