Ne Güzel Şeysin Sen Dedikodu…

Birkaç kişi  bir araya geldiğinde dedikodu yapmak en yaygın alışkanlıklardan biridir. Dedikodunun en kötü şekilleri ise başkasının kötü yönlerini çekiştirmek ve özel hayatla ilgili gizlilikleri deşifre etmektir. Aslında dedikodu o kadar hayatımıza girmiş durumdadır ki, kişisel boyutu aşmış artık bir sektör oluşturmuştur. Örneğin birçok kanalda yayınlanan dedikodu programları ve haftalık dergiler insanların özel hayatlarıyla ilgili gizlilikleri gözler önüne sermekte adeta yarışmaktadırlar.

Oysa hemen herkesin günlük hayatının doğal akışı içinde kimbilir kaç defa büyük zevkle yapıtığı insanların özelini araştırmak Allah tarafından yasaklanmış bir harekettir.

 

Ey iman edenler! Zandan çok sakının! Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Sinsi casuslar gibi ayıp aramayın! Gıybet ederek biriniz ötekini arkasından çekiştirmesin! Sizden biri, ölmüş kardeşinin etini yemek ister mi? Bakın bundan iğrendiniz.
Hucurat Suresi, 12


Ayet aslında tam da bugün yapılan olayları eleştirmekte, kesin olarak bilmeden konuşmayı yasaklamakta, insanlara birbirlerinin açıklarını araştırmamasını öğütlemektedir. Kesin bilmeden konuşmanın ötesinde  Kuran Müslümanlara birbirlerinin kabahatlerini ortaya çıkartmaya çalışmamalarını söylemektedir. Yani iyi bir müslüman çevresinde hafiye gibi açık aramamalı hatta bulduğu açıkları bile örtmeye çalışmalı ve karşısındakinin utanacağı şeyleri etrafa yaymamalıdır. “Arkadan kötülemek” anlamındaki dedikodu Allah katında o kadar kötü bir şeydir ki ayet bu eylemi “kardeşinin ölü etini yemeğe” benzetmekte ve aslında bunun ne kadar tiksindirici bir olay olduğuna da dikkat çekmektedir.

Biz biz olalım, konuşurken daha dikkatli olalım, baktık ki farkında olmadan gıybet yapmaya yapmaya başladık birbirimiz uyaralım. Unutmayalım ki “ölü etini yemek” isteyeceğimiz en son şeylerden biridir. Bir olayın çok yapılması, artık hayatın bir parçası olması onun günahlığını ortadan kaldırmamaktadır. Çoğunluğa uymak kimi zaman insanı içinden çıkılmaz belalara sürükleyebilir.


About the Author
Author

Feryal

Comments (3)
 • Avatar

  Gökhan Apr 20 2012 - 17:46 Reply

  Teşekkürler, kişileri geri dönmeye/özür dilemeye utanır bir hale getirmememiz gerekli sabırlı olmalıyız eğer kişi kabahatli ise Allah zaten ona cezasını verecektir, elden geldiği kadar halden anlamalıyız..

  Bir bakarsın göremezsin gelecek günü. İşte o günden korkmak gerek daima..

 • Avatar

  serdar Apr 20 2012 - 19:32 Reply

  Gerçekten bu konu bence daha çok irdelenmelı ve daha cok gözümüzün önüne sürülmeli. Çünkü açık söyleyeceğim şu yada bu şekılde kendımı gün içinde gıybet tehlıkesıyle karşı karşıya veya içersinde buluyorum.

 • Avatar

  halil Apr 26 2012 - 13:35 Reply

  selamu aleykum arkadaslar öncelikle bu hasas konularda duyarli olan ve bizi bu konuda uyaran kardeslerimden allah c.c razi olsun malesef dedikodu hasetlik cekememezlik giybet baska baska almis basini gidiyor. birbirimizi uyaralim allah icin bugunler cok deyerli gunlerdir yoksa cok gec olabilir onun icin allah icin bir birimizin ayiplarini kusurlarin örtelim örtelimki allahta örtsun allaha amanet olun

Leave a reply

Name (required)

Website