Bir Mümin İçin Tüm Resuller Eşit Derecede Değerlidir…

İslam dinini öğrenmek için Allah tarafından indirilmiş kitabı değil de din adına konuşan insanların eserlerini ya da sözlerini dikkate alanlar çok önemli hatalar yapıyorlar. Hatta zaman zaman Allah’ın sözleri ile çelişir hale geliyorlar. Buna en önemli örneklerden biri Yahudilik ve Hristiyanlık’a karşı takınılan tutumdur.

Örneğin bu dinlerin tahrif edildiğini söylemek, Hristiyanlık’ta ortaya çıkan üçleme –Tanrı’nın baba, oğul ve kutsal ruh üçlüsünden oluştuğu- gibi fikirlerin sapıklık olduğunu söylemek başka, bu dinlerin esas olarak Allah katından gelen, İslam kadar değerli dinler olduğunu dolayısıyla peygamberlerinin de bizim peygamberimiz kadar değerli olduğunu ancak zaman içinde bu dinlerin bozularak Allah tarafından gönderilmiş değerli hallerinden uzaklaştıklarını söylemek başkadır.

Gelenekçi kesimler maalesef işin ilk kısmına takıldıklarından olsa gerek bu dinlere de onların mensuplarına da pek hoş bakmazlar. Hatta dinler arası bir rekabetin meraklısı çoktur ve dinimizi bu dinlerden, peygamberimizi de o dinlerin peygamberlerinden üstün görme eğilimi çok yaygındır. Oysa Kuran’ın tutumu bambaşkadır. Kuran bu dinlerin Allah’tan gelen ilk hallerini över, bu dinlerin din adamları ve mensupları arasında çok övülenler olduğu gibi yerilenler de vardır. Peygamberlerine gelince onlar tabi ki Kuran’da övülürler, ne de olsa onlar da Allah’ın seçtiği resuller değil midir? Dahası Allah Kuran’da inananların özellikleri arasında Allah tarafından gönderilen tüm peygamberlere inanmak olduğunu söylüyor. Yani bunu bizim üzerimize bir görev kılıyor.

 

Ey iman edenler! Allah’a, onun resulüne, resulüne indirmiş olduğu Kitap’a, daha önce indirmiş olduğu Kitap’a inanın. Kim Allah’ı, O’nun meleklerini, kitaplarını, resullerini ve âhiret gününü inkâr ederse geri dönüşü olmayan bir sapıklığa düşmüş olur.
(4 Nisa Suresi -136)

Resul, Rabbinden kendisine indirilene inanmıştır; müminler de. Hepsi; Allah’a, onun meleklerine, kitaplarına, resullerine inanmışlardır. Allah’ın resullerinden hiçbirini ötekinden ayırmayız. Şöyle demişlerdi: “Dinledik, boyun eğdik. Affet bizi, ey Rabbimiz. Dönüş yalnız sanadır.”
(2 Bakara Suresi -285)

 

Bakara Suresi’nden alıntıladığım ayete dikkatinizi çekmek isterim. Ayetteki ifade son derece açık; “resullerin hiçbirini ötekinden ayırmayız”. Hz. Muhammed’in yanında diğer peygamberler de Kuran’da böylesine önemli bir şekilde vurgulanırken nasıl olur da bir Müslüman Hristiyanlık ya da Yahudiliğin peygamberi hakkında olumsuz konuşabilir. Allah katından gelmiş dinler arasında böyle bir peygamber yarıştırma hırsına girmek saçmalıktır. Bu peygamberlerin her biri bu şerefli görev için Allah tarafından seçilmiş kişilerdir. Bakın aşağıdaki Kuran ayeti Hz. İsa’yı nasıl da övüyor:

 

Bir de, melekler şöyle demişti: “Ey Meryem! Allah seni, kendisinden bir kelimeyle muştuluyor. Adı, Meryem’in oğlu İsa Mesih’tir. Dünya ve âhirette yüz akıdır. Allah’a yaklaştırılanlardandır.”
(3 Ali İmran Suresi -45)

 

İşte kulaktan dolma bilgiler, gereksiz yarıştırmalar hatta düşmanlıklar Müslümanları yanlışlara hatta Allah’ın sözüne karşı gelmeye götürüyor. Dinimizi gerçek kaynağı olan Kuran’dan öğrenerek bu yanlışlardan dönebilmek ümidiyle…


About the Author
Author

Yagmur

Comments (6)
 • Avatar

  Fikret Arman Sep 22 2012 - 13:01 Reply

  Gönlünüze sağlık. Çok güzel bir konuya değinmişsiniz.

  “Yüzlerinizi doğu ve batı yönüne çevirmeniz hayırda erginlik/dürüstlük değildir. Hayırda erginlik/dürüstlük o kişinin hakkıdır ki, Allah’a, âhiret gününe, meleklere, kitaplara, peygamberlere inanır; akrabaya, yetimlere, çaresizlere, yolda kalmışa, yoksullara, özgürlüğüne kavuşmak gayretinde olanlara malı seve seve verir, namazı/duayı yerine getirir,zekâtı öder. Böyleleri söz verdiklerinde ahitlerine vefalıdırlar; bolluk ve bereket zamanı kadar, zorluk, sıkıntı ve şiddet zamanında da sabırlıdırlar. İşte bunlardır özüyle sözü bir olanlar. İşte bunlardır takva sahipleri. “ (Bakara: 177)

  Rab’bim bu ayetinde de “…… kitaplara ve peygamberlere…..” inanmayı emrediyor ve bunlara inananlar TAKVA SAHİPLERİ’dir diye tarif ediyor.

  Yüce Rab’bim bizlere doğruları bildirirken; bizler, gelenekçi İslamdan gelen ve ne olduğunu düşünmeden “ezbere” söylemlerle, “güya” İslam’ı yücelttiğimizi zannediyoruz.
  Düşünmüyoruz ki, geleneksel olarak kulaktan dolma bilgilerle Kitaplar ve Peygamberler hakkında yaptıklarımız, Allah’ın emirlerine aykırıdır… Allah’ın kitaplarını ve Peygamberlerini ayırmaktayız, hatta bazı peygamberleri, utanmasak “cehennemlik” ilan edeceğiz! Hem “Allah’ın kitaplarına, Peygamberlerine inanıyoruz.” diyeceğiz, hem de bazı Kitaplardan ve Peygamberlerden bahsederken ödümüz kopacak! “İslamiyet elden gidiyor” diyerek feryat edeceğiz… İki yüzlülükten (riya) vazgeçmeliyiz… Bu konuda sürekli günah işlemekteyiz.

  “Allah katında din İslamdır. …….” (Ali İmran: 19)

  Allah gerçek dinin İslam olduğunu belirtmiş. Ama bu durum, “kendilerine kitap indirilmiş ve elçi gönderilmiş” diğer inananları, “Kur’an’ı okumadıkları için” fazla ilgilendirmiyor. Onların inançları da bu konuda bizleri fazla ilgilendirmemeli. Bizler sadece Yüce Allah’ın emrettiklerinden sorumluyuz. Bu emirleri yerine getirirken hata yapmamalıyız. Bakın Rab’bim bizleri aklımızı kulanmamız konusunda nasıl uyarıyor…

  “Allah katında en kötü kişilerin bakın kimlerin olduğunu söylüyor. Akıllarını işletmeyen sağır-dilsizlerdir.” (Enfal Suresi: 22)

  Selam ve Dua ile,

 • Avatar

  burhan Sep 22 2012 - 22:30 Reply

  Allah katında DİNLER diye bir kavrammı vardır.Bütün peygamberlerin tebliğ ettiği tek din vardır oda Allah indinde din İSLAMDIR.

 • Avatar

  Erkin79 Sep 27 2012 - 12:33 Reply

  Burhan kardeşimin fikirlerine katılıyorum. Dinler sözünü biz deyirik. İslamı, peygamberi ve Kuranı digerlerinden ayırırıq. Bu yalnis bir fikir. Tek olan Allahın ayrı-ayrı dinleri ve ya farklı hükmleri olamazdı. İnsanlar kendi heveslerine isteklerine uyarak ayırmışlar. İslam devletleri dediyiniz kendine ben muselmanim deyenlerin arasinda kim ozune bir mezheb secmemis ki? Allahın dergahında tek din İslam Tek Ona teslim olan muselmandır. Din adına her şey Kuranda var.

 • Avatar

  Engin Gürelli Sep 28 2012 - 15:15 Reply

  Yazınız için teşekkürler, benzer şeyleri konuşuyoruz; İslam’ın sevgi, barış ve huzur dolu olduğunu, fakat fesat niyetler tarafından düşmanlıklarla bezenmeye çalışılıp bezendiğini görüyoruz. Bu üst başlık altında yazınız gibi bir çok önemli konuya da yer var

  Diyeceğim şu ki affınıza sığınarak “Takunyacılar” diye tabir edeceğimiz kesim “Modern Dönemin Cahilliye İnsanları” dini kendi akıllarına göre uydurup çok derin günahlar içerisine girmektedirler. Allah’ın bize merhamet ederek gönderdiği Kur’an-ı Kerim’i örnek alan ve okuyan hiç kimsenin bu tip düşmanlıklara hasıl olacağını düşünmüyorum.

  Sosyal medya üzerinde örneklerine rastlıyorum. Mesela, bir gönül insanı olan Hz. Mevlana ile ilgili kendisine ait olmayan ve diğer dinlere düşmanlık taslayan sözleri ve olayları aktarıyorlar.

  Allah onları bu derin sapkınlıklarından kurtarsın ve ıslah etsin.

 • Avatar

  ealim Feb 11 2013 - 07:45 Reply

  Kur’ân-ı Kerim hiçbir peygamber ayırt etmeksizin bütün peygamberlere imanı farz kılmıştır. Bu konuda iki âyet şöyledir: “(Peygamber ve mü’minler) hepsi Allah’a, meleklerine, kitablarına ve peygamberlerine “Allah’ın peygamberlerinin hiçbirisinin arasında ayırım yapmayız.” diye îmân ettiler.” (Bakara, 284)
  “(Biz, peygamberlerden) bir kısmına îmân eder, bir kısmını inkâr ederiz.” diyenler ve böylece bunun (îmân ile küfrün) arasında bir yol tutmak isteyenler yok mu, işte bunlar gerçek kâfirlerin ta kendileridir.” (Nisa, 150, 151)
  Her ne kadar peygamberler, peygamber olma konusunda eşit iseler de aralarında fazilet yönünden derece farkı vardır. Bu konuda iki âyet şöyledir:
  “Gerçekten biz, peygamberlerin bir kısmını, diğerlerinden üstün kıldık.” (Isra, 55)
  “O peygamberlerin bir kısmını diğerlerinden üstün kıldık. Allah, onlardan bir kısmı ile konuşmuş, bazılarını da derece derece yükseltmiştir.” (Bakara, 253)

 • Avatar

  Pinar_Evrende Apr 20 2016 - 02:58 Reply

  Şöyle bir ayette var. Peygamberlerin arasında ayrım yapmamamız gerektiğine dair:

  Nisa Suresi 152.ayet:

  Allah’a ve O’nun resullerine iman edip onlardan birini ötekilerden ayırmayanlara gelince, Allah böylelerinin ödüllerini yakında kendilerine verecektir.

Leave a reply

Name (required)

Website