Muhammed Peygamber’i İlahlaştırmayın !!!

Ey iman edenler! Kendisinde hiçbir alış verişin, hiçbir dostluğun ve hiçbir şefaatin bulunmadığı bir gün gelmeden önce, size verdiğimiz rızıklardan Allah yolunda harcayın. Kâfirlere gelince, onlar zalimlerdir.2:254 ayet

Rablerinin huzurunda toplanacaklarından korkanları Kur’an’la uyar. Onlar için Allah’tan başka ne bir dost, ne de bir şefaatçi vardır. Gerekir ki Allah’tan korkarlar. 6:51 ayet
Allah’ı bırakıyorlar da, kendilerine ne fayda, ne de zarar verebilecek olan şeylere tapıyorlar ve “Bunlar bizim Allah katında şefaatçilerimizdir.” diyorlar. De ki, “Siz Allah’a göklerde ve yerde O’nun bilmediği bir şeyi mi haber veriyorsunuz?” Allah onların ortak koştukları şeylerin hepsinden münezzehtir. 10:18 ayet
yukarıdaki ayetler ve daha yazmadığım onlarca ayet ortada iken peygamberden şefaat ummak, gaflettir, daha da ötesinde ŞİRKTİR. Kuran`da Muhammed peygambere şefaat izni verildiği ile ilgili bir bilgi yoktur. Ancak geleneksel islam anlayışında Muhammed peygamberin duasını ahirete bıraktığı söylentisi çok yaygındır. bu inanış insanları Kuran`dan uzaklaştırıp maalesef adına sünnet denilen ve Kuran`la çelişen bir çok uygulamaya itmektedir.
Özellikle şu inanış çok yaygındır; şunu yapmak Allah’ın emri değildir ama yaparsan peygamberin hoşuna gider ve onun şefaatine nail olursun…
karşılığı peygamberden beklenen bir şey, peygamber için yapılan bir ibadet hükmündedir. Ve bu Muhammed peygamberi İLAHLAŞTIRMAKTIR.!!!
selam ve dua ile

About the Author
Author

gazili4809

Comments (12)
 • Avatar

  halukgta Mar 25 2013 - 08:18 Reply

  Söyledikleriniz doğru, ama peygamberimizin ismini zikrederken, sanki samimi arkadaşınızmış gibi ismiyle hitap etmeniz, beni ziyadesiyle üzmüştür.

  Bizler günümüz yaşantımızda, saygı duyduğumuz, kanaat önderleri yada toplumun liderlerinden bahsederken, onlara bu şekilde mi hitap ederiz? Ya sayın diye başlarız. yada onun bir ümvanı varsa onu söyleriz. Sayın Başbakanım, sayın vali bey gibi.

  Eğer bizler bunu yapıyorsak günümüzde, lütfen Allah ın elçisi O örnek insan, Hz. Muhammed ten bahsederken,onun ismini anarken, daha saygın bir şekilde analım.

  Bunu yapmakla hiç bir şey kaybetmeyiz, tam tersine ona duyduğumuz sevgimizi, saygımızı göstermiş oluruz.

  Saygılarımla Haluk GÜMÜŞTABAK

 • Avatar

  musa2013 Mar 25 2013 - 18:10 Reply

  Sitenize bugün üye oldum. Çok beğendim. Elinize sağlık. Son 3 aydır gerçek İslamiyeti arama çabası içindeyim. Şu anda evde raporlu olduğum için bol vaktim oluyor ve okuduğum kitaplar, internet başında geçirdiğim saatler meyvesini vermeye başladı ve kafamda birşeyler şekillenmeye başladı. Anladığım kadarıyla Kur’an-ı Kerim’de insanları ibadet açısından zorlayıcı, kafaları karıştırıcı hüküm yok. Biz mezhepler nedeniyle İslam’ı zorlaştırıyoruz. Kur’an bilimle de çelişmiyor. Zaten bilimi yaratan da Allah olduğuna göre, Kur’anın bilimle çelişmesi diye birşey sözkonusu olamaz. Youtube üzerinde geçen gün izlediğim bir video vardı. İnsanlar bir imamın arkasında durmuş namaz kılıyorlar, imam daha sonra vaaz veriyordu. Kısa bir video olmasına rağmen çok şey öğrendim. Çünkü yer Kanada ve imam da yeni müslüman olmuş bir Kanadalı bayandı. Demek ki, yurtdışında gerçek İslam anlatılmaya başlanmış ve insanlar akın akın Müslüman oluyorlar. (Başka bir videoda bu gerçek günde 68 bin olarak anlatılıyor, nerdeyse saniyede 1 kişi.) Şimdilik yazacaklarım bu kadar. Çalışmalarınızda başarılar. Öğrendiklerim için teşekkürler…

 • Avatar

  türkbeyi Mar 25 2013 - 23:15 Reply

  Ey Muhammed! Senden önce gönderdiğimiz peygamberlerimize de sor, biz Rahman olan Allah’tan başka kendisine ibadet edilecek ilâhlar yapmış mıyız? zuhruf süresi 45

 • Avatar

  gazili4809 Mar 26 2013 - 14:16 Reply

  hazret kelimesinin anlamı: yüce kabul edilen kimselerin adlarının başına saygı, övme, yüceltme amacıyla getirilen unvan:
  muhammed kelimesinin anlamı: birçok defalar hamdu sena olunmuş, tekrar tekrar övülmüş. 2. birçok güzel huylara sahip. hz. peygamber (s.a.s)’in isimlerindendir.
  yukarıda yazdığım hazret ve muhammed kelimelerinin anlamlarına bir bakınız lütfen.
  1. ben muhammed peygambere hz. sıfatını kullanmadığım için rahatsız olan dostlarım kainatın yaratıcısı için sadece Allah yazmamdan dolayı niçin rahatsız olmuyor.
  2. muhammed kelimesi zaten övülen bir isimken tekrar bir övgü içerikli bir kelimeye gerek var mıdır?
  3. hazret kelimesinin anlamına bakınız, biz hz. muhammed deyince onu ilahlaştırmıyor muyuz?
  4. biz öğretmenimize mesleğinden ötürü hasan hocam dediğimiz zaman onu küçültmüş mü oluyoruz da, muhammed peygamber deyince küçültmüş oluyoruz?
  5. hristiyanların Allahın oğlu diye ilahlaştırdıkları İsa peygambere lord diye hitap ettiklerini, lordun kelime anlamının efendi demek olduğunu, biz peygamber efendimiz dediğimizde İsa peygambere yapılan ululaştırmaya benzer bir uygulama yaptığımızın ne kadar farkındayız.
  6. sizce peygamberin onu yüceltip ullulaştırmamız gibi bir amacı varmıydı yoksa sadece Allaha ibadet edip onu yücelmemizi mi isterdi?
  7. kurana baktığımızda bütün kavimlerin en büyük sorunlarının tanrıya inanmamak değil aracılar tayin ederek onları ilahlaştırdıkları ve bu yüzden müşrik olduklarını ne kadar görebiliyoruz?

 • Avatar

  gazili4809 Mar 26 2013 - 14:39 Reply

  Haluk hocam, umarım isminizin başına syn, yazmadığım için bana darılmazsınız. sizin hemen hemen bütün yazılarınızı okuduğumu ve çoğuna gönülden katıldığımı belirtmek isterim. ama inanın muhammed peygambere sevgi gösterme şeklinin isminin başına çeşitli yüceltici ünvanlar koymakla değil, ona yapılan iftiralarla dolu olan hadis kitaplarının hükmünü geçersiz kılarak ve insanlarımızı kurana uymalarına vesile olarak gösterebiliriz diye düşünmekteyim. siz yazılarınızla insanlarımızı kurana yönlendirerek, peygamberimizin hoşnutluğunu zaten kazanıyorsunuz. peygamberimiz üstüne basa basa sürekli bende sizin gibi insanım derken aslında kendisinin yüceltilmemesini vurguluyordu diye düşünmekteyim. saygılar sunuyorum.
  selam ve dua ile

  selam ve dua ile

 • Avatar

  Gokhan Mar 26 2013 - 16:14 Reply

  Selam üzerinize olsun.
  Aramızdaki uyuşmazlıkları o gün gelmeden kişiler ve gruplar arasında açıklığa kavuşturmalı ve birbirimize bağlanmalıyız çünkü şeytan insanları bölmeye niyetlidir, zaman kısıtlıdır ve insan tartışmaya tutkundur ve maalesef inatçı, ayetsiz/delilsiz tartışmalar iki taraf açısında çözüm getirmeyeceğinden Kuran’ı Kerim de de belirtildiği üzere gücümüz gider ayrışırız ve ayrıştırılırız (İslam toplumu açısından düşünürsek)..

  Öncelikle bizim değer verdiğimiz şeyleri Yüce Allah bilmektedir. Ancak diğer insanlarında bizim ne derece önem verdiğimizi bilmesi açısından bizim belirtme yapmamız inancımızı ortaya koymamız olacaktır Rabbimizin adını anan çoktur ancak hakkı ile şükredip gereğini yerine getirenler onlardan çok değil en azından şeytanın bu durumda bir kez daha malup olacağını ve kişilerin arasının açılmasını sağlayacak bahanelerinden birinin kaybolmasına neden olacaktır Yaratan Rabbimizin izni ile..

 • Avatar

  halukgta Mar 27 2013 - 11:47 Reply

  Sayın Gazili, bakın ben size saygımı belirtmek için sayın diyorum. Bu sizi ilahlaştırmaz, sizi özel bir konuma koyar. Bunu örnek vermek için yazdım, bana sayın dememeniz beni üzmez. Ne maksatla örnek verdiğim anlaşılsın istedim.

  Hazretleri kelimesinin anlamını sözlüğe baktığınızda bakın ne diyor.

  (Saygı duyulan kişilerin adlarını veya makamlarını gösteren söze, başka unvanlarla birlikte getirilen bir söz.)

  Yani yüce anlamında değil, bir saygı ifadesidir. Yücelik Allah a mahsustur. Siz Allah ın elçisinin ismini değil görevini de anarak, peygamberimiz diyebilirsiniz bunda bir sorun yok. Çünkü peygamberlik zaten çok özel ve saygın bir görevdir.

  Peygamberimizin ismine gelince. Bu konuda şunları söylemişsiniz.

  (Muhammed kelimesi zaten övülen bir isimken tekrar bir övgü içerikli bir kelimeye gerek var mıdır?)

  Diyelim saygın, yüksek bir makamda görevli bir kişinin adı da Muhammed, ona ismiyle hitap edebilir misiniz? Zaten isminin anlamı övülen ona övgü, saygıya gerek yok diyebilir miyiz? Bir komşumuzun imside Muhammed ise, Allah ın elçisinden hiç mi farkı yok sizce.

  Hazret kelimesi asla ilahlaştırmak anlamında değildir. Hiç kimsede böyle anlamaz, anlamamışta. Çünkü gerçek bir Müslüman beşeri asla ilahlaştırmaz.

  Şunu söyleyebiliriz, günümüzde peygamberimizi neredeyse Allah ın hükümlerine ortak ederek, şirk koşuluyor diyebilirsiniz, bunlar doğrudur. Ama peygamberimize yada büyüklerimize ismiyle hitap etmek, bizlerin geleneğinde yok. Diğer dinlerden olan toplumlarda olabilir, buda onları bağlar bizi değil.

  Verdiğiniz örneğe farklı bir pencereden bakalım. Çünkü örneklerimizi verirken aynı değer ölçüleriyle vermeliyiz. Elmayla armut u karşılaştıramazsınız. Hoca örneğinizden yola çıkarak, bende desem ki, başbakana Tayip Başbakan diyebilir misiniz? Diyemezsiniz, ya Sayın başbakanımız dersiniz ya da devamına, ismini söylersiniz. Bunun tersini yaparsanız toplumda iyi karşılanmaz.

  Lord konusuna gelince. Lord bir sınıf ayrımıdır. Burada haklısınız. Hatta peygamberimiz kendisine efendimiz şeklinde hitaplardan hiç hoşlanmazmış, bakın bunlar çok farklı şeyler. Peygamberimizin kendini övmesini neden istesin? Övülecek kişiler ya da makamlar, yaptıkları görevin başarısı sonucunda, toplumda kendiliğinden oluşan bir duygu selidir, saygılı davranmak.

  Yaradan a Allah, Tanrı ya da İlah diye hitap ettiğimizde, başka bir unvan koymuyoruz demişsiniz. Sizce bu örnek doğru olabilir mi? Allah ya da Tanrı ismi, zaten başlı başına eşi benzeri olmayan bir gücün ismidir. Bunun önüne başka bir saygı ifadesi olmadığı için koyamıyoruz.

  Geçmiş toplumlar ın peygamberleri ya da edindikleri velileri ilahlaştırması doğrudur. Hatta bugünde bu yanlış yapılmaktadır. Ama Allah ın elçisine, saygı ifadesi kullanmanın bu konu ile bana göre ilgisi yoktur.

  Ben din kardeşlerimi Kur’an a davet ederken, özellikle saygılı bir üslup kullanmaya özen gösteriyorum. Bana yapılan onca saygısızlıkları görmezden, duymazdan gelerek. Çünkü hitap, sözcükler çok önemlidir. Peygamberimizde aynı yöntemi kullanmıştır Kur’an ı anlatmak için. Hatta Rabbimiz sen yumuşak, güzel bir üslupla davranmasaydın, seni terk ederlerdi diyerek, konuşma ve hitabın önemini vurgulamaktadır.

  Elbette tüm yazdıklarım benim geleneklerimden, inancımdan, aldığım eğitimden sonra ki düşüncelerimdir. Hiç kimseye böyle düşüneceksiniz diyemem.

  Saygılarımla Haluk GÜMÜŞTABAK

 • Avatar

  gazili4809 Mar 28 2013 - 14:18 Reply

  hazret kelimesinin anlamı: yüce kabul edilen kimselerin adlarının başına saygı, övme, yüceltme amacıyla getirilen unvan
  siz hazret kelimesinin anlamına nereden baktınız bilemiyorum.
  syn kelimesi tabiki de kimseyi ilahlaştırmaz çünkü hazret kelimesi ile anlamları farklıdır.
  “Diyelim saygın, yüksek bir makamda görevli bir kişinin adı da Muhammed, ona ismiyle hitap edebilir misiniz? Zaten isminin anlamı övülen ona övgü, saygıya gerek yok diyebilir miyiz? Bir komşumuzun imside Muhammed ise, Allah ın elçisinden hiç mi farkı yok sizce.”
  diyelim ki bu adı muhammed olan kişi albay olsun. muhammed albayım deyince sıkıntı mı çıkar.
  başbakan tayyip deyince sıkıntı olur, başbakn erdoğan deyince saygı olur. bence sorun syn kelimesi değil çünkü syn başbakan tayyip dediğimizde de saygısızlık olur çünkü kulaklar aşina değil böyle hitaplara.
  size göre Allah kelimesi yeterli o yüzden Hz Allah demek gereksiz.
  muhammed peygamber deyince saygısızlık muhammed peygamberimiz deyince saygı. demekki sıkıntı hz. kelimesini kullanmakta değil -imiz kelimesini kullanmamamda. o da saygı değil sahiplenmedir aslında.
  belki hz. kelimesinin anlamını farklı kaynaklardan edinip elde etttiğimiz farklı anlamlardan dolayı ihilafa düşüyoruz ya da sizin de söylediğiniz gibi geleneksel düşünce bunda etkilidir bilemiyorum. anlayış farkının doğması doğaldır saygı duyarım. peygamberlerin hepsini eşit derecede seviyorum Rabbimin bunu bilmesi bana yeterlidir.
  daha öncede yazdığım gibi haluk hocamın yazılarını beğenen biri olarak böylesine hassas bir konuda karşı karşıya gelmek beni fazlasıyla üzer. yanlış anlaşıldıysam ya da kırıcı olduysam özür dilerim. Gökan kardeşimizin de yukarıda yazdığı gibi vakit birlik olma vaktidir.
  selam ve dua ile

 • Avatar

  simsek Mar 28 2013 - 14:55 Reply

  bence olayı büyütmeye başladınız.her ikiniz de…
  muhammet peygamber demek yanlış değildir.çünkü muhammet peygamberdi.
  hz.muhammet demekte yanlış değildir.
  sayın kelimesi herkeze söylenebilir.ama peygamberimize söylenemez.
  muhammet peygamberdi.Allah ona bunu layık gördü.
  herkeze hz.diyebiliriz.sevgiden dolayı ve herkeze sayın diyebiliriz.sevgiden dolayı
  ama
  muhammet peygamber sadece ona söylenir.

 • Avatar

  metafizik199 Mar 30 2013 - 09:08 Reply

  Hazret kelimesi saygı ifadesi için kullanılır ve kullanılmıştır. Lakin
  Allah ve padişahlar için kullanılagelmiş sonrada peygamberler için kullanılmaya
  başlamış. Peygamberimizin zamanında ona seslenenler hazreti Muhammed
  demiyordu tabiiki. Hazret nedir peki ?
  Hazret; Hazır ve nazır olmak kökünden gelmiş. Her an her yerde hazır ve nazır demektir. Allah için kullanılmıştır çünki Allah her an her yerde hazır ve nazırdır.
  Padişahlar için kulllanılmıştır. Yasaları ile bütün ülkede her an her yerde yürürlükte
  olan Kanunları olduğu için. Allah ve padişahlar için kullanılan bu kelime zaman içinde Peygamberimiz içinde kullanılır olmuş. Çünki Allahın elçisidir ve Kuranın hükümleri her an her yerde hissedilmiş hatırlanmış bilhassa Osmanlı zamanında.
  Yani Hz. Muhammed demek yanlıştır demek istemiyorum insanlar manasını bilmeden sadece saygı ifadesi ile kullanıyorlar mahsur yok ama bu kelimeyi kullanmayanlar S.d. Muhammed diyebilir . (s.d = saygıdeğer).
  Tabiiki bütün peygamberler zorlu görevlerini yapmışlar ve saygı değerlerdir. Asıl yanlış olan onlarda bir BEŞER iken Onları yüceltmek ve ilahlaştırmaktır. İlahlaştırmayacağız diye saygı duymayacak değiliz tabiki..

 • Avatar

  ufuk yıldız Jul 29 2013 - 08:19 Reply

  Allah affedici ve bağışlayıcıdır.Merhameti çok yücedir.Kişi ibadetini doğru bir şekilde yerine getirirse.Duasını eksik etmezse zaten Allahu teala kişinin tüm hatalarını örtüp ona merhamet edecektir inşallah. Elinize sağlık yazının için…

Leave a reply

Name (required)

Website