RESUL = ELÇİ demektir.

 

Resule uyun sözcüğünü (peygambere uyun) olarak çevirmişler ve O`ndan geldiği sanılan rivayetlere uymanın Peygambere uymak olduğunu insanlara çaktırmadan empoze etmişlerdir. Oysa (Resul=Elçiye uyun) sözü, Resul=Elçi, Allah`ın Elçisidir ve Resule=Elçiye uymak aslında O”nu gönderene uymaktır ki bunu bir örnekle anlatmaya çalışayım dilerseniz.

Osmanlı Padişahları da başka ülkelere (ELÇİ) göndermiş ve isteklerini ilettirmiştir. Onlarda Elçinin getirdiğine uymuşlar ya da uymayıp savaşa sebep vermişler ama gönderilen Elçiye ve Elçinin özel isteklerine sözlerine bakmamışlardır. Çünkü (ELÇİ) Padişahın Elçisidir ve O Elçiler Padişahın isteklerini iletmişlerdir. Yani ELÇİ sadece Elçilik görevini yapmıştır.

Lakin İnsanlar, İş Peygambere gelince o Elçiyi kutsamışlar, Elçinin getirdiği Allah`ın buyruklarına bakmak yerine o ELÇİ`ye Allahın oğlu (Üzeyr ve İsada olduğu gibi) Vasıflar yüklemişlerdir. Ki O gönderen Kitabında onların birer BEŞER olduklarını kendiliklerinden bir MUCİZE getirme gibi bir hünerleri olmadığını hatta GAYBI bilmem dediklerini anlatmıştır.

Nedense yüzyıllardır insanların hayalindeki (ELÇİ) hep insanüstüdür.

Gelen Elçilere (Allahın kendisini göster, ya da onunla melekler dolaşmalı ya da altından sarayları olmalı demişler Elçilerin çarşı pazar gezmesinden şaşırmışlar ve hep bir insanüstülük beklemişlerdir.)

Furkan 20: Biz, senden önce de Elçileri başka türlü göndermedik, kuşkusuz onlar da yemek yiyorlar ve çarşılarda yürüyorlardı. Bir de kiminizi kiminize bir imtihan aracı yaptık ki, bakalım sabredecek misiniz? Rabbin, her şeyi hakkıyla görendir.

Enam Suresi 50. Ayette de ELÇİ konuşturularak mesaj
verilmiştir:

Ben size, Allah’ın hazineleri benim yanımdadır, demiyorum. Ben gaybı da bilmem. Size, ben bir meleğim de demiyorum. Ben, sadece bana vahyolunana uyarım. De ki: Kör ile gören hiç bir olur mu? Hiç düşünmez misiniz?

Elçiler Gaybı bilmem dedikleri halde gayb haberleri verdiğini iddia ettikleri o kadar çok uydurma rivayet vardır ki şaşarsınız. Hatta Kıyametle ilgili aslında Kuran hiç bir bilgi vermediği halde O Rabbin bilgisinde saklı olduğu dediği halde (sen biliyormuşsun gibi sana soruyorlar) dediği halde yinede Elçimiz çıkmış güya Deccali anlatmış Mesih gelecek demiş gibi binlerce uydurmalar piyasada hatta internette de çokça rastlayabilirsiniz.

Ahzab Suresi 63: O insanlar, sana kıyamet saatini soruyorlar. De ki: «Onun ilmi ancak Allah’ın nezdindedir ve ne bilirsin belki de o kıyamet yakında olur.»

Araf Suresi 187: Sana kıyametin ne zaman geleceğini sorarlar. De ki: “Onun ne zaman geleceğine dair bilgi yalnız Rabbimin nezdindedir. Vaktini O’ndan başkası açıklayamaz. O kıyamet öyle bir meseledir ki, ne göklerde ve ne de yerde ona tahammül edecek hiç kimse yoktur!”O size ansızın gelecektir. Sen sanki onu biliyormuşsun gibi onu sana soruyorlar. De ki: “Ona dair gerçek bilgi yalnız Allah’ın nezdindedir; ama insanların çoğu bunu bilmezler.

Allah aşkına söyleyin bu ayetler gelip dururken Elçi sokağa çıkıp da boş verin Allah”ın böyle söylediğine bakmayın, ben size kıyamet ile bilgi vereceğim diyebilir mi?


About the Author
Author

metafizik199

Comments (7)
 • Avatar

  Gökhan Apr 21 2013 - 09:41 Reply

  Doğru kelime anlamı olarak Resul, Nebi, Elçi, Peygamber bunlar aynı şeyler. Kur’an daki güzellikleri keşvedemeyen insanlar elbette başkalarının uyduracakları sözlerle meşgul oluyorlar ALLAH’ta onlara sadece vakit veriyor

 • Avatar

  simsek Apr 21 2013 - 10:14 Reply

  ALLAH razı olsun.
  resül=elçi demek olduğunu bir anlayabilsek..
  resül=elçi=vahiy=kuran=ALLAH
  ALLAH tek itaat edilecek demektir.

 • Avatar

  Abdullah Apr 21 2013 - 20:37 Reply

  Bizim gibi bir beşerdir, tek farkı vahiy alıyor.

  De ki: “Ben de sizin gibi ölümlü bir insanım. Tanrınızın bir Tek Tanrı olduğu vahyolundu bana. Öyleyse, artık her kim Rabbine kavuşmayı umuyorsa, dürüst ve erdemli davranışlar ortaya koysun ve Rabbine özgü kullukta hiç kimseyi, hiçbir şeyi [O’na] ortak koşmasın!” (Kehf/110)

 • Avatar

  metafizik199 Apr 22 2013 - 07:58 Reply

  Hz. İbrahime ve Luta gelen ve insan görünümünde olan Meleklerin
  anlatıldığı ayetlere bakalım. Örneğin Hicr 61. meleklerede ”RESUL”
  diyor. Şayet RESUL kelimesini Peygamber olarak çevirirsek bu meleklerde
  peygambermi idi diye sormamız gerekir. O meleklerde Allahın (resul=elçisi)
  idi. Allahtan gelen istek ve emir doğrultusunda iş görüyorlar ve asla kendiliğinden
  bir şey yapmıyorlardı.
  Peygamberlerde (elçi) idi. Lakin kendi isteklerini insanlara kabul ettirmediler.
  ELÇİ= Allahın elçisidir ve Allahtan gelen emir ve yasakları,bildirileri insanlara ilettiler.
  Bazı insanlar karşı gelip (kardeşim peygamber postacımı idi sadece diyorlar)
  Bu anlayış sakat bir anlayıştır. Biz peygamber=resul=elçi olan insanların
  İnsanlara ÖRNEK olsun diye korunduklarını,öğretildiklerini ve uyguladıklarını ve zaten
  bunun ödülü olarak yüce bir makama kaldırılarak cenneti hak ettiklerini biliyor ve anlıyoruz . Yani Onların bizim övmelerimize ihtiyacı yok. Biri kalkıp peygamberler hakkında hakaret ederlerse önce biz karşı geliriz. Kuranın anlatısını anlayan birilerinin kalkıpta peygamberlere olumsuz bir söz söylemesi kadar abes bir şey olamaz. lakin en önemli sorun (insan üstü) uçan,kaçan,sürekli doğa olaylarını alt üst eden bir (yarı ilah) bir peygamber anlayışından çıkılmalı diye Kuran ayetleri ile insanları uyarmaya çalışıyoruz. Ama bu konudada Tv lerde (prof) ön adlı hocalar çıkıpta (masallar-efsaneler) yarı ilah bir peygamber anlatması (allah+peygamber) ortak yapımı bir peygamber portresi çizmesi bizlerin bu konuda başarılı olmasını engelliyor.

 • Avatar

  murat Apr 22 2013 - 18:16 Reply

  ALLAH razı olsun.

 • Avatar

  elifce Mar 10 2014 - 21:31 Reply

  Hey aklını sevdiklerim yukarda yazıyor zaten enam 50.ayette “Ben sadece bana vahyedilene uyarım. ” diyor. Fakat onlar düşünmezler ki anlasinlar. Akletmezler. Nefsi akilina engeldir. Eger o engeli yıkıp atsa görecek. Allah Rasulu hayatını hep vahiy üzere dizayn etmiş uygulamalarinda tek bir aşırılık yok kuran da bunu kanıtlamıştır. Rasul elci ise sadece getirdigine uymamiz gerekiyorsa kuran ne diyor onun yaptığı sadece vahiydi. Düşünün biraz… öyle delinin biri kuyuya taş atıyor kırk akıllı aaa taş ne güzelmiş diye övgü yagdiriyor. Madem öyle rasulun uygulamalarını nasıl yorumlucaz.

 • Avatar

  sıla Nov 12 2014 - 09:46 Reply

  çok işime yaradı sağolun

Leave a reply

Name (required)

Website