Neden İSLAM Ülkeleri Gelişmiyor Diye Soran kardeşlerime

Neden İSLAM Ülkeleri Gelişmiyor ve Neden Kur’anda Teknolojik Gelişimi Sağlayacak Ayetler Yoktur Diye Soran kardeşlerime

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Bugün Teknoloji olarak insan çok ileride bunu kabul ediyorum ve Kur’ana uymak belki bugünkü gibi bir gelişim göstermemize engeldir, bunu da kabul edebilirim. Ama şunu unutmamalıyız ve de bilmeliyiz ki Kur’an yada daha genel ifade ile vahiy insanın teknolojik olarak gelişip dünyayı kendi cinsine ve de diğer habitata cehenneme çevirmesinin yolunu açacak maddi gelişme ve bunun sonucu insanın huzurunun olmaması(bugün insanlık maddi gelişim göstermiş ama ruhen çökmüş kimse mutlu değil) yerine ruhen gelişme gösterip hem bu dünyayı hem kendi cinsini hemde diğer habitatın yaşam alanlarını koruyan gözeten HAK hukuk bilen ve de huzurlu nesiller yetiştiren insan toplumunun oluşturulması yönünde düsturlar getirmiştir.

Demek istediğim insanlık ya teknolojik olarak maddi gelişecek ama bugün olduğu gibi huzursuz tatsız tuzsuz olacak yada tam tersi madden gelişmeyecek belki dünyası köyünden ibaret olacak ama ruhen huzurlu olacak

ALLAH vahyinde insanların maddi gelişimi ile alakalı pek bir düstur belirtmez kaldı ki ayetlerde defalarca maddi gelişimin dünyevi hayata insanı çekeceğini ve bunun sonucunda insanı ebedi sayılabilecek bir azap görebileceğini bu bakımdan da maddi gelişim yerine manevi gelişimin faziletli ve felaha eriştirici olduğunu öğütlemekte ve bu yönde düsturlar içermektedir.

Kur’andan aktarılan ve de bizlere öğütlenen yaşam biçimine uygunluk arzetmesi bakımından; Ben uzay yolculuğu yapan ama Manevi alanda gelişmemiş huzuru bulamamış bir zaman ve toplumda yaşayacağıma evimden köy meydanına gidebilecek bir dünya ama huzurlu mutlu olabileceğim manevi olarak gelişebileceğim bir yaşam istiyorum.

Şu gerçek unutulmasın ki Vahiy ikincisini tesis için gönderilmiştir. kimse Kur’anda neden Toplumun maddi olarak gelişmesini sağlayacak düsturlar yoktur. ALLAH olsa idi ve Kur’an ALLAH’ın vahyi olsa idi Bugün Müslüman Toplumlar böyle gelişmemiş teknolojik olarak geri kalmış durumda olmazlar en gelişmiş(maddi anlamda) toplumlar olurdu demesin Çünkü ALLAH maddi gelişime paraya teknolojiye bakmaz samimiyete sevgiye huzura saygıya yani Ruhsal gelişime bakar ve Ruhsal gelişime sağlayacak düsturları Kullarına gönderir.

sevgi ile


About the Author
Author

AlpKurt Hilali

Comments (6)
 • Avatar

  Dobra Feb 15 2012 - 19:13 Reply

  Alpkurt beye yazdığı yazı cihetiyle katılmıyorum. Kendisi Kuranı okumuş olabilir ama iyice irdeleseydi Kuranda hiç bir şeyin eksik bırakılmadığın görürdü. Teknolojik ve maddi imkan konularını da eksik bırakmamıştır. Sizin deyiminizle sadece manevi yönlerle sınırlanmış bir Kuran değildir, bilakir; maddi yönlerle ve teknolojik yönlerle de donatılmış yegane talimat kitabımızdır. Selam ile.

 • Avatar

  G. Feb 15 2012 - 19:29 Reply

  Kardeş dünyanın gelişim namına tüm nimetleri iyi ancak insanların bu yenilikleri Allah yoluna kullanması gerekir sizin dediğiniz köy hayalini endüstri devrimi olmadan kurdular da Allah tarafından iman dolu göğüsler çarpıştı ve Şehid oldular da bizler bu günleri gördük elbette Allah’ın her işinde bir hayır vardır onlar olmasaydı dahi görebilirdik, yine Müslümanlık sürerdi ancak ders almamız gerekir her olaydan. Şimdi yine çıkıp cahiliye yaşam deyip inanmayanlara yem mi edelim emanetimizi, ama sizin düşündüğünüzü ben hayal olarak düşünürdüm hiç savaş olmasa yüksek binalar olmasa diye güzel olurdu dedim ya her şeyde bir hayır vardır ..

 • Avatar

  ugur Feb 16 2012 - 12:17 Reply

  alp beye bir soruda benden Peygamberimizin vefatından hemen sonra üç defa boş ol demekle kadın boşanıldı zinaya kılıf hazırlandı o zaman vakit çok eğlence yok insanlar nasıl eğlencek teravi namazını Peygamberimizin yasaklamasına rahmen imamın arkasında kılarak eğlenceye dönüştürmesi 20yıl geçmeden Peygamberin torunlarını katledip hala süren bir kan davası haline getirilmiş emeviye boyun eğmeyen imamların derisi yüzülmüş hapislerde zehirlenmiş buna imamı azamda dahil kuranda olmamasına rahmen kadere iman denerek zavallı boyun eyen caresiz nesiller yetişmiş yoksulluk yolsuzluk kaderi olmuş terör belasıyla beraber yaşamaya alışmış dünyada zulüm gören kabirde zulum srat köprüsü cehennemde azap yaşatan bir tanrıya inanan bir müslüman toplum yaratılmış çocuğun bunlar gibimi olayım derse ne dersin bu gördüğümüz yaşanan müslümanlık EY müslüman kuranna dön cevapsız soru kalmayaçaktır atalarının dinini savunmak istiyorsan bir şey diyemem M akifin 5o yıl önçeki mısrası İslamı en iyi yaşayanlar Japonlardır ne yazıkki dinlerinin adı islam değil demekki kuran müslümanı olsaydık bilim ve teknolojidede ileri olaçaktık kuranı buna engelmiş gibi düşünmeyelim kuran böylelerini elbise giymiş kütüğe benzetiyor

 • Avatar

  inanç Feb 16 2012 - 15:30 Reply

  Sn. Alpkurt Hilalinin yazısından sanki islam ülkeleri teknoloji olarak gelişmemiştir ama maneviyatta en öndedir gibi bir sonuç çıkıyor. yolsuzluk, hırsızlık, rüşvet, her türlü ahlaksızlık sanki dünya sıralamasında teknolojik gelişmesi yüksek ülkelrin sorunu da islam ülkelerinin değil gibi. Bu nasıl bir hayal dünyasıdır.

 • Avatar

  AlpKurt Hilali Feb 19 2012 - 11:11 Reply

  Yorumlarını yazan ve eleştirilerini gönderen Değerli kardeşlerim

  1. Ben Kur’anda eksiklik var demedim (haşa) dediğim Alemlerin Rabbının bizden beklediği madden gelişme içinde olmak değil manen zirvede olmaktır .

  Kur’an ayetleri Maddi gelişmelerle aya çıkan ama maneviyatta bataklıkta yaşayan bir insan yerine köyünde yaşayan ama hayvancılık ve tarım ile uğraşan bin yıl önceki teknoljik açıdan geri kalmış insanı tercih eder yöndedir.

  2 Ayrıca emin olunuz ki insanoğlunun teknolojik gelişimini sağlamasının en önemli ve birincil sebebi(tarihi, sosyolojik ve psikolojik olarak)diğer insan kardeşlerini alt edebilmesi ve maddi güç anlamında diğerlerinin üstünde olup kendi dışındakilere ait olanları yani kaynak ve enerji erişimi(geçmişte tarım ve hayvani gıdalar bugün petrol altın su v.s)ni sağlamak adına düşünen beyinlerin yapılan eylemleri sonucudur.

  3. kişilerin yaptığı veya yapmadığı vahyin aydınlığına zarar veremez bu bakımdan Müslümanların yaptıkları yanlışlıklar ile vahyi yargılamak vahyin bizden beklediklerini sorgulamak cevabı yanlış sorular sormamıza sağlar ..

  Sadece düşünün bugün teknolojik gelişim dediklerinizin bulunuş ve uygulanış amacı nedendir insanlar çok gelişmiş ve ileri bir teknoloji olsa bile ihtiyaç duymadıkları bir şeye teveccüh etmeyeceği ve bu teknolojinin dünya insanlarınca kabul edilmeyeceği bu sebeple de insanın ihtiyaç duymadığı(Neden ihtiyaç duyuyor çok önemli bugün insan nefsinin esiri ve teknolojik buluşlarda bu yönde)bir teknoloji gelişmeyeceğine ve Kur’ani bir sistemde yaşanan dünyada çıkar savaşları kaynak ve enerji erişimi için mücadele olmaz ise bugün kullandığımız teknolojik gelişime neden ihtiyaç duyalım…….

 • Avatar

  kuran müslümanı Nov 2 2014 - 13:48 Reply

  Cevap çok basit. İslam toplumu denen bir toplum yok çünkü. Maide suresinde 3 ayette Allahın indirdiği ile hükmetmeyen kafirdir, zalimdir, fasıktır der. İslam ülkesi denilen hangi ülke Allahın indirdiği ile hükmediyor? Hadi bizim gibi kendine müslüman deyip kafir dediklerinin kanunlarına sarılanlar bir yana içinde Kuran ile hükmeder görünüp dış güçlere uşaklık eden ülkerin hangisi İslam ülkesi? Önce bakın İslam ülkesi denilenlerin Kurana göre gerçek sıfatına sonra niye bu haldeyiz diye sorgulayan. Unutmayalım şunu cehennemin en kötü yeri münafıklara ayrıldı.

Leave a reply

Name (required)

Website