Peygamberler de Hesaba Çekilecek…

Dini konularda en önemli yanılgılardan biri de peygamberlerin nasıl varlıklar olduğu konusunda olduğunu düşünüyorum. Ne yazık ki gerek İslam âleminde gerekse diğer dini geleneklerde peygamberleri Allah’ın kavimlere gönderdiği üstün insan olan elçiler olarak görmek yerine onları insanüstü varlıklar olarak görme eğilimi hâkimdir. Bu yaklaşımla İslam düşüncesinde bazı kişilerce peygamber ne kadar yüceltilirse o kadar makbul olduğu düşünülmüş ve Hz. Muhammed neredeyse insani özelliklere sahip olmayan, yorulmayan, acıkmayan, acı çekmeyen, diğer insanlardan ve toplumdan kopuk bir kişi olarak anlatılmış ve O’na öldükten sonra da bizleri devamlı izleyen takip eden ilahi özellikler atfedilmiştir. Bunun daha ötesinde Hıristiyanlıkta Hz. İsa peygamberin ölümünden yüz yıllar sonra Hz. İsa’nın tek olan Tanrı’nın 3 görünümünden biri olduğu bile iddia edilmiştir.

Hâlbuki bizim için tek kaynak olan Kuran’a baktığımızda son peygamber Hz. Muhammed’in diğer insanlarla iletişim halinde olduğu, çarşıda pazarda dolaştığı, dini ve kişisel tercihlerinin olduğu dahası bunlarda hatalar bile yapabildiği açıkça ifade ediliyor. Yine Kuran’da anlatılan diğer peygamberlerin de zayıflıkları, zaafları olabileceği anlaşılmaktadır. Kuran’da Peygamberlerin gerek dini anlatma gerekse dini yaşama noktasında Allah’tan bağımsız olmadığı da anlatılır. Dini anlatma konusunda gerek Hz. Muhammed gerekse diğer peygamberler Allah’ın vahyi dışında kendi isteklerine göre konuşup hüküm veremezler. Benzer şekilde peygamberler dini yaşama konusunda da Allah’a karşı sorumludurlar ve ayette belirtildiği gibi onlar da Allah tarafından sorguya çekileceklerdir.

7 – Araf Suresi –
6. Yemin olsun, kendilerine elçi gönderilenleri muhakkak hesaba çekeceğiz; gönderilen elçileri de mutlaka hesaba çekeceğiz.

Bu yaklaşım geleneksel kabullerimize, Kuran’dan bağımsız kafamızda oluşturduğumuz peygamber profiline aykırı olsa da Kuran’da açıkça anlatılan budur. Gerek Hz. Muhammed’i gerekse diğer peygamberleri sevmenin doğru yolu onları Kuran’da anlatıldığı şekliyle tanımak, değerlendirmek; peygamberlere itaat etmenin yolu ise Allah’ın vahyi olan Kuran ile hükmetmek ve Kuran’a göre yaşamaktır.


About the Author
Author

ferhat

Comments (2)
 • Avatar

  G. Feb 13 2012 - 10:21 Reply

  Allah içimizdeki oluşabilecek kıskançlığı da önlemek istiyor bizi temizlemek istiyor ancak bizim öncelikle Allah katından yardım istememiz gerekiyor, yardımların en güzelidir Kur’an :)

 • Avatar

  mehmet altınterim Feb 13 2012 - 11:30 Reply

  Değerli yazar;
  Bu güzel yazınızı umarım birçok kişi okur, bizler kur’an ın yazdığına değil hacı,hocanın haca gidip gelenlerin anlattıklarına inanırız.
  Yüce Allah dururken Tövbe haşa peygamberlerin, özel kutsal günlerin(?) hatırına Yüce Yaratıcıdan araya kişi veya günleri koyarak onların hatırına dileklerde bulunuruz.
  Allah ‘a şükürler olsun ki, sizler gibi dini araştıran kişiler vasıtası ile bazılarımız da olsa peygamberlerin bir beşer olduklarını ve onlarında hataları olabileceğini ve ne bizler bir beşer olarak başımıza iyi veya kötü ne gelecekse, gelsin Kur an deyişi ile “hayır ve şer” Allah tan gelir.
  Allah ‘a ve onun kelimeleri olan Kur’an a inanıyorsak bilmeliyiz ki, peygamberler de insandır ve onlarda mutlaka Yüce Yaratıcı tarafından sorguya çekileceklerdir.
  Saygı ve Selamlarımla

  Mehmet Altınterim

Leave a reply

Name (required)

Website