ŞEYTAN DEVAMLI İŞ BAŞINDA

“Derken, şeytan ona şöyle diyerek vesvese verdi: “Ey Âdem! Sana, sonsuzluk ağacıyla eskimez-çökmez mülk ve saltanatı göstereyim mi?” Taha 120.

Ayette şeytanın Hz Adem’i nasıl kandırdığı anlatılıyor. Kuran’dan öğrendiğimiz kadarı ile Hz. Adem, eşi ile cennette rahat bir hayat sürmekte, geçim ve yaşam sıkıntısı çekmeden yaşamaktadırlar. Fakat şeytan onları sonsuz hayat, mülk ve saltanat ile kandırmış ve cennetten kovulmalarını sağlamıştır. Yukarıdaki ayet hakkında derin düşününce aslında günümüz kapitalist insanının resmini görmekteyiz.

Hz. Adem ve eşinin cennetten kovulmasını sağlayan şeyi açgözlülük ve hırs duyguları olarak özetleyebiliriz. Zira cennette hiçbir şeye ihtiyaç duymadan yaşayan Hz. Adem daha fazla mülk ve saltanat umudu ile Allah’ın “düşman” olarak tanımladığı şeytana uymuş ve doğru yoldan sapmıştır. Aslında bu kıssadan hepimizin pay çıkartması gerekmektedir. Daha fazla mülk ve kudret arzusu neredeyse tüm insanların içinde olan hislerdir. Zaten tam da bu yüzden gece gündüz çalışmakta, hiç ölmeyecekmiş gibi yaşamakta, hiç durmadan bir yukarıdaki hedef için çabalamaktayız. Bu manada, yaptığımızın Hz. Adem’in hatasından fazla farkı olduğunu söyleyemeyiz. Kuran’ı okuyan herkes, şeytanın insanların düşmanı olduğunu ve şeytanın yolunun izlenmemesi gereken yol olduğunu bilir. Bilir de ne olur? Bu hayatımızı ne kadar değiştiriyor? Buna dürüstçe cevap verince; cevabın maalesef pek de fazla değiştirmediğimiz yönünde olduğunu görmekteyiz. Zira, birçoğumuz haftada 6 gün 8 saatten çalışmakta, eve yorgun argın gitmekte ve sabah uyanınca aynı senaryoya devam etmekte, fakat dinin gerekleri için ciddi bir efor sarf etmemekte. Tüm bunları niye yapıyoruz? Tam da yukarıdaki ayette olduğu gibi daha fazla mülk, toplumda daha iyi bir statü için değil mi? Şeytan hepimizi aynı Hz. Adem’i kandırdığı gibi kandırmaya devam etmekte ve biz de Hz. Adem gibi aynı oyuna her gün bir kez daha düşmekteyiz. Oysa Allah bizi

Onların bazılarına sınamak için verdiğimiz dünya hayatının süslerine gözünü dikme. Rabbinin senin için hazırladığı nimetler daha iyidir ve süreklidir.”

 

şeklinde uyarmakta ve yaşamamız gereken hayatın nasıl olması gerektiğini bize haber vermektedir.


About the Author
Author

Feryal

Comments (3)
  • Avatar

    Güray TEKİN Jul 19 2013 - 12:34 Reply

    MÜSLÜMANLIK VEYA DİNDARLIK,OKULLARDA BİZE ÖĞRETİLDİĞİ GİBİ SADECE ”İSLAMIN 5 ŞARTINI YERİNE GETİRMEK”TEN İBARET DEĞİLDİR.KUR’ANIN EMİR VE YASAKLARINA UYMAK DA İSLAMIN ŞARTLARINA DAHİLDİR.ANCAK BU HUSUS KENDİNİ ”MÜSLÜMAN” OLARAK TANIMLAYAN ÇOĞUNLUK TARAFINDAN YA BİLİNMEMEKTEDİR YA DA BİLİNDİĞİ HALDE UYGULANMAMAKTADIR.BİLİNMEYEN VEYA UYGULANMAYAN İSLAM DIŞI DAVRANIŞLARA ÖRNEKLER ŞUNLARDIR;MÜSLÜMANLIĞI/DİNİ SİYASİ,ŞAHSİ,ŞEHHEVİ,MADDİ ÇIKARLARINA ALET ETMEK VE BU SURETTE İNSANLARI VE HALKI KANDIRMAK,ÖZÜ SÖZÜ BİR OLMAMAK ,TUTARLI OLMAMAK,YALAN SÖYLEMEYİ ALIŞKANLIK HALİNE GETİRMEK,KAMU MALLARINI TALAN ETMEK VE ZİMMETİNE GEÇİRMEK,İNSAN HAKLARINA VE HUKUK KURALLARINA UYGUN DAVRANMAMAK,MASUM VE GÜNAHSIZ İNSANLARA İŞKENCE VE ZULÜM YAPMAK,AÇGÖZLÜ OLMAK,KİN TUTMAK,İNTİKAM ALMAK,VATANINA İHANET ETMEK,HRİSTİYAN VE YAHUDİLERLE İŞBİRLİĞİ YAPARAK MÜSLÜMAN KARDEŞLERİNİ KATLETMEK,NEFSİNE HAKİM OLAMAMAK……BU LİSTE UZATILABİLİR.BU VE BENZERİ NEGATİF DAVRANIŞLARI HASTALIK DERECESİNDE TEKRAR EDENLER MÜSLÜMAN DEĞİL ŞEYTANIN DOSTU VEYA EVLİYASIDIR….

  • Avatar

    nimet Jul 19 2013 - 16:40 Reply

    anlamadan dibe vurup saçma sapan bir hale gelebiliyor insan.hayat o kadar kolay değil dağlar taşlar kabul etmezken bu yükü kabullenen insana ALLAH yardım etsin.çocuk büyüklere bakmakta hayatı anlamak için büyükler kime baksın,saçma sapan şeyleri din diye yutturmuşlar aklın ermediği bir yolda savrulup duruyorlar,nereye bakarsan yok aradığın.

Leave a reply

Name (required)

Website